Πέμπτη, 02 Δεκέμβριος 2021 18:43

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΌΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο Α.Ο. Ακρίτας πήρε το ντέρμπι με Μεσσηνιακό

Ο Α.Ο. Ακρίτας ήταν ο νικητής στο καλαματιανό ντέρμπι της 6ης αγωνιστική για τη Β’ εθνική βόλεϊ γυναικών στον Η’ όμιλο, καθώς επικράτησε στο Κλειστό με ανατροπή με 3-1 σετ του Μεσσηνιακού.

Ηταν ένας από τους πιο συναρπαστικούς αγώνες των τελευταίων ετών, με ένταση, πάθος, συγκινήσεις και εναλλαγές στο σκορ.

Ο Ακρίτας με τη νίκη ανέβηκε στη δεύτερη θέση και έκανε ένα ακόμα βήμα για να μπει στην πρώτη τριάδα και στα πλέι -οφ ανόδου. Ο τυπικά γηπεδούχος Μεσσηνιακός ξεκίνησε καλύτερα, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ακρίτα, ειδικά στο σέρβις και την υποδοχή. Στο επόμενο σετ, ο Ακρίτας αν και βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο, παίζοντας ψυχωμένα κατάφερε να ισοφαρίσει παίρνοντας ταυτόχρονα και το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ κατακτώντας πιο εύκολα το τρίτο σετ. Και φτάσαμε στο τελευταίο σετ όπου έσπασαν καρδιές.
Ένα σετ που είχε χιτσκοκικό φινάλε, διάρκεια 45 λεπτών, όπου σημειώθηκαν 66 πόντοι (32-34) και βρήκε τελικά δυο κερδισμένους τον Α.Ο Ακρίτα και το βόλεϊ. Την επόμενη αγωνιστική ο Ακρίτας θα κάνει το ρεπό του για να ακολουθήσει σε δυο εβδομάδες ένα ακόμα τοπικό ντέρμπι αυτή τη φορά με τον ΝΟΚ στη πρεμιέρα του β’ γύρου.
Τα σετ: 25- 17, 28-30, 21-25, 32-34
ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Χαραλαμπίδης): Φωτεινακη Κατερίνα, Μαθιουδάκη Νίκη, Μπαγιώκου Μυρτώ, Καραβανά Ελεάνα, Ιωαννίδη Χριστίνα, Σταυροπούλου Πηνελόπη, Μπαστακού Σταυρούλα (λ), Μπότη Καλλιρόη, Κρίκη Ζωή (λ), Βολανάκη Παναγιώτα, Κούρτη Κλαρίτα, Χαλβατσιωτη Παναγιώτα, Καρδουλακη Αγγελική, Πετεινάρη Μαίρη

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – Η’ ΟΜΙΛΟΣ (β’ υποόμιλος)