NOTOSPORT

NOTOSPORT

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή ανακοίνωσε το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, που ξεκινούν στις 26 Ιουλίου.
Στη λίστα που δημοσίευσε η Επιτροπή περιλαμβάνονται οι ημέρες και ώρες των αθλημάτων, όχι όμως και οι κληρώσεις που δεν έχουν γίνει ακόμα, όπως και οι αγώνες που έπονται των προκριματικών.
Αναλυτικά:

Σάββατο 27 Ιουλίου

Kωπηλασία
10:00 προκριματικά σκιφ ανδρών – Στέφανος Ντούσκος 

Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 100μ πεταλούδα γυναικών – Αννα Ντουντουνάκη, Γεωργία Δαμασιώτη
4Χ100μ ελεύθερο ανδρών – Στέργιος Μπίλας/Ανδρέας Βαζαίος/Κριστιάν Γκολομέεβ/Οδυσσέας Μελαδίνης ή Παναγιώτης Μπολάνος

Ενόργανη γυμναστική
12:00 προκριματικά κρίκων – Λευτέρης Πετρούνιας

Τένις
13:00 πρώτος γύρος απλού ανδρών και γυναικών (θα γίνει κλήρωση)
Στέφανος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη
13:00 πρώτος γύρος διπλού ανδρών και γυναικών (θα γίνει κλήρωση)Στέφανος Τσιτσιπάς/Πέτρος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη/Δέσποινα ΠαπαμιχαήλΣκοποβολή
13:30 προκριματικά 10μ πιστόλι γυναικών – Αννα Κορακάκη, Χριστίνα ΜόσχηΕπιτραπέζια αντισφαίριση
16:00 προκριματικά απλού ανδρών – Παναγιώτης Γκιώνης

Ενόργανη γυμναστική
16:30 προκριματικά κρίκων – Λευτέρης Πετρούνιας

Υδατοσφαίριση
16:35 Β’ Ομιλος 1η αγωνιστική γυναικών

ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ

Ενόργανη γυμναστική
21:00 προκριματικά κρίκων – Λευτέρης Πετρούνιας

Καλαθοσφαίριση
22:00 Α’ Ομιλος ανδρών, 1η αγωνιστική

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ

Κυριακή 28 Ιουλίου

Κωπηλασία
11:30 προκριματικά δικώπου γυναικών – Χριστίνα Μπούρμπου/Ευαγγελία Αναστασιάδου
12:30 προκριματικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών – Ζωή Φίτσιου/Μιλένα Κοντού
13:00 προκριματικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών – Αντώνης Παπακωνσταντίνου/Πέτρος Γκαϊδατζής

Επιτραπέζια αντισφαίριση
11:00 Γύρος 64 – Παναγιώτης Γκιώνης

Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 400μ μεικτή ανδρών – Απόστολος Παπαστάμος
100μ ύπτιο ανδρών – Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Μακρυγιάννης

Τένις
13:00 πρώτος γύρος απλού ανδρών και γυναικών (θα γίνει κλήρωση)
Στέφανος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη
13:00 πρώτος γύρος διπλού ανδρών και γυναικών (θα γίνει κλήρωση)
Στέφανος Τσιτσιπάς/Πέτρος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη/Δέσποινα Παπαμιχαήλ

Ιστιοπλοΐα
13:00 1η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης

Επιτραπέζια αντισφαίριση
21:00 Γύρος 64 – Παναγιώτης Γκιώνης

Υδατοσφαίριση
22:05 Α΄Ομιλος, 1η αγωνιστική ανδρών – ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Δευτέρα 29 Ιουλίου

Ξιφασκία
10:30 ταμπλό 64 σπάθης γυναικών – Δώρα Γκουντούρα

Επιτραπέζια αντισφαίριση
11:00 Γύρος 64 – Παναγιώτης Γκιώνης 

Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 800μ ελεύθερο ανδρών – Δημήτρης Μάρκος

Τένις
13:00 πρώτος γύρος μεικτού (θα γίνει κλήρωση) – Μαρία Σάκκαρη / Στέφανος Τσιτσιπάς

