Σάββατο, 15 Ιανουάριος 2022 20:12

"Λύκοι"... δάγκωσαν και τον Αριστοτέλη Σκύδρας!

Ολοταχώς για άνοδο στη Volley League βαδίζει η Καλαμάτα '80 που επικράτησε σήμερα με 3-1 σετ στο Κλειστό της παραλίας του Αριστοτέλη Σκύδρας!

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους "Λύκους" στη δεύτερη φάση της Pre League βόλεϊ ανδρών, μετά την επιτυχία της περασμένης εβδομάδας επί του Αθλου Ορεστιάδας. Η καλαματιανή ομάδα παίζοντας υψηλού επίπεδου βόλεϊ, κατάφερε να επικρατήσει με ανατροπή μιας ομάδας που θεωρείται ο πιο δυνατός αντίπαλος της στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος. Το πρώτο σετ κατέληξε στους φιλοξενούμενους που με δυνατό σερβίς επικράτησαν με 20-25. Στο δεύτερο σετ όμως η ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη ανέβασε στροφές, επικράτησε με 25-21 ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 18-20! Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Χαραλαμπίδης που ήρθε από τον πάγκο (πήρε του θέση του ανέτοιμου Παλέντζα) και με φοβερές επιθέσεις πήρε πολλούς πόντους. Η Καλαμάτα '80 πήρε και το τρίτο σετ με 25-21, με τον Χαραλαμπίδη να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση και τον Ιλιεφ να δυναμώνει πολύ το σερβίς. Πλέον το παιχνίδι είχε πάρει το δρόμο μου και με ψυχολογία και με τον κόσμο στο πλευρό της η καλαματιανή ομάδα κέρδισε και το τέταρτο σετ με 25-18, με τον Πελεκούδα να είναι εξαιρετικός στο μπλοκ και στην επίθεση, τον Δαλακούρα να παίρνει κρίσιμους πόντους και τον Ντάκουρη να βγάζει φοβερές άμυνες!

(Αναλυτικό ρεπορτάζ στην "Ελευθερία της Δευτέρας)