Τρίτη, 14 Μάιος 2019 17:24

Πρωτιές αθλητών του ΣΔΥΜ στον αγώνα Run The Theatre

Με τη συμμετοχή μικρών και μεγάλων στους αγώνες των 5 και 10 χιλιομέτρων αλλά και στα 2,5 χιλιόμετρα για παιδιά δημοτικού πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 5 Μαΐου στη Μεγαλόπολη ο 3ος αγώνας Run The Theatre 2019.

Ο φετινός αγώνας ήταν ο τρίτος κατά σειρά και διοργανώθηκε από το Δήμο Μεγαλόπολης, την Περιφέρεια Πελοποννήσου και είχε τη συμμετοχή αθλητικών σωματείων και δεκάδων εθελοντών, ενώ σκοπός των αγώνων ήταν η ανάδειξη του Αρχαίου Θεάτρου Μεγαλόπολης, του μεγαλύτερου θεάτρου της αρχαιότητας, αλλά και η προσέλκυση όσο το δυνατόν περισσότερων επισκεπτών στην ευρύτερη περιοχή.

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεσσηνίας συμμετείχε με 21 αθλητές απ' τους οποίους οι 17 αγωνίστηκαν στα 10km και οι τέσσερις στα 5km.

Σημαντικές διακρίσεις σημείωσαν οι άντρες του συλλόγου, καθώς κυριάρχησαν στα μετάλλια, φέρνοντας τη 1η θέση στα 10 χιλιόμετρα από το Δημήτρη Ρούτση με χρόνο 40:50' και τη 1η και 3η θέση της γενικής κατάταξης στα 5 χιλιόμετρα από το Αλέξη Μιχαλάκη (17:55') και Δημήτρη Πασσιά (18:45') αντίστοιχα.

Μόλις 75 δρομείς τερμάτισαν στο κύριο αγώνα των 10 χιλ, ενώ στα 5 χιλ στους 189 τερματίσαντες, κυριάρχησαν οι μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων.

Ο ΣΔΥΜ συνεχάρη τα μέλη του και τους διακριθέντες των αγώνων.