Ιστιοπλοΐα
13:00 2η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης

Τρίτη 30 Ιουλίου


Καλαθοσφαίριση
12:00 Α’ Ομιλος όμιλος ανδρών, 2η αγωνιστική
ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 

Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 4Χ200μ ελεύθερο ανδρών – Δημήτρης Μάρκος/Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης/Κωνσταντίνος Στάμου/Ανδρέας Βαζαίος

Τένις
13:00 πρώτος γύρος μεικτού (θα γίνει κλήρωση) – Μαρία Σάκκαρη / Στέφανος Τσιτσιπάς

Ιστιοπλοΐα
13:00 3η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης

Υδατοσφαίριση
20:30 Α Ομιλος όμιλος, 2η αγωνιστική ανδρών
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΕΛΛΑΔΑ

Tετάρτη 31 Ιουλίου

Τζούντο
11:00 πρώτος γύρος γυναικών -70κ – Ελισάβετ Τελτσίδου
11:00 πρώτος γύρος ανδρών -90κ – Θόδωρος Τσελίδης

Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 200μ ύπτιο ανδρών – Απόστολος Χρήστου, Απόστολος Σίσκος
200μ πεταλούδα γυναικών – Γεωργία Δαμασιώτη

Ιστιοπλοΐα
13:00 4η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης

Υδατοσφαίριση
21:05 Β’ Ομιλος, 2η αγωνιστική γυναικών
ΙΣΠΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

 

Πέμπτη 1 Αυγούστου

Στίβος
10:20 τελικός 20χλμ βάδην γυναικών – Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Κυριακή Φιλτισάκου

Υδατοσφαίριση
11:30 Α Όμιλος, 3η αγωνιστική ανδρών
ΕΛΛΑΔΑ – ΗΠΑ

Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 50μ ελεύθερο ανδρών – Κριστιάν Γκολομέεβ, Στέργιος Μπίλας
προκριματικά 200μ μεικτή ανδρών – Απόστολος Παπαστάμος 

Ιστιοπλοΐα
13:00 5η μέρα IQFoil ανδρών – Βύρωνας Κοκκαλάνης

Παρασκευή 2 Αυγούστου

Σκοποβολή
10:00 προκριματικά σκιτ ανδρών, πρώτη μέρα – Μάκης Μίτας, Μπάμπης Χαλκιαδάκης

Στίβος
11:10 προκριματικά Α’ γκρουπ σφυροβολίας ανδρών – Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης
11:15 προκριματικά ύψους γυναικών – Τατιάνα Γκούσιν, Παναγιώτα Δόση
11:50 προκριματικά 100μ γυναικών – Πολυνίκη Εμμανουηλίδου
12:35 προκριματικά Β’ γκρουπ σφυροβολίας ανδρών – Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης

Κολύμβηση
12:00 προκριματικά μεικτή 4Χ100μ μεικτή – Αννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου, Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Ντούμας

Ιστιοπλοΐα
13:00 Πρώτη μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης

Καλαθοσφαίριση
14:30 Α’ Ομιλος όμιλος ανδρών, 3η αγωνιστική
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Υδατοσφαίριση
16:35 Β’ Ομιλος, 3η αγωνιστική γυναικών
ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ

Σάββατο 3 Αυγούστου

Σκοποβολή
10:00 προκριματικά σκιτ ανδρών, 2η μέρα – Μάκης Μίτας, Μπάμπης Χαλκιαδάκης
Προκριματικά σκιτ γυναικών, 1η μέρα – Εμμανουέλα Κατζουράκη 

Στίβος
11:10 προκριματικά επί κοντώ ανδρών – Εμμανουήλ Καραλής

Κολύμβηση
12:00 προκριματικά 50μ ελεύθερο γυναικών – Νόρα Δράκου

προκριματικά 1.500μ ελεύθερο ανδρών – Δημήτρης Μάρκος

Ποδηλασία
12:00 ποδηλασία δρόμου ανδρών – Γιώργος Μπούγλας

Ιστιοπλοΐα
13:00 Δεύτερη μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης 

