Πέμπτη, 02 Αύγουστος 2018 17:45

ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ: Δυναμική παρουσία στον 11ο αγώνα δρόμου “Δαϊκλής”

Δυναμική παρουσία είχε ο Αθλητικός Όμιλος Φιλιατρών στον 11ο αγώνα δρόμου "Δαϊκλής" που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο.

Ηταν μια με νέα κυκλική διαδρομή 9 χιλιομέτρων, που είχε όμως αρκετό βαθμό δυσκολίας.

Ο αγώνας διεξήχθη για 11η συνεχή χρονιά από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Μάνεση και τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας και τον παρακολούθησαν πολυάριθμοι θεατές που χειροκρότησαν θερμά τους αγωνιζόμενους.

Εκτός από την γύρω περιοχή και την Καλαμάτα, πολυάριθμη ήταν η συμμετοχή από τον Αθλητικό Όμιλο Φιλιατρών, αλλά και από άλλες περιοχές της Πελοποννήσου.

Η διαδρομή των 9 χλμ μάγεψε τους αγωνιζόμενους μιας και περνούσε από Μάνεση - Πολύλοφο - Κιόσι Τρικόρφου - Χίλια σπίτια- Μάνεση.

Όπως έχει καθιερώσει ο Σ.Δ.Υ.Μ. βραβεύτηκαν οι έξι πρώτες σε άνδρες και γυναίκες.

Ειδικότερα, οι αθλητές του Α.Ο. Φιλιατρών που συμμετείχαν (και οι αντίστοιχες επιδόσεις τους) ήταν οι εξής:

Αδάμ Νικολόπουλος (0:46:48,38), Πέτρος Νικολόπουλος (0:47:30,92), Ελένη Ψύρρου (0:48:26,35 - 6η θέση στη γενική γυναικών), Προκόπης Μήσσιας (0:48:34,75), Δημήτριος Βασιλόπουλος (0:48:39,10), Χρήστος Μπαρκάς (0:48:39,55), Παρασκευάς Παπασταθόπουλος (0:49:13,01), Χαράλαμπος Γιούλης (0:49:48,03), Δημήτριος Θεοδωρόπουλος (0:50:16,42), Χρήστος Μητράκος (0:52:00,00), Παύλος Καψιμάλης (0:54:12,32), Παναγιώτης Σκορδάκης (0:54:55,34), Χαράλαμπος Ντούνος (0:55:11,87), Χαράλαμπος Νικολόπουλος (1:03:57,75), Καλλιόπη Παπασταθοπούλου (1:04:38,35), Άγγελος Γιαννακάκης (1:05:00,61).

Το αξιοσημείωτο του αγώνα ήταν οι πολλές σαμπάνιες που ανοίχθηκαν κατά τον τερματισμό των αθλητών! Ήταν κάτι το μοναδικό που δεν γίνεται σε κανέναν άλλο αγώνα δρόμου και εντυπωσίασε αθλητές και θεατές.

Μετά το τέλος του αγώνα όλοι οι αθλητές απόλαυσαν ένα πλούσιο γεύμα και έδωσαν ραντεβού για του χρόνου το καλοκαίρι.

Το Δ.Σ. του Αθλητικού Ομίλου Φιλιατρών συνεχάρει τους διοργανωτές, καθώς και τους δρομείς του για την συμμετοχή και τον επιτυχή τερματισμό τους!