Εμφάνιση άρθρων βάσει ετικέτας: ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., αποφάσισε να βραβεύσει την καλύτερη πεντάδα και τον πολυτιμότερο παίκτη, στις κατηγορίες Α΄ - Β΄ -Γ΄ Ανδρών και Γυναικών. Οι βραβεύσεις θα πραγματοποιηθούν κατά την διάρκεια της ετήσιας εκδήλωσης, η οποία μεταξύ των άλλων θα περιλαμβάνει:

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ

Τουρνουά παμπαίδων θα διοργανώσει η ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ για αθλητές γεννημένους τα έτη 1999 και 2000 με την συμμετοχή των ομάδων της Καλαμάτας, της Τρίπολης και της Σπάρτης. Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα του τουρνουά έχει ως εξής:

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι ημερομηνίες έναρξης των πρωταθλημάτων της νέας αγωνιστικής περιόδου ορίστηκαν κατά την σημερινή σύσκεψη του δ.σ. της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με εκπροσώπους των σωματείων της.
Η συνάντηση έγινε στα γραφεία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ στην Καλαμάτα παρουσία του προέδρου Γιάννη Κουτραφούρη, των μελών της διοίκησης και περίπου 5 παραγόντων ομάδων.

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ

Δύο ώρες νωρίτερα (αντί για τις 7 το απόγευμα στις 5) θα γίνει αύριο Τετάρτη στα γραφεία της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ στην Καλαμάτα η προγραμματισμένη σύσκεψη του διοικητικού συμβουλίου με εκπροσώπους των ομάδων της νέας Α' και Β' τοπικής κατηγορίας.

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ

Την φιλική ήττα με 82-40 γνώρισε την Κυριακή στο καμίνι από τη ζέστη Τέντα η αντιπροσωπευτική ομάδα παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με Μεσσήνιους αθλητές από την αντίστοιχη της ΕΣΚΑ (Αθήνα) με 82-40(43-23).

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ

Την πρωτοχρονιάτικη πίτα τους έκοψαν την Τετάρτη  το βράδυ στα γραφεία τους στην Καλαμάτα η ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, οι τοπικοί διαιτητές και κριτές του μπάσκετ.

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ

Οι αθλητές γεννημένοι τα έτη 1999, 2000 και 2001 των ομάδων παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ που κλήθηκαν από τους περιφερειακούς προπονητές να πάρουν μέρος στα τέστ επιλογής ρης προεθνικής παμπαίδων από τους ομοσπονδιακούς Κώστα Μίσσα και Γιώργο Λημνιάτη σε Τρίπολη (2 -4 μ.μ.) και Μεσσήνη (7-9 μ.μ. το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου είναι οι παρακάτω:

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ

Η ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με ανακοίνωση απαντά σε ανακοινώσεις που είδαν τελευταία το φως της δημοσιότητας. Η ανακοίνωση αναφέρει:
“Το τελευταίο χρονικό διάστημα στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και κοινωνικής δικτύωσης, δημοσιεύονται ανακοινώσεις σωματείων Kαλαθοσφαίρισης, που αποτέλεσμα έχουν δυστυχώς, την δυσφήμηση και σύμφωνα με την επικρατούσα λογική, τη διακωμώδηση των συντελεστών του Αθλήματός μας.
Αρχή του Διοικητικού Συμβουλίου της Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., ήταν και είναι να μην απαντά σε αόριστες, αλλά και υβριστικές πολλές φορές ανακοινώσεις, που απευθύνονται  σ΄ ένα ορισμένο οπαδικό κοινό και θέλουν να δημιουργήσουν θετικές γι΄ αυτούς εντυπώσεις.
Σήμερα παρεκκλίνοντας, θέλουμε να υπενθυμίσουμε κάποιες αρχές και θέσεις που διέπουν το χώρο.
Στην Καλαθοσφαίριση, όπως και σε όλα τα ομαδικά αθλήματα, βασικός συντελεστής ενός αγώνα, είναι ο διαιτητής.
Η Ε.ΚΑ.ΣΚΕ.ΝΟ.Π. κατά ευτυχή συγκυρία, για πολλά χρόνια, έχει στη δύναμή της πολύ καλούς και πανελλαδικά καταξιωμένους διαιτητές, που πραγματικά κοσμούν τόσο τα τοπικά, όσο και τα πανελλήνια πρωταθλήματα.
Θεωρούμε λοιπόν, τουλάχιστον προσβολή για το χώρο μας, δημόσιες τοποθετήσεις σωματείων, που προσπαθούν να επιρρίψουν δικές τους ευθύνες, λοιδορώντας πρόσωπα και καταστάσεις, που υπηρετούν το χώρο της Διαιτησίας, (Θυμίζοντάς τους ότι, η διαιτησία είναι λειτούργημα και όχι επάγγελμα).
Καταβάλλοντας λοιπόν, κάθε δυνατή προσπάθεια για την καλύτερη δυνατή οργάνωση των πρωταθλημάτων, δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν, να αμφισβητήσει τον τρόπο διεξαγωγής τους, αλλά και την προσωπική ακεραιότητα όλων των συντελεστών αυτών.
Πιστεύοντας δε, ότι ο καλύτερος κερδίζει μέσα στους αγωνιστικούς χώρους, σύμφωνα με τα αθλητικά του και μόνο προσόντα, θυμίζουμε σε όλους ότι, στην Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π. λειτουργούν όλα τα αρμόδια δικαιοδoτικά όργανα, που αποδεδειγμένα αποδίδουν αθλητική δικαιοσύνη.”

