Τρίτη, 02 Ιουλίου 2024 17:21

ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ: Η Ουρουγουάη έκανε το «3χ3», στα προημιτελικά και ο Παναμάς

Η εθνική Ουρουγουάης νίκησε με 1-0 τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, μαζί με τον Παναμά, που επικράτησε με 3-1 της Βολιβίας.

Η αναμέτρηση της «σελέστε», διεξήχθη στο Κάνσας και κρίθηκε από το γκολ που σημείωσε στο 66ο λεπτό, με την Ουρουγουάη του Μαρσέλο Μπιέλσα, να ολοκληρώνει με τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς τη φάση των ομίλων.
Ο Αργεντινός προπονητής, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα από τις εξέδρες, λόγω τιμωρίας, προετοιμάζει τους παίκτες του για τον προημιτελικό του Σαββάτου, με αντίπαλο τη Βραζιλία ή την Κολομβία.
Παράλληλα, ο Παναμάς προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, χάρη στα τέρματα των Φαγιάρδο (22`), Γκερέρο (79`) και Γιανίς (90`+1`), ενώ για τους Βολιβιανούς, σκόραρε ο Μιράντα στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.