Κυριακή, 12 Αύγουστος 2018 18:17

ΣΔΥΜ: Μετάλλια για Ρούτση και Μπένο στον 1ο Αγώνα "Ο Δρόμος του Πολεμιστή"

Με τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας να έχει σημαντικές διακρίσεις πραγματοποιήθηκε ο αγώνας δρόμου “Ο Δρόμος του Πολεμιστή”. Ενας αγώνας που έγινε στο πλαίσιο των Νεστόρειων 2018 του Δήμου Πύλου-Νέστορος, την Κυριακή 29 Ιουλίου στη Χώρα.

Πρόκειται για μια συλλογική προσπάθεια φορέων, εθελοντών, αθλητών και χορηγών ώστε να καλλιεργηθεί το αθλητικό πνεύμα, να δοθεί η χαρά τη συμμετοχής σε μικρούς και μεγάλους. αλλά και να καταστήσει την περιοχή πόλο έλξης διευρύνοντας διάφορες μορφές εναλλακτικού τουρισμού. Οι φετινοί αγώνες είχαν ιδιαίτερο χαρακτήρα καθώς ονομάστηκαν " Ο Δρόμος του Πολεμιστή" έπειτα από την ανακάλυψη του τάφου στο Παλάτι του Νέστορα. Στους κλασικούς αγώνες των 400m, 1 km. και 2 km. , προστέθηκε η μεγάλη διαδρομή των 10 km, ακριβής μέτρηση 9,2km, όπου τερμάτισαν 42 δρομείς. Συνολικά σε όλους τους αγώνες συμμετείχαν πάνω από 250 μικροί και μεγάλοι δίνοντας ιδιαίτερη χαρά στους διοργανωτές, ενώ πλήθος κόσμου είχε κατακλύσει από νωρίς το απόγευμα τη πλατεία του χωριού και τους γύρω δρόμους. Το παρών έδωσε και ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας με 8 δρομείς, όπου συμμετείχαν όλοι στα 10km. Μάλιστα υπήρξε η διάκριση από το Δημήτρη Ρούτση και το πρόεδρο του ΣΔΥΜ Χρήστο Μπένο, όπου κατέλαβαν τη 2η και 3η θέση αντίστοιχα της γενικής κατάταξης ανεβαίνοντας στο βάθρο των νικητών. Σημαντική ήταν και η 4η θέση που κατέλαβε για το ΣΔΥΜ ο Δημήτρης Καψαλόποδας. Οι υπόλοιποι δρομείς του συλλόγου ήταν οι Θεόδωρος Τζανετάκης, Κώστας Μιχαλόπουλος, Γιάννης Μακρυπόδης, Χρήστος Διονυσόπουλος και Κώστας Λούζης. Ο ΣΔΥΜ συνεχάρη τα ανωτέρω μέλη του για τη συμμετοχή και τις διακρίσεις τους στον ανωτέρω αγώνα.