Παρασκευή, 12 Αύγουστος 2016 13:13

16 ελληνικές συμμετοχές σήμερα Παρασκευή (πρόγραμμα, TV)

Γράφτηκε από τον 
Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(0 ψήφοι)

Με ελληνική παρουσία ξεκινούν σήμερα στο Ρίο τα αγωνίσματα του στίβου.

Η Σοφία Υφαντίδου στο έπταθλο θα αγωνιστεί στις 15.35 στα 100 μ. εμπόδια, στις 16.50 στο ύψος, στις 14.35 στη σφαιροβολία και στις 16.05 στα 200 μ. Στις 17.10 η Αλεξία Παππά θα αγωνιστεί στον τελικό των 10.000 μ., ενώ στις 20.30 θα έρθει η σειρά του Αλέξανδρου Παπαμιχαήλ θα συμμετάσχει στον τελικό των 20.000 βάδην ανδρών.

Τέλος, στις 15.20 ο Μίλτος Τέντογλου θα αγωνιστεί στον προκριματικό του μήκους.

Στις 15.30 η τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου αγωνίζεται στον τελικό β’.

Στη σκοποβολή, ο Μάκης Μίτας θα συμμετάσχει στις 15.30 στον προκριματικό του σκιτ ανδρών.

Ο Θόδωρος Ιακωβίδης συμμετέχει στο δεύτερο γκρουπ της άρσης βαρών στα 85 κιλά στο «Ριοσέντρο Παβιλιόν 2» στις 16.00.

Σε ό,τι αφορά στην κολύμβηση, στις 19.02 η Νόρα Δράκου αγωνίζεται στον προκριματικό των 50μ. ελεύθερο γυναικών, ενώ στις 21.48 θα διεξαχθεί ο προκριματικός της σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. μικτής ανδρών, με συμμετοχή των Απόστολου Χρήστου, Ανδρέα Βαζαίου, Παναγιώτη Σαμιλίδη και Κριστιάν Γκολομέεβ.

Τέλος, στην ιστιοπλοΐα, συμμετέχουν σήμερα από ελληνικής πλευράς οι Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής στα 470 ανδρών, Αγγελική Σκαρλάτου στα RS:Χ γυναικών (12η ιστιοδρομία) και Βύρωνας Κοκκαλάνης στα RS:Χ ανδρών (10η-12η ιστιοδρομία).

Τα ξημερώματα του Σαββάτου έχουμε και την Εθνική πόλο κόντρα στην Βραζιλία.

ΤΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ

Ξεκινά ο «βασιλιάς» των σπορ

Η πιο μεγάλη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο έφτασε. Ξεκινούν σήμερα τα αγωνίσματα του στίβου, του «βασιλιά» των σπορ, με το έπταθλο (100 μ. εμπόδια, ύψος, σφαίρα, 200 μ.), τα προκριματικά στη δισκοβολία ανδρών, τη σφαιροβολία γυναικών, στα 800 μ. ανδρών, στα 100 μ. γυναικών, στα 1.500 μ. γυναικών, στη σφυροβολία γυναικών, στα 400 μ. ανδρών, στο μήκος ανδρών, στα 400 μ. ανδρών, αλλά και τον αγώνα μεταλλίων στα 10.000 μ. των ανδρών, στα 20 χλμ. βάδην των ανδρών και τον τελικό της σφαιροβολίας γυναικών.

Συνεχίζεται, όμως, και η κολύμβηση με τα 50 μ. ελεύθερο γυναικών, τα 1.500 μ. ανδρών, τις σκυταλοδρομίες 4Χ100 μικτή ομαδική ανδρών και γυναικών και τους τελικούς στα 200 μ. ύπτιο γυναικών, στα 100 μ. πεταλούδα ανδρών, στα 800 μ. ελεύθερο ανδρών και στα 50 μ. ελεύθερο ανδρών, ενώ στις καταδύσεις θα διεξαχθούν τα προκριματικά στο τραμπολίνο 3 μ. γυναικών.

