Πέμπτη, 02 Φεβρουάριος 2017 15:14

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ: Πατεράκης και Κουτσιούκος στο 3° Eλάφι Βαρυπόμπης

Με επιτυχία διεξήχθη την Κυριακή 22 Ιανουαρίου το "3° Ελάφι Βαρυπόμπης" που διοργάνωσε ο ΑΣ Αγών.

Περισσότεροι από 500 αθλητές απόλαυσαν έναν αγώνα βουνού διασχίζοντας τα καταπράσινα μονοπάτια του βουνού της Βαρυμπόμπης που βρίσκεται στους πρόποδες της Πάρνηθας.

Ο ΣΔΥ Μεσσηνίας βρέθηκε στον αγώνα με δύο αθλητές του, τον Γιώργο Πατεράκη που συμμετείχε με επιτυχία στον αγώνα των 16.000 μέτρων, καταλαμβάνοντας την 5η θέση της γενικής κατάταξης και τη 2η της ηλικιακής κατηγορίας του, τερματίζοντας σε 1:14:48 και τον Γιώργο Κουτσιούκο, ο οποίος συμμετείχε και τερμάτισε επιτυχώς στην 45η θέση της γενικής κατάταξης και 2ος στη κατηγορία του με χρόνο 1:29:22.

Ο ΣΔΥΜ συνεχάρη τα δύο μέλη του για την συμμετοχή τους.

Νέα πρωτιά Δημητρακάκη στην Πεντέλη

Στον πολυχώρο Pilabox-Pilabar της Πεντέλης πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή για έβδομη συνεχή χρονιά το Pilabox Trail Race 2017.

Ένας αγώνας ιδιαίτερα απαιτητικός, της τάξεως των 10 χιλιομέτρων που κινήθηκε πάνω σε κακοτράχηλα μονοπάτια, χωματόδρομο και είχε θετική υψομετρική διαφορά 584 μέτρα. Οι δρομείς ξεκίνησαν από τα 540 μέτρα και έφτασαν στο υψηλότερο σημείο των 1020 μέτρων. Παράλληλα με τον κύριο αγώνα των 10 χιλ, έγινε για πρώτη φορά και ένας μικρότερος αγώνας 4χιλ με μέγιστη υψομετρική διαφορά 140 μέτρα και μέγιστο υψόμετρο τα 665 μέτρα.

Περίπου στους 300 έφτασαν οι συμμετοχές, απ' τους οποίους 144 ήταν οι επιτυχείς τερματισμοί για τα 10 χιλ και 137 για τα 4 χιλ. Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας εκπροσωπήθηκε επάξια από τον αθλητή Θεόδωρο Δημητρακάκη, ο οποίος όχι μόνο τερμάτισε, αλλά πήρε και τη πρωτιά στα 10χιλ, ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου σημειώνοντας χρόνο 00:55:56". Ο ΣΔΥΜ συνεχάρη τον αθλητή του για την τεράστια επιτυχία του.