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ
Ετικέτες

Πραγματοποιήθηκε απόψε η κλήρωση των φετινών πρωταθλημάτων Α' και Β' Κατηγορίας Ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ σε εκδήλωση στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Μεσσήνης. Ακολουθεί το πλήρες πρόγραμμα τόσο της πρώτης, όσο και των δύο ομίλων της δεύτερης κατηγορίας.

 

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

1η αγωνιστική

Ακάδημος -Σύλλογος Δρομέων

Παναθηναϊκός Κ.- Δίωνας Κυπαρισσίας

Λακωνικός Κρόνος - Γ.Σ. Μεσσήνης

Πολύβιος-Σπαρτιατικός

Γύθειο-Θουρία

Ν.Ο. Πύλου-Άτλας

 

2η αγωνιστική

Δίωνας Κυπαρισσίας-Ακάδημος

Γ.Σ. Μεσσήνης-Παναθηναϊκός Κ.

Σπαρτιατικός-Λακωνικός Κρόνος

Θουρία-Πολύβιος

Άτλας-Γύθειο

Σύλλογος Δρομέων-Ν.Ο. Πύλου

 

3η αγωνιστική

Ακάδημος-Γ.Σ. Μεσσήνης

Παναθηναϊκός Κ.-Σπαρτιατικός

Λακωνικός Κρόνος-Θουρία

Πολύβιος-Άτλας

Γύθειο-Ν.Ο. Πύλου

Σύλλογος Δρομέων-Δίωνας Κυπαρισσίας

 

4η αγωνιστική

Σπαρτιατικός-Ακάδημος

Θουρία-Παναθηναϊκός Κ.

Άτλας-Λακωνικός Κρόνος

Ν.Ο. Πύλου-Πολύβιος

Γύθειο-Σύλλογος Δρομέων

Γ.Σ. Μεσσήνης-Δίωνας Κυπαρισσίας

 

5η αγωνιστική

Ακάδημος-Θουρία

Παναθηναϊκός Κ.-Άτλας

Λακωνικός Κρόνος-Ν.Ο. Πύλου

Πολύβιος-Γύθειο

Σύλλογος Δρομέων-Γ.Σ. Μεσσήνης

Δίωνας Κυπαρισσίας-Σπαρτιατικός

 

6η αγωνιστική

Άτλας-Ακάδημος

Ν.Ο. Πύλου-Παναθηναϊκός Κ.

Γύθειο-Λακωνικός Κρόνος

Πολύβιος-Σύλλογος Δρομέων

Θουρία-Δίωνας Κυπαρισσίας

Σπαρτιατικός-Γ.Σ. Μεσσήνης

 

7η αγωνιστική

Ακάδημος-Ν.Ο. Πύλου

Παναθηναϊκός Κ.-Γύθειο

Λακωνικός Κρόνος-Πολύβιος

Σύλλογος Δρομέων-Σπαρτιατικός

Δίωνας Κυπαρισσίας-Άτλας

Γ.Σ. Μεσσήνης-Θουρία

 

8η αγωνιστική

Γύθειο-Ακάδημος

Πολύβιος-Παναθηναϊκός Κ.