Στην τοξοβολία θα διεξαχθούν οι τελικοί στο απλό ανδρών από την προημιτελική φάση μέχρι και τον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο. Συνεχίζονται, επίσης, οι αγώνες στο μπάντμιντον (απλό, διπλό και μικτό διπλό) και στο μπιτς βόλεϊ.

Στην πυγμαχία θα διεξαχθούν σήμερα οι κατηγορίες 46-49, 60 και 75 κιλών στους άνδρες και 48-51 και 57-60 στις γυναίκες. Επίσης συνεχίζεται η ποδηλασία πίστας με το ατομικό σπριντ ανδρών, το ομαδικό σπριντ γυναικών, καθώς και τους τελικός στα ομαδικά πουρσουίτ ανδρών και γυναικών. Στην άρση βαρών θα διεξαχθούν οι κατηγορίες 85 κιλών ανδρών και 75 κιλών γυναικών. Με τον τελικό των γυναικών συνεχίζεται το τραμπολίνο, ενώ στο τένις θα διεξαχθούν οι τελικοί στο διπλό ανδρών.

Παράλληλα συνεχίζεται το τουρνουά της επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών και γυναικών, ενώ στη σκοποβολή θα διεξαχθούν τα αγωνίσματα των 50 μ. καραμπίνας πρηνηδόν και του σκιτ γυναικών.

Η ιππασία συνεχίζεται με το ατομικό και το ομαδικό ντρεσάζ, ενώ η ξιφασκία με το ομαδικό του ξίφους ασκήσεως ανδρών και το γκολφ με τον δεύτερο γύρο των ανδρών.

Οι αγώνες του τζούντο ολοκληρώνονται σήμερα με τις κατηγορίες +100 κιλών ανδρών και +78 κιλών γυναικών, ενώ στη λίμνη Λαγκόα θα συνεχιστούν τα αγωνίσματα της κωπηλασίας.

Η ιστιοπλοΐα συνεχίζεται με ιστιοδρομίες στις κλάσεις 470 ανδρών, 49er ανδρών, 49er FX γυναικών, RS:X ανδρών και γυναικών, Laser ανδρών, 470 γυναικών και Laser Radial γυναικών.

Στο μπάσκετ ανδρών παίζουν Κίνα – Αυστραλία, ΗΠΑ – Σερβία και Γαλλία – Βενεζουέλα, ενώ στις γυναίκες Σερβία – Κίνα, Καναδάς – ΗΠΑ και Ισπανία – Σενεγάλη.

Στο πόλο ανδρών θα παίξουν Ουγγαρία – Ιαπωνία, Κροατία – Ιταλία, ΗΠΑ – Μαυροβούνιο, Ελλάδα – Βραζιλία, Ισπανία – Γαλλία και Σερβία – Αυστραλία.

Στο βόλεϊ γυναικών θα παίξουν Κίνα – Σερβία, Αργεντινή – Καμερούν, ΗΠΑ – Ιταλία, Ολλανδία – Πουέρτο Ρίκο, Ρωσία – Ιαπωνία και Βραζιλία – Κορέα.

Στο ποδόσφαιρο γυναικών θα παίξουν ΗΠΑ – Σουηδία, Κίνα – Γερμανία, Καναδάς – Γαλλία και Βραζιλία – Αυστραλία, ενώ στο χάντμπολ γυναικών Αγκόλα – Βραζιλία, Σουηδία – Ολλανδία, Ρουμανία – Ισπανία, Μαυροβούνιο – Νορβηγία, Ρωσία – Αργεντινή και Κορέα – Γαλλία.

