Δευτέρα, 08 Απρίλιος 2019 13:41

Α2 ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ: Παρά την ήττα εξασφάλισε την παραμονή η Καλαμάτα ‘80

Την παραμονή της στην Α2 εθνική βόλεϊ Ανδρών ανανέωσε η Καλαμάτα ‘80, παρότι στο τελευταίο αγώνα της για τα πλέι άουτ, γνώρισε την ήττα με 3-1 από τον Φοίβο, το απόγευμα του Σαββάτου στα Μελίσσια.

Η Καλαματιανή ομάδα δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και έτσι γνώρισε την ήττα, η οποία χαρακτηρίζεται ανώδυνη, αφού την ίδια ώρα στο άλλο παιχνίδι των πλέι άουτ ο Α.Ο. Αιγιαλέων γνώριζε την ήττα στην έδρα του από την ΑΕΠ Ολυμπιάς με το ίδιο σκορ 3-1 και θα διεκδικήσει σε αγώνα μπαράζ την παραμονή του.

Να σημειωθεί ότι καθοριστικό ήταν το 3ο σετ, το οποίο στοίχισε στην ομάδα του Αιγίου. Αυτό γιατί έχασε το πρώτο σετ, κέρδισε το δεύτερο και εκεί που θα φαινόταν αν μπορούσε να πετύχει το στόχος της έχασε το τρίτο σετ και από εκεί και μετά ότι και να έκανε θα έπαιρνε έναν βαθμό, ο οποίος δεν ήταν αρκετός ώστε να βγάλει τους “Λύκους” από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Σε ότι αφορά το ματς της Καλαμάτας ‘80, έχασε το πρώτο σετ, ισοφάρισε προσωρινά στο δεύτερο και έχασε τα επόμενα δύο, ολοκληρώνοντας με ήττα τα πλέι άουτ.

Τα σετ: 25-23, 12-25, 25-21, 25-18.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Ι. Λάϊος): Μανιατέας, Μαδούρας, Αλεξάκης, Κατσιαφλάκας, Καπίρης, Σιδηρόπουλος, Ντάκουρης (λ), Αρ. Σπ. Χανδρινός, Μπουσούνης, Σαμουήλ, Μπιρμπίλης.