Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου 2022 15:14

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΌΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο Α.Ο. Ακρίτας 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό

Στις επιτυχίες επέστρεψε ο Α.Ο. Ακρίτας, καθώς την Κυριακή επικράτησε στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας με 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού.

Μια νίκη που την είχε απόλυτη ανάγκη η καλαματιανή ομάδα, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη Β’ εθνική βόλεϊ γυναικών.
Η Αφροδίτη Ορφανέα ήταν από τις πρωταγωνίστριες και βοήθησε τον Α.Ο. Ακρίτα να πάρει το σημαντικό τρίποντο.
Στα δύο πρώτα οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι πήραν μεγάλη διαφορά στο σκορ και κατάφεραν να επικρατήσουν. Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός έβγαλε αντίδραση και παρότι βρέθηκε με δύο και τρεις πόντους πίσω στο σκορ (6-3, 7-5, 8-6), σταδιακά μείωσε το σκορ, ισοφάρισε 13-13 και λίγο αργότερα έφτασε να προηγηθεί με 3 και 4 πόντους (13-16, 13-17). Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ, το οποίο πήρε τελικό ο Ακρίτας με 28-26 και έφτασε στη νίκη.
Τα σετ: 25-13, 25-17, 28-26.
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν ο Παναγιώτης Χανδρινός με τη Νικολέττα Τσιμικλή.
Α.Ο ΑΚΡΙΤΑΣ (Ι. Μαντέκας): Ζουμπουλίδου, Μαθιουδάκη, Γεωργουλάκου, Αντωνοπούλου, Γρίβα, Ορφανέα, Μπαστακού (λ), Γαλανοπούλου, Τσάτουμα.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γ. Παπασιδέρης), Γκότση, Κεχαγιά, Βακάλογλου, Κατσαδούρου, Παπούλια, Τσοπάνογλου, Καλλίρη (λ), Παπαδημητρίου, Βέλλου.