Στο χόκεϊ ανδρών θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις Ινδία – Καναδάς, Γερμανία – Ολλανδία, Μεγάλη Βρετανία – Ισπανία, Βέλγιο – Νέα Ζηλανδία, Ιρλανδία – Αργεντινή και Αυστραλία – Βραζιλία, ενώ στις γυναίκες θα παίξουν Κορέα – Κίνα και Νέα Ζηλανδία – Ολλανδία.
THΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
12:30 ΕΡΤ2: Κολύμβηση
14:25 OTE sport3HD: Κωπηλασία
14:30 ΕΡΤ2: Κωπηλασία
15:00 ΕΡΤ3: Πόλο ανδρών: Ουγγαρία – Ιαπωνία
15:00 OTE sport4HD: Πόλο ανδρών: Ουγγαρία-Ιαπωνία
15:20 OTE sport1HD: Στίβος
15:30 ΕΡΤ1: Στίβος
16:20 ΕΡΤ3: Πόλο ανδρών: Κροατία – Ιταλία
16:20 OTE sport4HD: Πόλο ανδρών: Κροατία-Ιταλία
16:55 OTE sport2HD: Σκοποβολή
17:40 ΕΡΤ3: Πόλο ανδρών: ΗΠΑ – Μαυροβούνιο
17:40 OTE sport4HD: Πόλο ανδρών: ΗΠΑ-Μαυροβούνιο
17:50 ΕΡΤ2: Τένις
17:50 OTE sport3HD: Τένις
19:00 ΕΡΤ2: Κολύμβηση
19:00 ΕΡΤ3: Ποδόσφαιρο γυναικών
19:00 OTE sport4HD: Κολύμβηση
20:00 OTE sport2HD: Τραμπολίνο
20:25 ΕΡΤ1: Στίβος
20:25 OTE sport1HD: Στίβος
21:00 ΕΡΤ3: Τοξοβολία
21.25 ΕΡΤ2: Τραμπολίνο
21:45 OTE sport4HD: Καταδύσεις
22:00 ΕΡΤ1: Ποδηλασία
22:10 ΕΡΤ2: Χάντμπολ γυναικών: Ρουμανία – Ισπανία
22:15 OTE sport1HD: Ποδηλασία πίστας
22:35 OTE sport2HD: Τζούντο
23:00 ΕΡΤ3: Πυγμαχία
23:50 ΕΡΤ2: Μπιτς βόλεϊ
01:00 ΕΡΤ2: Μπάσκετ ανδρών: ΗΠΑ – Σερβία
01:00 OTE sport2HD: Μπάσκετ ανδρών: ΗΠΑ-Σερβία
01:00 OTE sport4HD: Αρση Βαρών
01:30 ΕΡΤ3: Πόλο ανδρών: Ελλάδα – Βραζιλία
01:30 OTE sport1HD: Πόλο ανδρών: Ελλάδα-Βραζιλία
02:10 ΕΡΤ1: Στίβος
02:15 OTE sport3HD: Στίβος
02:50 ΕΡΤ3: Πόλο ανδρών: Ισπανία – Γαλλία
03:50 OTE sport4HD: Στίβος
03:55 OTE sport1HD: Κολύμβηση
04:00 ΕΡΤ2: Κολύμβηση
04:30 ΕΡΤ3: Μπάσκετ ανδρών: Γαλλία – Βενεζουέλα
04:30 OTE sport2HD: Μπάσκετ ανδρών: Γαλλία-Βενεζουέλα
05:30 ΕΡΤ2: Μπιτς βόλεϊ
 
TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

15:00-16:45 Ατομικό Γυναικών (φάση «16»)
21:00-23:10 Ατομικό Γυναικών (προημιτελικοί, ημιτελικοί, ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

22:00-00:10 Σύνθετο ατομικό γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ

14:00-20:00 Ομιλοι Ανδρών
            Ομιλοι Γυναικών
            Ομιλοι Διπλών Ανδρών
            Ομιλοι Διπλών Γυναικών
            Ομιλοι Μικτών
21:30-24:00 Ομιλοι Ανδρών
            Ομιλοι Γυναικών
            Ομιλοι Διπλών Ανδρών
            Ομιλοι Διπλών Γυναικών
            Ομιλοι Μικτών
01:30-05:00 Ομιλοι Ανδρών
            Ομιλοι Γυναικών
            Ομιλοι Διπλών Ανδρών
            Ομιλοι Διπλών Γυναικών
            Ομιλοι Μικτών

ΠΥΓΜΑΧΙΑ

17:00 - 19:45 Προκριματικοί 56, 64, 69, 81 κιλά ανδρών
23:00 - 01:45 Προκριματικοί 56, 64, 69, 81 κιλά ανδρών

