Πέμπτη, 30 Ιανουάριος 2020 15:14

Αποχαιρέτησε το κύπελλο ο Απόλλωνας Καλαμάτας

Την ήττα με 3-1 σετ από τον ΦΟ Βριλησσίων γνώρισε χθες το βράδυ στο Κλειστό της Παραλίας ο Απόλλωνας Καλαμάτας και αποχαιρέτησε το κύπελλο Ελλάδας βόλεϊ γυναικών, καθώς το ματς ήταν νοκ – άουτ.

Οι φιλοξενούμενες που αγωνίζονται στην Pre League, πήραν το εισιτήριο για τους “16” του θεσμού, παρότι έχασαν το πρώτο σετ με 25-14. Στο δεύτερο νίκησαν με 27-29, στο τρίτο με 17-25 και στο τέταρτο με 23-25. Σημείο “κλειδί” για την εξέλιξη της συναρπαστικής αναμέτρησης ήταν το δεύτερο σετ, όπου ο Απόλλωνας αν και βρέθηκε να χάνει με 7 πόντους, επέστρεψε στο ματς (24-24), προηγήθηκε 25-24 και 26-25, αλλά ο ΦΟ Βριλλησίων κέρδισε τελικά το σετ με 27-29 και πήρε ψυχολογική ώθηση.
Διότι αν ο Απόλλωνας έκανε το 2-0, δύσκολα θα έχανε την πρόκριση. Η μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε, του κόστισε σε δυνάμεις και η ομάδα των Βριλησσίων πήρε εύκολα το τρίτο σετ. Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 17-22, αλλά και πάλι οι αθλήτριες του Μπάμπη Μυτσκίδη γύρισαν στο ματς και ισοφάρισαν 22-22! Ο ΦΟ Βριλησσίων έκανε το 22-24, ο Απόλλωνας μείωσε σε 23-24, αλλά στη συνέχεια η ομάδα των Βριλησσίων πήρε το πόντο και μαζί το ματς. Ο Απόλλωνας, κρατά πάντως την εμφάνιση και την προσπάθεια, απέναντι σε μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας.
Η κλήρωση για τη φάση των “16” θα γίνει αύριο στις 12 το μεσημέρι στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ. Στην κληρωτίδα θα μπουν οι 12 ομάδες της Volleyleague γυναικών, μαζί με την ΑΕΚ, τον ΦO Βριλησσίων, τον ΑΣ Ελπίς και το νικητή του ζευγαριού ΜΕΝΤ – ΧΑΝΘ που παίζουν σήμερα στις 7 το απόγευμα.
Τα σετ: 25-14, 27-29, 17-25, 23-25
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Ειρ. Σακελλαρίου, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Πετροπούλου, Γάκη, Καρακύκλα, Κ. Σακελλαρίου, Καραμούντζου, Κορακιανίτη, Δεδούση, Μουρατίδη.
ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ: Τέζα, Ερωτα, Μπόκη, Στάθη, Καβριγιάννη, Καμπυλαύκα, Κάβουρα, Χαμπηλομάτη, Γκρέκα.