Τετάρτη, 27 Δεκέμβριος 2017 13:31

Α2 ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Στην τρίτη θέση έκλεισε το 2017 ο Μεσσηνιακός

Το τέλος του 2017 βρίσκει την γυναικεία ομάδα βόλει του Μεσσηνιακού στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του Α’ ομίλου της Α2 εθνικής βόλεϊ.

Οι “πράσινες” πραγματοποιούν εξαιρετική πορεία με απολογισμό εφτά νίκες και τρεις ήττες σε 10 αγώνες και όλα δείχνουν ότι θα είναι μια από τις τέσσερις πρώτες ομάδες που θα συμμετέχουν στα πλέι οφ. Ο Μεσσηνιακός έχει χάσει δύο φορές από τον ΑΓΣ Αρτεμις και μια από τον ΑΟΝ Αμαζόνες ενώ έχει κερδίσει όλες τις άλλες ομάδες του ομίλου, δείχνοντας ότι δίκαια βρίσκεται στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας. Μάλιστα είναι πρόσφατες οι μνήμες από το μεγάλο ματς με τον πρωτοπόρο ΑΓΣ Αρτεμις στο Κλειστό, όπου ο Μεσσηνιακός έφτασε πολύ κοντά στην νίκη χάνοντας τελικά με 3-2 στις λεπτομέρειες από την πανίσχυρη ομάδα του Κορυδαλλού.

Το περασμένο Σάββατο ο Μεσσηνιακός έδωσε στο Κλειστό της Παραλίας το τελευταίο του παιχνίδι για το 2017, κερδίζοντας εύκολα τον Ποσειδώνα Λουτρακίου με 3-0 σετ. Οι παίκτριες της Γωγώς Σουρή κυριάρχησαν στο ματς και πήραν εύκολα τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το ματς έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του β' γύρου της Α2 εθνικής βόλεϊ γυναικών με την Μεσσηνιακή ομάδα να επικρατεί κερδίζοντας τα σετ με 25-13,25-16,25-17 και να παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Διαιτητές ήταν οι Χανδρινός και Χριστοδουλοπουλος.

Για τον Μεσσηνιακό, όπου προπονήτρια είναι η Γωγώ Σουρή, έπαιξαν οι Σκλήρη, Ζερδεβά, Χειλαδάκη, Χάσκου, Φωτεινάκη, Ραμούνδου, Ναλμπάντη, Κωνσταντοπούλου, Πασσιά, Σουρή, Παυλέα, Μπαξιβανάκη, Κουτσουροπούλου, Ζερίτη.

Για τον Ποσειδώνα, όπου προπονητής είναι ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος, έπαιξαν οι Ορ. Μιχαλά, Βλαχοπούλου, Μπεκιάρη, Θώδη, Κωτσάκη, Μπρεξέτου, Μπαχλαβά, Δέδε, Γεωργίου, Μ. Μιχαλά, Πατουχέα.