Τετάρτη, 16 Σεπτέμβριος 2015 15:48

Ολυμπιακός - Μπάγερν Μονάχου 1-0: Μεγάλη νίκη οι Νέοι με σκόρερ τον Σάλιακα

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάλιακα στο 82' έδωσε στον Ολυμπιακό τη νίκη στην πρεμιέρα του φετινού Champions League Νέων, κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου.
Το Youth League, ξεκίνησε με τον πλέον ιδεατό τρόπο για την ομάδα του Βούζα.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της Μπάγερν Μονάχου στο Ρέντη, χάρη στο γκολ του Σάλιακα από την άσπρη βούλα στο 82'.

Ετσι... έδειξαν το δρόμο στην πρώτη ομάδα που το βράδυ αντιμετωπίζει το μεγαθήριο του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Εξασφάλισε 5% bonus στην Sportingbet, σε κάθε κερδισμένο στοίχημα που θα περιλαμβάνει μία αγορά του αγώνα Ολυμπιακός - Μπάγερν.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος στα πρώτα λεπτά του ματς.

Ο Πλέγας προσπάθησε να απειλήσει στο 10' αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ, ενώ ο Κουγιός στο 14' είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακας να του λέει «όχι».

Η Μπάγερν πήγε να απειλήσει στο 18' με τον Μαρτίνοβιτς, με την μπάλα όμως να φεύγει άουτ.

Το ματς συνεχίστηκε με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ, αλλά το σουτ του Μεγαρίτη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν ήταν αυτή που είχε την πρώτη μεγάλη φάση για να ανοίξει το σκορ, με το Γαβαλά όμως να το αρνείται αυτό στον Γκαουτίνο.

Στο 69' ο Μαργαρίτης δοκίμασε ξανά το πόδι του με τον Χούντεμαρκτ να διώχνει σε κόρνερ.

Τελικά, το σκορ άνοιξε ο Σάλιακας στο 82' από το σημείο του πέναλτι, ύστερα από την ανατροπή του Ανδρούτσου.

Λίγο αργότερα θα μπορούσε να γίνει και το 2-0 αλλά ο πορτιέρε της Μπάγερν έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Λάμπρου.

Στο 89' ο Μιτσέλι, δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την καλή στιγμή που είχε για να ισοφαρίσει, ενώ ο Πάντοβιτς αποβλήθηκε στο 90' κάνοντας ακόμη πιο δύσκολα τα τελευταία λεπτά για την ομάδα του.

Το 1-0 έμεινε μιας κι ο Κιρτζιαλίδης στο 92' είδε τον Χούντερτμαρκ για άλλη μια φορά να αρνείται σε αντίπαλο να πανηγυρίσει.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Ρέτσος, Τόλι, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Πλέγας, Ανδρούτσος, Λάτσι, Κουγιός
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Χούντερτμαρκ, Ισεργουντ, Μαρτίνοβιτς, Πφάμπ, Λέιβ, Ντικ, Ντέλα, Γκιούνζελ, Πάντοβιτς, Γκαουντίνο, Μπένκο

Πηγή: gazzetta.gr