Κυριακή, 08 Φεβρουάριος 2015 14:52

Σοκ στο 85' για την Καλαμάτα, 1-1 με Βύζαντα Μεγάρων

Τελικό 1-1. Σε ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι η Καλαμάτα έμεινε χωρίς νίκη, παρότι προηγήθηκε νωρίς με τον Ηλιόπουλο στο 14'. Οι γηπεδούχοι φωνάζουν δικαιολογημένα για την αποβολή του Νιφορόπουλου στο 67', ωστόσο η συνολική εικόνα τους δεν ήταν καλή και τελικά τιμωρήθηκαν με το 1-1 που έγινε στο 85'.

93 Τεράστια ευκαιρία για τον Βύζαντα, ο Στρατάκης εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Χριστοφιλέας πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Βασιλάκος που μόνος του από 2-3 μέτρα έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.

92' Αποβάλλεται με β΄κίτρινη ο Μιχαλόπουλος του Βύζαντα.

89' Σουτ του Καλαντζή, η μπάλα κόντραρε στον Στρατάκη και πέρασε ελάχιστα έξω, κόρνερ.

85' γκολ για τον Βύζαντα με τον Κολιόπουλο και 1-1. Ο Κολιόπουλος μπήκε από δεξιά και με φοβερό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

83΄Πάμε για το τέλος, πάντα στο 1-0 για την Καλαμάτα που παίζει με 10 παίκτες από το 67'.

77' Νέα ευκαιρία για την Καλαμάτα με τον Σκάρο να κάνει την πάσα στον Ηλιόπουλο ο οποίος μέσα από την περιοχή σούταρε ψηλά άουτ.

76΄Μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς έχασε η Καλαμάτα.  Ο Σκάρος εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Τερεκανίδης απόκρουσε, ο Ηλιόπουλος έκανε νέο πλασέ από κοντά αλλά ο γκολκίπερ του Βύζαντα απόκρουσε και πάλι σωτήρια σε κόρνερ.

72' Βγήκε ο Τσάτσος και μπήκε ο Κορκοντζέλος για την Καλαμάτα. Πρώτη συμμετοχή του Κορκοντζέλου, όπως και του Ζαχαρόπουλου που μπήκε νωρίτερα στο ματς.

69' Δεύτερη αλλαγή ο Βύζας, βγαίνει ο Διαμαντόπουλος, μπαίνει ο Κολιόπουλος.

68' Ανξεξήγητη η απόφαση του διαιτητή που αφήνει με δέκα παίκτες την Καλαμάτα.

67' Αποβάλλεται με β΄κίτρινη ο Νιφορόπουλος γιατί καθυστέρησε να χτυπήσει ένα πλάγιο άουτ! Εντονς διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

66' Δυνατό χτύπημα φάουλ του Στρατάκη, με γροθιές απόκρουσε σε κόρνερ ο Πάππος.

65' Πρώτη αλλαγή η Καλαμάτα, μπαίνει ο Ζαχαρόπουλος και βγαίνει ο Σαλαπάτας.

64' Κίτρινη στον Μαρτίνο.

56' Μεγάλη ευκαιρία χάνει η Καλαμάτα, πάσα του Τσάτσου στον Καλαντζή που μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

55' Πρώτη αλλαγή για τον Βύζαντα, βγαίνει ο Βλάχος μπαίνει ο Μητρόπουλος.

53' Υπό έντονη βροχή πλέον το ματς στην Καλαμάτα. Σε άλλο ματς Πανελευσινιακός - Ερμής Κιβερίου 3-0.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Ημίχρονο 1-0 στην Καλαμάτα. Σε άλλα ματς στο ημίχρονο, Παναρκαδικός - Μαγούλα 2-0, Λουτράκι - Μανωλάδα 0-1, Βάρδα - Ζακυνθιακός 0-0. Μετά το γρήγορο γκολ του Ηλιόπουλου στο 14΄ η Καλαμάτα δεν έκανε πολλά πράγματα ενώ ο Βύζας απείλησε σε 1-2 περιπτώσεις.

