Κυριακή, 08 Δεκέμβριος 2013 19:55

Η ήττα από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων έριξε την Καλαμάτα '80 στην τρίτη θέση

Μακριά από τον γνωστό καλό αγωνιστικό εαυτό της παρουσιάσθηκε η Καλαμάτα '80 το Σάββατο το βράδυ στο κλειστό της παραλίας στην εντός αναμέτρηση με τον πολύ μαχητικό και αποτελεσματικό όπως τουλάχιστον εμφανίσθηκε ΑΓΣ Ιωαννίνων με συνέπεια να γνωρίσει την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα με 3-1 σετ.
Παρά το είς βάρος της τελικό αποτέλεσμα η Καλαματιανή ομάδα έδειξε να μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι με συνέπεια στο πρωτο σετ να προηγηθεί με 5-3 αλλά χωρίς ανάλογη συνέχεια αφού οι Γιαννιώτες πίεσαν όσο καλύτερα μπορούσαν στο σέρβις δυσκολεύοντας εξαιρετικά την υποδοχή των γηπεδούχων στοιχείο που ήταν όπως αποδείχθηκε το πολύ δυνατό τους όπλο για την ολοκλήρωση μιάς πάρα πολύ μεγάλης για αυτούς επιτυχία.
Ετσι σχετικά γρήγορα πέρασαν μπροστά στο σκόρ με 18-12 και παρά την σωστή αντίδραση της ομάδας του Ντακουρη που ισοφάρισε σε 21-21 βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το πρώτο σετ με 25-21.
Στην συνέχεια η Καλαμάτα '80 έδειξε να βρίσκει κάποιο ρυθμό γεγονός που της έδωσε το δικαίωμα να προηγείται στο δέυτερο σετ με 13-9, 18-14, 21-19, 24-22 χωρίς πάντως να καταφέρνει να ισοφαρίσει αφού οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ειναι αυτοί που θα πάρουν τελικά το σετ με 28-26. Αν πάντως σε αυτό το σημείο το σκόρ γινόταν 1-1 ίσως το τελικόσ κόρ του αγώνα να ήταν τελείως διαφορετικό.Παρά το είς βάρος της 0-2 η Μεσσηνιακή ομάδα έδειξε και πάλι προσπάθεια ουσιαστικής αντίδρασης στο παιχνίδι πάιρνοντας τελικά το τρίτο σετ με 25-21(προηγήθηκε με 10-9,18-15, 22-19) ανανεώνοντας με αυτό τον τρόπο το ενδιαφέρον των φίλων της που βρέθηκαν στις κερκίδες του κλειστού της παραλίας.Δυστυχώς όμως αυτή η αντίδραση δεν είχε συνέχεια αφου στο τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ οι παίκτες του ΑΓΣ Ιωαννίνων είχαν την απάντηση σε όποιο πρόβλημα προσπάθησε να τους βάλει η Καλαματιανή ομάδα,.Ετσι αφού προηγήθηκαν με21-17, 23-18 πήραν το σετ με 25-19 και μιά αναπάντεχη ίσως για αυτούς σημαντική επιτυχία με 3-1.Την επόμενη εβδομάδα η Καλαμάτα 80 εχει το αναγκαστικό από το πρόγραμμα ρεπό της όπότε μπορεί και πρέπει να ανασυνταχθεί για ένα νέο νικηφόρο σερί που θα την κρατήσει στις πρώτες βαθμολογικές θέσεις του 2ου ομίλου. Πρώτος ρέφερι της αναμέτρησης ήταν ο Χανδρινός και δεύτερος ο Σαραβελάκης.
Καλαμάτα '80 (Ντάκουρης): Αποστολόπουλος, Βραχνάς, Γιατράκος, Κακαλέτρης, Μπλάουελ, Μανιατέας(αρχική εξάδα) Δημητρακόπουλος (λ), Εξαρχέας, Περπινάκης, Μάνα, Σπάλας, Μπουσούνης.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Θεοδωράκης): Μάντζιος, Αποστόλου, Κλούρας, Γεωργάκης, Δημητριάδης, Οικονόμου(αρχική εξάδα), Μυλωνάς (λ), Παπανικολάου, Τσουμάνης, Τσίρης.