Τρίτη, 19 Οκτωβρίου 2021 14:43

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Πρώτος ο Λυριντζής του Ευκλή στην ''59η Ανάβαση Πάρνηθας''!

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Φίλιππος - Κωνσταντίνος Λυριντζής στην ''59η Ανάβαση Πάρνηθας''.

Ο αθλητής του Ευκλής Καλαμάτας τερμάτισε πρώτος στην στην κατηγορία του (Μάστερ Α΄) και κατετάγη 1ος στην Γενική κατάταξη Μάστερς με χρόνο 0:43:34, σ’ έναν από τους ιστορικούς ποδηλατικούς αγώνες της Ελλάδας, ο οποίος υλοποιήθηκε για πρώτη φορά το 1938 από τον Π.Α.Σ. ΕΡΜΗΣ Μαρκοπούλου.

Η ομάδα “Ευκλής Cycling Team” συμμετείχε στην Ανάβαση Πάρνηθας με τρεις συνολικά αθλητές, καταλαμβάνοντας υψηλές θέσεις, καθώς εκτός από τον Λυριντζή, ο Μπάμπης Γκουλούσης επίσης στην κατηγορία Μάστερ Α’, ήταν 9ος με χρόνο 0:51:34. Ο Πάνος Βεργετόπουλος ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε 0:53:33 και τερμάτισε 32ος στη πολυπληθή κατηγορία, Μάστερ Β΄.
Ο Φίλιππος - Κωνσταντίνος Λυριντζής, που πρωτοεμφανίστηκε φέτος στον στίβο της αγωνιστικής ποδηλασίας, σχολιάζοντας τον αγώνα είπε: “ H Ανάβαση της Πάρνηθας, είναι μια προκλητική διαδρομή με 11 φουρκέτες και συνάμα θεαματική, γιατί η συγκεκριμένη οδηγεί τους αθλητές σε υψόμετρο 1100 μέτρων, απολαμβάνοντας παράλληλα τη θέα της Αθήνας από ψηλά”.