Δευτέρα, 16 Απρίλιος 2018 13:54

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Εχασε 3-2 στην Πάτρα από Ολυμπιάδα– Την Κυριακή θα κριθεί ο τίτλος

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε χθες στην Πάτρα από την Ολυμπιάδα η γυναικεία ομάδα βόλει του Απόλλωνα.

Ετσι οι Πατρινές ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Πελοποννήσου και ο τίτλος θα κριθεί στον τελευταίο τελικό που θα γίνει την προσεχή Κυριακή στο Κλειστό της Παραλίας.

Η ομάδα που θα πάρει τη νίκη θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια της ΕΣΠΕΠ είτε θα ανέβει απευθείας στην Α2 εθνική είτε θα συμμετέχει στα μπαράζ με τις πρωταθλήτριες των άλλων ενώσεων.

Αυτό θα εξαρτηθεί από το ποιες ομάδες θα υποβιβαστούν από την Pre League.

Στο χθεσινό ματς ο Απόλλωνας μπήκε πολύ καλά και πήρε το πρώτο σετ με 25-14.

Η Ολυμπιάδα αντέδρασε και πήρε δύσκολα τα δύο επόμενα σετ με 25-23 και 27-25. Ο Απόλλωνας κατέκτησε το τέταρτο σετ με 16-25 και πήγε το ματς στο τάι μπρέικ όπου όμως έχασε με 15-13

Ο τραυματισμός και η αποχώρηση της Νικολακοπούλου στο πρώτο σετ σίγουρα επηρέασε στην συνέχεια την ομάδα της Καλαμάτας.

Η πρώτη εκτίμηση είναι πάντως ότι ο τραυματισμός της δεν είναι τόσο σοβαρός ώστε να στερήσει την συμμετοχή της στο ματς της Κυριακής.

Για τον Απόλλωνα αγωνίστηκαν χθες στην Πάτρα οι Ιωσηφίδη Κοτσώρη, Μπούνα, Νικολακοπούλου, Βομβύλα, Καραχάλιου, Αντωνοπούλου, Δεδούση.