45' Κίτρινη στον Νιφορόπουλο.

43' Κίτρινη στον Σαλαπάτα για διαμαρτυρία.

41' Σέντρα του Δημακάκου, κεφαλιά του Βλάχου, η μπάλα στα χέρια του Πάππου που μπλοκάρει.

38' Κίτρινη στον Δημακάκο.

37' Σέντρα του Δημακάκου, αδράνεια στην άμυνα και κεφαλιά του Μιχαλόπουλου, η μπάλα όμως πέρασε δύο μέτρα άουτ.

35' Κίτρινη στον Λουμπαρδέα

30' Παραμένει το 1-0 χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα τελευταία λεπτά

23' Πάντα στο 1-0 με το γκολ του Κώστα Ηλιόπουλου στο 14'.

15' Η Καλαμάτα πέτυχε το γρήγορο γκολ που ήθελε και πλέον παίρνει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ.

14' γκοοοοοοολ 1-0 ο Ηλιοπουλος. Ο Τσάτσος εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά, ο Ηλιόπουλος πετάχτηκε πρώτος στην πορεία της μπάλας και με πλασέ πέτυχε το 1-0.

13' Κίτρινη στον Βασιλάκο για φάουλ στον Καλαντζή.

12' Σουτ του Ηλιόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Τερεκανίδης.

10' Πρώτη κίτρινη στον Μιχαλόπουλο.

6' Διπλή μεγάλη ευκαιρία ο Βύζαντας, από σέντρα του Ανδριανόπουλου ο Βλάχος βγήκε απέναντι στον Πάππο ο οποίος απόκρουσε σωτήρια με τα πόδια το σουτ του παίκτη του Βύζαντα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Δημακάκος έκανε νέο σουτ και απόκρουσε σε κόρνερ ο Πάππος.

5' Στο ματς του ομίλου που έγινε νωρίτερα, Αχαϊκή - Αιολικός 1-1 τελικό αποτέλεσμα.

4' Λιγοστός ο κόσμος και σήμερα στις εξέδρες, περίπου 200 φίλαθλοι αυτή την ώρα στο Στάδιο.

3' Πρώτη απειλητική στιγμή για την Καλαμάτα με τον Καλαντζή να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να περνά περίπου ένα μέτρο άουτ.

1' Ξεκίνησε το ματς, με νέο προπονητή τον Κώστα Σταματίου η Καλαμάτα σήμερα φιλοδοξεί να κάνει ένα νέο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων...

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Πάππος, Νιφορόπουλος, Μαρτίνος (86' Τσιφλίδης), Χριστοφιλέας, Ρούσσης, Τσάτσος (72' Κορκοντζέλος), Ηλιόπουλος, Λουμπαρδέας, Σαλαπάτας (65' Ζαχαρόπουλος), Σκάρος, Καλαντζής.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ Τερεκανίδης, Χουστουλάκης, Δημακάκος, Διαμαντόπουλος (69' Κολιόπουλος), Βασιλάκος, Σιδέρης, Μιχαλόπουλος, Ανδριανόπουλος, Παπαδόπουλος (87' Αλεβίζος), Στρατάκης, Βλάχος (55' Μητρόπουλος).

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Παπαδόπουλος από την Αχαία με βοηθούς τους Γκαβέρα, Τσιρίνη, επίσης από την Αχαία.

Την κίτρινη κάρτα έχουν δει οι Μιχαλόπουλος, Βασιλάκος, Δημακάκος, Κορκοντζέλος, Νιφορόπουλος, Σαλαπάτας, Λουμπαρδέας, Μαρτίνος.

Στις 3 μ.μ. θα ξεκινήσει το ματς της Καλαμάτας με τον Βύζαντα Μεγάρων για την 17η αγωνιστική της Γ' εθνικής. Θα υπάρχει συνεχής ενημέρωση για την εξέλιξη του αγώνα.

• Η Κύμη παραιτήθηκε από το πρωτάθλημα
• Ένα ματς λιγότερο έχουν Ζακυνθιακός και Πανελευσινιακός ενώ το ρεπό του έχει κάνει ο Αιολικός.