Υδατοσφαίριση
13:05 Α Ομιλος, 4η αγωνιστική ανδρών
ΚΡΟΑΤΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Κυριακή 4 Αυγούστου

Σκοποβολή
10:30 προκριματικά σκιτ γυναικών, 2η μέρα – Εμμανουέλα Κατζουράκη

Στίβος
11:20 προκριματικά Α’ γκρουπ σφυροβολίας γυναικών – Σταματία Σκαρβέλη
11:55 προκριματικά 200μ γυναικών – Πολυνίκη Εμμανουηλίδου
12:00 προκριματικά μήκους ανδρών – Μίλτος Τεντόγλου
12:45 προκριματικά Β’ γκρουπ σφυροβολίας γυναικών – Σταματία Σκαρβέλη

Υδατοσφαίριση
21:05 Β Ομιλος, 4η αγωνιστική γυναικών
ΓΑΛΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

Ιστιοπλοΐα
13:00 3η μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης
13:00 1η μέρα φόρμουλα κάιτ – Κάμερον Μαραμενίδης

Δευτέρα 5 Αυγούστου

Σκοποβολή
10:30 προκριματικά μεικτού σκιτ – Μάκης Μίτας/Εμμανουέλα Κατζουράκη

Στίβος

11:40 προκριματικά επί κοντώ γυναικών – Κατερίνα Στεφανίδη, Ελένη Πόλακ, Αριάδνη Αδαμοπούλου

Ιππασία
15:00 προκριματικά υπερπήδησης εμποδίων γυναικών – Ιόλη Μυτιληναίου

Υδατοσφαίριση
16:10 Α’ Ομιλος, 5η αγωνιστική ανδρών
ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ

Ιστιοπλοΐα
13:00 4η μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης
13:00 2η μέρα φόρμουλα κάιτ – Κάμερον Μαραμενίδης

Τρίτη 6 Αυγούστου

Ιστιοπλοΐα
13:00 5η μέρα μεικτού 470 – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης
13:00 3η μέρα φόρμουλα κάιτ – Κάμερον Μαραμενίδης

 

Τετάρτη 7 Αυγούστου

Στίβος
11:25 προκριματικά Α’ γκρουπ ακοντισμού γυναικών – Ελίνα Τζένγκο
12:50 προκριματικά Β’ γκρουπ ακοντισμού γυναικών – Ελίνα Τζένγκο 

Πάλη
12:30 1ος γύρος 53κ ελευθέρας γυναικών – Μαρία Πρεβολαράκη 

Ιστιοπλοΐα
13:00 4η μέρα φόρμουλα κάιτ – Κάμερον Μαραμενίδης 

Πέμπτη 8 Αυγούστου

Πάλη
12:30 1ος γύρος 86κ ελευθέρας ανδρών – Νταουρέν Κουρουγκλίεβ

Παρασκευή 9 Αυγούστου

Μαραθώνια κολύμβηση
08:30 10χλμ ανδρών – Αλκης Κυνηγάκης

Καλλιτεχνική κολύμβηση
20:00 τεχνικό ντουέτο – Ευαγγελία Πλατανιώτη\Σοφία Μαλκογεώργου

Σάββατο 10 Αυγούστου

Πάλη
12:30 1ος γύρος 74κ ελευθέρας ανδρών – Γιώργος Κουγιουμτσίδης

Καλλιτεχνική κολύμβηση
20:00 ελεύθερο ντουέτο – Ευαγγελία Πλατανιώτη\Σοφία Μαλκογεώργου

Το νικητή του ζευγαριού Νόα (Αρμενία)-Σλιέμα Γουόντερερς (Μάλτα) για τον β΄ προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στον γ΄ προκριματικό του Conference League, όπως προέκυψε από τη σχετική κλήρωση που πραγματοποιήθηκε σήμερα (22/7) στην έδρα της UEFA, στη Νιόν της Ελβετίας, εφόσον ο «Δικέφαλος» ξεπεράσει στον β΄ γύρο το «εμπόδιο» της Ίντερ Κλαμπ ντ'Εσκάλντες από την Ανδόρα.