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΣΛΑΛΟΜ

18:30 ? 22:00
Ημιτελικά: C2 ανδρών
Ημιτελικά: K1 γυναικών
ΤΕΛΙΚΟΣ: C2 ανδρών
ΤΕΛΙΚΟΣ: Κ1 γυναικών

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

22:00 Ομαδικό Σπριντ Ανδρών (Προκριματικά)
22:19 Ομαδικό Pursuit Γυναικών (Προκριματικά)
23:10 Ομαδικό Σπριντ Ανδρών (Ημιτελικά)
23:23 Ομαδικό Pursuit Ανδρών (Προκριματικά)
00:21 Ομαδικό Σπριντ Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΙΠΠΑΣΙΑ

16:00-22:00  Ιππική δεξιοτεχνία

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Ξίφος Μονομαχίας Γυναικών (ομαδικά)

15:00-21:30
Γύρος των "16"
Προημιτελικοί
Κατατάξεις (5-8)
Ημιτελικοί
Κατατάξεις (5-6, 6-7)

21:00-01:50
Μικρός τελικός
ΤΕΛΙΚΟΣ

ΓΚΟΛΦ

Άνδρες

13:30 - 22:00 1ος Γύρος

ΤΖΟΥΝΤΟ

16:00-19:00
-100κ. (Α) & -78κ. (Γ) - Προκριματικά/ρεπεσάζ
21:30-00:10
Κατηγορίες -100κ. (Α) & -78κ. (Γ) ? (ΤΕΛΙΚΟΙ)

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

14:30?20:10
14:30 Ημιτελικά: Δίκωπος γυναικών
14:50 Ημιτελικά: Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών
15:10 Ημιτελικά: Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών
15:30 Ημιτελικά: Τετράκωπος ανδρών άνευ πηδαλιούχου
15:50 Επαναληπτικά: Οκτάκωπος γυναικών
16:00 Επαναληπτικά: Οκτάκωπος ανδρών
16:12 Τελικός: Τετραπλό σκιφ ανδρών
16:24 Τελικός: Τετραπλό σκιφ γυναικών
16:44 Τελικός: Δίκωπος ανδρών
17:04 Τελικός: Διπλό σκιφ γυναικών
17:24 Τελικός: Διπλό σκιφ ανδρών
17:44 Τελικός: Τετράκωπος ελαφρών βαρών ανδρών
18:30 «Μικρός» Τελικός: Τετραπλό Σκιφ ανδρών
18:40 «Μικρός» Τελικός: Δίκωπος ανδρών
18:50 «Μικρός» Τελικός: Διπλό σκιφ γυναικών
19:00 «Μικρός» Τελικός: Διπλό σκιφ ανδρών
19:10 «Μικρός» Τελικός: Τετράκωπος ελαφρών βαρών άνευ πηδαλιούχου ανδρών
19:20 Αγώνες κατάταξης: Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών άνευ πηδαλιούχου γυναικών
19:40 Αγώνες κατάταξης: Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών
20:00 Αγώνες κατάταξης: Δίκωπος γυναικών

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:00 - 21:40
RS:X Ανδρών (7η, 8η και 9η Ιστιοδρομίες)
RS:X Γυναικών (7η, 8η και 9η Ιστιοδρομίες)
Finn Ανδρών (5η και 6η Ιστιοδρομίες)
470 Ανδρών (3η και 4η Ιστιοδρομίες)
470 Γυναικών (3η και 4η Ιστιοδρομίες)
Nacra 17 (3h, 4η, 5η και 6η Ιστιοδρομίες)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

15:00  50 μέτρα τουφέκι τριών στάσεων Γυναικών (προκριματικά)
18:00-19:15  50 μέτρα τουφέκι τριών στάσεων Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

19:00 (Προκριματικά)
50μ. ελεύθερο Ανδρών
800μ. ελεύθερο Γυναικών
100μ. πεταλούδα Ανδρών
200μ. ύπτιο Γυναικών