Λακωνικός Κρόνος-Σύλλογος Δρομέων

Ν.Ο. Πύλου-Δίωνας Κυπαρισσίας

Άτλας-Γ.Σ. Μεσσήνης

Θουρία-Σπαρτιατικός

 

9η αγωνιστική

Ακάδημος-Πολύβιος

Παναθηναϊκός Κ.-Λακωνικός Κρόνος

Σύλλογος Δρομέων-Θουρία

Δίωνας Κυπαρισσίας-Γύθειο

Γ.Σ. Μεσσήνης-Ν.Ο. Πύλου

Σπαρτιατικός-Άτλας

 

10η αγωνιστική

Λακωνικός Κρόνος-Ακάδημος

Παναθηναϊκός Κ.-Σύλλογος Δρομέων

Πολύβιος-Δίωνας Κυπαρισσίας

Γύθειο-Γ.Σ. Μεσσήνης

Ν.Ο. Πύλου-Σπαρτιατικός

Άτλας-Θουρία

 

11η αγωνιστική

Ακάδημος-Παναθηναϊκός Κ.

Σύλλογος Δρομέων-Άτλας

Δίωνας Κυπαρισσίας-Λακωνικός Κρόνος

Γ.Σ. Μεσσήνης-Πολύβιος

Σπαρτιατικός-Γύθειο

Θουρία-Ν.Ο. Πύλου

 

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

 

1ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αναγέννηση-Κορώνη

Γ.Σ. Χώρας-Ευκλής

Γ.Σ. Γαργαλιάνων-Πήγασος

Ρεπό: Εθνικός Μελιγαλά

 

2η αγωνιστική

Κορώνη-Εθνικός Μελιγαλά

Ευκλής-Αναγέννηση

Πήγασος-Γ.Σ. Χώρας

Ρεπό: Γ.Σ. Γαργαλιάνων

 

3η αγωνιστική

Εθνικός Μελιγαλά-Ευκλής

Αναγέννηση-Πήγασος

Γ.Σ. Χώρας-Γ.Σ. Γαργαλιάνων

Ρεπό: Κορώνη

 

4η αγωνιστική

Πήγασος-Εθνικός Μελιγαλά

Γ.Σ. Γαργαλιάνων-Αναγέννηση

Ευκλής-Κορώνη

Ρεπό: Γ.Σ. Χώρας

 

5η αγωνιστική

Εθνικός Μελιγαλά-Γ.Σ. Γαργαλιάνων

Αναγέννηση-Γ.Σ. Χώρας

Κορώνη-Πήγασος

Ρεπό: Ευκλής

 

6η αγωνιστική

Γ.Σ. Χώρας-Εθνικός Μελιγαλά

Γ.Σ. Γαργαλιάνων-Κορώνη

Πήγασος-Ευκλής

Ρεπό: Αναγέννηση

 

7η αγωνιστική

Εθνικός Μελιγαλά-Αναγέννηση

Κορώνη-Γ.Σ. Χώρας

Ευκλής-Γ.Σ. Γαργαλιάνων

Ρεπό: Πήγασος

 

2ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Α.Ε. Σπάρτης-Άμιλλα

Άρης Σκάλας-Ολυμπιάδα Δαφνίου

Αστέρας Βλαχιώτη-ΑΠΟΕΛ Μολάων

Νεοχώρι-Φιλαθλητικός

 

2η αγωνιστική

Ολυμπιάδα Δαφνίου-Α.Ε. Σπάρτης

ΑΠΟΕΛ Μολάων-Άρης Σκάλας

Φιλαθλητικός-Αστέρας Βλαχιώτη

Νεοχώρι-Άμιλλα

 

3η αγωνιστική

Α.Ε. Σπάρτης-ΑΠΟΕΛ Μολάων

Άρης Σκάλας-Φιλαθλητικός

Αστέρας Βλαχιώτη-Νεοχώρι

Άμιλλα-Ολυμπιάδα Δαφνίου

 

4η αγωνιστική

Φιλαθλητικός-Α.Ε. Σπάρτης

Νεοχώρι-Άρης Σκάλας

Αστέρας Βλαχιώτη-Άμιλλα

ΑΠΟΕΛ Μολάων-Ολυμπιάδα Δαφνίου

 

5η αγωνιστική

Α.Ε. Σπάρτης-Νεοχώρι

Άρης Σκάλας-Αστέρας Βλαχιώτη

Άμιλλα-ΑΠΟΕΛ Μολάων

Ολυμπιάδα Δαφνίου-Φιλαθλητικός

 

6η αγωνιστική

Αστέρας Βλαχιώτη-Α.Ε. Σπάρτης

Άρης Σκάλας-Άμιλλα

Νεοχώρι-Ολυμπιάδα Δαφνίου

Φιλαθλητικός-ΑΠΟΕΛ Μολάων

 

7η αγωνιστική

Α.Ε. Σπάρτης-Άρης Σκάλας

Άμιλλα-Φιλαθλητικός

Ολυμπιάδα Δαφνίου-Αστέρας Βλαχιώτη

ΑΠΟΕΛ Μολάων-Νεοχώρι

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ
Σελίδα 42 από 42

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