Τα ζευγάρια του Γ΄ προκριματικού γύρου του Europa League, όπως προέκυψαν από την κλήρωση που διενεργήθηκε σήμερα (22/7) στη Νιόν:

CHAMPIONS PATH (Ηττημένοι Β΄ προκριματικού γύρου Champions League)
Μάλμε (Σουηδία) ή Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)-ΠΑΟΚ ή Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)
UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) ή Μίντιλαντ (Δανία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) ή RFS (Λετονία)
Τσέλιε (Σλοβενία) ή Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) ή Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
Πανεβέζις (Λιθουανία) ή Γιαγκιελόνια Μπιάλιστοκ (Πολωνία)-Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία) ή Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) ή Πετροκούμπ (Μολδαβία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) ή Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) ή Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

MAIN PATH
Ηττημένος Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)/Παρτιζάν (Σερβία)-Ηττημένος Λουγκάνο (Ελβετία)/Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)
Νικητής Μόλντε (Νορβηγία)/Σίλκεμποργκ (Δανία)-Νικητής Κιλμάρνοκ (Σκωτία)/Σερκλ Μπριζ (Βέλγιο)
Νικητής ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ/Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)-Νικητής Αγιαξ (Ολλανδία)/Βοϊβοντίνα (Σερβία)
Νικητής Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)/Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Νικητής Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)/Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Νικητής Μπράγκα (Πορτογαλία)/Μακάμπι Πετάχ Τίκβα (Ισραήλ)-Σερβέτ (Ελβετία)
Νικητής Κορβινούλ (Ρουμανία)/Ριέκα (Κροατία)-Νικητής Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)/Ελφσμποργκ (Σουηδία)
Κρίβμπας (Ουκρανία)-Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 8 Αυγούστου και οι ρεβάνς στις 15/8.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Μπορεί να μην έχει κλείσει ακόμα τα 16, αλλά είναι πρωταθλητής Κύπρου U18 στην υδατοσφαίριση με το Ναυτικό Ομιλο Λάρνακας, ενώ έχει πάρει τίτλο και με το Ναυτικό Ομιλο Λεμεσού στο πρωτάθλημα U14.

Το νικητή του ζευγαριού Άγιαξ (Ολλανδία)-Βοϊβοντίνα (Σερβία) θα αντιμετωπιστεί ο Παναθηναϊκός στο γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, εφόσον το «τριφύλλι» ξεπεράσει το «εμπόδιο» της βουλγαρικής Μπότεφ Πλόβντιβ στον β΄ γύρο, όπως προέκυψε. κλήρωση που πραγματοποιήθηκε σήμερα (22/7) στην έδρα της UEFA, στο Νιόν της Ελβετίας.

Ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας του με τον Άρη Χανδρινό, για το ανδρικό τμήμα βόλεϊ, την αγωνιστική σεζόν 2024-2025.

Το νικ του ζευγαριού Μάλμε (Σουηδία)-Κλάκσβικ (Νησιά Φερόε) για τον β' προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ στον γ' προκριματικό γύρο του Champions League.

Εποχή Μάκη Γκαγκάτση και επίσημα πια στην Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία από σήμερα. Ο πρώην αξιωματούχος της ΠΑΕ ΠΑΟΚ είναι από τη Δευτέρα 22 Ιουλίου ο επικεφαλής του ελληνικού ποδοσφαίρου, αναμενόμενα βεβαίως καθώς ήταν ο μοναδικός υποψήφιος.

Mε 21 αθλητές και αθλήτριες έλαβε μέρος ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας στο «1ο Πολύλοφος Run 2024”, που έγινε στις 13 Ιουλίου στον Πολύλοφο.

Δευτέρα, 22 Ιουλίου 2024 13:31

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Νταν Ριένστρα ο 12ος

Την απόκτηση του 32χρονου Ολλανδού κεντρικού μέσου Νταν Ριένστρα γνωστοποίησε πριν λίγη ώρα η ΠΑΕ Καλαμάτα.

Σελίδα 1 από 3956