04:00
50μ. ελεύθερο Ανδρών (ημιτελικοί)
200μ. πρόσθιο Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
200μ. ύπτιο Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
200μ. ύπτιο Γυναικών (ημιτελικοί)
200μ. μικτή ατομική Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
100μ. ελεύθερο Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
100μ. πεταλούδα Ανδρών (ημιτελικοί)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

16:00-18:00 Απλό Ανδρών Ημιτελικοί
02:30-04:45 Απλό Ανδρών, Μικρός τελικός (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΤΕΝΙΣ

18:00-02:00 Απλό Ανδρών - προημιτελικοί
            Απλό Γυναικών - ημιτελικοί
            Διπλό Γυναικών - ημιτελικοί
            Μικτό - προημιτελικοί

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Άνδρες: 17:00-01:00 (Γ`, Δ`, Ε` Όμιλος & Αγώνες Lucky Losers)

Γυναίκες: 16:00-05:00 (Α`, Δ`, Ε` Όμιλος & Αγώνες Lucky Losers)


ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Γυναίκες

Α ΟΜΙΛΟΣ
15:00 Ρωσία-Βραζιλία
16:20 Ιταλία-Αυστραλία

Β ΟΜΙΛΟΣ
17:40 Κίνα-ΗΠΑ
19:00 Ισπανία-Ουγγαρία

ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνδρες

Β ΟΜΙΛΟΣ
20:15 Βραζιλία-Κροατία
01:00 Νιγηρία-Ισπανία
04:30 Λιθουανία-Αργεντινή

Γυναίκες

Α ΟΜΙΛΟΣ

18:15 Λευκορωσία-Τουρκία
21:30 Γαλλία-Βραζιλία
23:45 Ιαπωνία-Αυστραλία

ΒΟΛΕΪ

Ανδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
23:05 Καναδάς-Γαλλία
02:30 Ιταλία-Μεξικό
04:35 Βραζιλία-ΗΠΑ

Β ΟΜΙΛΟΣ
15:30 Ιράν-Κούβα
17:35 Ρωσία-Αίγυπτος
21:00 Πολωνία-Αργεντινή

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
15:30 Τυνησία-Κατάρ
20:40 Δανία-Κροατία
03:50 Γαλλία-Αργεντινή

Β ΟΜΙΛΟΣ
17:30 Πολωνία-Αίγυπτος
22:40 Βραζιλία-Γερμανία
01:50 Σλοβενία-Σουηδία

ΧΟΚΕΙ

Άνδρες

Α ΟΜΙΛΟΣ
19:30 Ισπανία-Βέλγιο

Β ΟΜΙΛΟΣ
16:00 Ολλανδία-Ινδία
18:30 Αργεντινή-Γερμανία
17:00 Ιρλανδία-Καναδάς

Γυναίκες

Α ΟΜΙΛΟΣ
23:00 Γερμανία-Ισπανία

Β ΟΜΙΛΟΣ
01:30 ΗΠΑ-Ινδία
00:00 Αυστραλία-Αργεντινή
02:30 Ιαπωνία-Μ. Βρετανία

ΡΑΓΚΜΠΙ

Άνδρες

18:30 Αγώνας Κατάταξης για τις θέσεις 11-12
19:00 Αγώνας Κατάταξης για τις θέσεις 9-10
19:30 Αγώνας Κατάταξης για τις θέσεις 5-8
20:00 Αγώνας Κατάταξης για τις θέσεις 5-8
20:30 1ος Ημιτελικός
21:00 2ος Ημιτελικός
23:30 Αγώνας Κατάταξης για τις θέσεις 7-8
00:00 Αγώνας Κατάταξης για τις θέσεις 5-6
00:30 Αγώνας για το ΧΑΛΚΙΝΟ Μετάλλιο (Μικρός ΤΕΛΙΚΟΣ)
01:00 Αγώνας για το ΧΡΥΣΟ Μετάλλιο (ΤΕΛΙΚΟΣ)

 

πηγή sentragoal.gr

  1. ΠΡΟΣΦΑΤΑ
  2. ΔΗΜΟΦΙΛΗ
  3. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Ποδόσφαιρο ή μπάσκετ
Ποδόσφαιρο ή μπάσκετ
Πρέπει να διαλέξεις μια απάντηση