Τρίτη, 10 Ιανουάριος 2023 20:12

«Πάτησε» τη Στεάουα ο Ολυμπιακός και πάει… καρφί για μάχη με Παναθηναϊκo! (βίντεο)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με ανατροπή την Στεάουα Βουκουρεστίου στου Ρέντη (3-1 σετ), έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης στους «4» του Challenge Cup και βλέπει… Παναθηναϊκό σε ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων»!

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ, με την Στεάουα Βουκουρεστίου να κάνει προσωρινά την έκπληξη, ωστόσο ο Ολυμπιακός έβγαλε ποιότητα στου Ρέντη, έκανε την ολική ανατροπή (3-1 σετ) και έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης στους «4» του Challenge Cup!
Οι Πειραιώτες πλέον το μόνο που έχουν να κάνουν στη ρεβάνς που θα γίνει στη Ρουμανία (26/1), είναι να πάρουν τουλάχιστον δύο σετ για να... περάσουν στα ημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Όριον, με ένα ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων» να είναι πιο πιθανό από ποτέ!

Το ματς

Οι Ρουμάνοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν νωρίς το προβάδισμα (4-6). Με μια αντεπίθεση διαρκείας και καρφί του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (9-7), με την Στεάουα να τον… προλαβαίνει ξανά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 16-16. Εκεί οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα +3 (16-19) σε κρίσιμο σημείο, όμως οι Πειραιώτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και το γύρισαν ξανά (22-21). Με το σκορ στο 23-23, ο Πέτσα πήγε στο σερβίς και με δύο άσους έκανε το 0-1 για την ομάδα του (23-25).
Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες ήταν απολαυστικοί όσο «χρειάστηκαν» να παίξουν. Ο Ιντάλγκο πήρε από νωρίς… μπροστά (4-1), με τους Ρουμάνους μετά το 9-8, να χάνουν εντελώς την επαφή με στο σκορ και τη διαφορά να ξεφεύγει (20-11), αφού στην ομάδα του Τζουλιάνι έβγαιναν όλα. Ο Στερν έσπαγε τα μπλοκ, ο Γκουσταβάο τρόμαζε τους αντιπάλους του και με τρομερή ηρεμία, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 (25-16).
Η Στεάουα Βουκουρεστίου έκανε το… λάθος να προηγηθεί με 0-3 και ο Ολυμπιακός την τιμώρησε! Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με το μπλοκ του Στερν (7-6), ενώ από εκεί και μετά το ματς έγινε «κατηφόρα»! Ιντάλγκο, Στερν, Τράβιτσα και Πάγενκ εκτόξευσαν τη διαφορά και με μια άνετη πορεία στη συνέχεια έκανα το 2-1 στα σετ για τον Ολυμπιακό (25-16), με τους, φιλοξενούμενους να μοιάζουν τρομερά ανήμποροι να αντιδράσουν.
Με την κατάσταση να έχει φτάσει σε εντελώς οριακό σημείο, το τέταρτο σετ είχε «πολεμικό» χαρακτήρα, αφού Ολυμπιακός και Στεάου Βουκουρεστίου πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 16-16! Ωστόσο κάπου εκεί, Στερν, Ιντάλγκο, Παγένκ και το σερβίς του Γκουσταβάο, «τελείωσαν» το ματς για το 3-1 με συνοπτικές διαδικασίες (25-19).
Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-16, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 2 (0/2 επ., 60% υπ. – 60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 47% υπ. – 47% άριστες), Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 65% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Κολτσιάκης (λ.)