Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2022 13:35

AΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ - ΠΟΡΦΥΡΑΣ 3-1: Ανέβηκε στη δεύτερη θέση

Την ανοδική του πορεία συνέχισε ο Απόλλων Καλαμάτας, καθώς επιβλήθηκε το Σάββατο στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου με 3-0 σετ του Πορφύρα.

Με αυτή τη νίκη η καλαματιανή ομάδα ανέβηκε στην δεύτερη θέση της Pre League βόλεϊ γυναικών, όπου ισοβαθμεί με τον Απολλώνιο, που έχασαν στο ντέρμπι κορυφής από τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων. Την ήττα του Απολλώνιου εκμεταλλεύτηκαν και οι Αμαζόνες που νίκησαν τον Αίαντα στην Ερυθραία με 3-0 σετ. Ετσι Απόλλωνας, Απολλώνιος και Αμαζόνες ισοβαθμούν με 21 βαθμούς στη δεύτερη θέση, έχοντας έξι βαθμούς λιγότερους από τα Πεύκα που έχουν κάνει το "9 στα 9".
Ο Απόλλωνας πήρε προχθές το πρώτο σετ με 25-17, αλλά στο δεύτερο σετ ήταν κακός με συνέπεια ο Πορφύρας να επικρατήσει εύκολα με 25-14. Οι γηπεδούχες ξύπνησαν ωστόσο και πλήρωσαν με το... ίδιο νόμισμα τις φιλοξενούμενες, κερδίζοντας το τρίτο σετ με 25-14. Ο Απόλλωνας είχε θέσει τις βάσεις για τη νίκη και την πήρε, αφού επικράτησε και στο τέταρτο σετ, πιο δύσκολα με 25-21.

Τα σετ: 25-17, 14-25, 25-14, 25-21
Διαιτητές: Γεράνιος, Πετούσης, Παρατηρητής: Ιορδανίδης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φίλο, Αποστολοπούλου, Κόλλια, Ζωΐδου, Τσομπανίδου / Γιόλλα Ν. (λ), Καψαμπέλη (λ), Γιόλλα Ειρ., Μαυροειδή.
Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Μανώλης Αποστολογιωργάκης): Σάντε, Θαλασσινού, Σωτηρίου, Ποντικάκη, Γκολφινοπούλου, Μπουένο / Μπουτσελάκου (λ), Λιάρου (λ), Γεωργιάδου, Ατέσογλου, Ιωαννίδου, Τσένη, Παγωμένου

13. ΑΣ Μακεδόνες 2-30 0
* Εχουν κάνει το ρεπό τους ΑΟΝ Αμαζόνες, ΟΦΑ Απολλώνιος, ΦΟ Βριλησσίων, Πανιώνιος, Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, ΑΠΣ Αίας, Απόλλων Καλαμάτας, ΑΣΠ Κόρινθος, ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση, ΧΑΝΘ