Τετάρτη, 27 Ιούνιος 2018 14:33

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: 6ος ο Μαγουλιανίτης και 7η η Χανδρινού στην Κατερίνη

Σε μία ακόμα σημαντική διοργάνωση έλαβε μέρος ο Μεσσηνιακός το προηγούμενο διάστημα.

Ο λόγος για το πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου παίδων/ κορασίδων, που διεξήχθη 23 και 24 Ιουνίου στην Κατερίνη. Ο καλαματιανός σύλλογος εκπροσωπήθηκε από εννέα αθλητές και αθλήτριες, οι οποίοι πραγματοποίησαν αξιόλογη εμφάνιση με σημαντικά πλασαρίσματα στην κατάταξη των αγωνισμάτων τους. Συγκεκριμένα στον ακοντισμό, ο Κυριάκος Μαγουλιανίτης, παρότι αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού, κατέκτησε την 6η θέση στον τελικό του αγωνίσματος με επίδοση 53, 95μ. Στο άλμα σε μήκος ο Γιώργος Κούσκουλας κατετάγη 8ος στον τελικό με επίδοση 6,38μ. Νωρίτερα, στον προκριματικό του αγωνίσματος συμμετείχαν οι Νίκος Ζαχαρέας και Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος (48 συμμετέχοντες) με επίδοση 6,44μ. και 6,09μ. αντίστοιχα. Στον δρόμο των 800 μέτρων ο Αλέξανδρος Ζαχαριάς κατετάγη 36ος με επίδοση 2’:09’’.24.

Στις κορασίδες η Μαριδήμη Χανδρινού κατέκτησε την 7η θέση στον τελικό του αγωνίσματος με επίδοση 5,29μ.

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 (Αθανασία Κομπότη, Μαρία Τασιοπούλου, Σταματική Φιλιπποπούλου, Μαριδήμη Χανδρινού) τερμάτισε στην 18η θέση με επίδοση 51’’.06. Στο ατομικό τους αγώνισμα, στις προκριματικές σειρές, η Φιλιπποπούλου κατετάγη 17η στον δρόμο των 100 μέτρων με επίδοση 12’’.71, η οποία είναι ατομικό της ρεκόρ.

Η Τασιοπούλου με 12’’.87 ήταν 26η. μεταξύ 63 αθλητριών. Την αποστολή του Μεσσηνιακού συνόδευσαν στην Κατερίνη οι προπονητές του τμήματος στίβου Άρης Τριανταφυλλόπουλος, Γιάννης Καλυβιώτης, Γιάννης Γρίβας καθώς επίσης και το μέλος του ΔΣ του Μεσσηνιακού αλλά και του ΣΕΓΑΣ Δημήτρης Πουλόπουλος.