Δευτέρα, 20 Φεβρουάριος 2023 12:33

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 – ΗΡΑΚΛΗΣ 3-1: Επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή (φωτό)

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε προχθές η Καλαμάτα ‘80 κερδίζοντας στο Κλειστό του Δημοτικού σταδίου τον Ηρακλή με 3-1 σετ.

Απέναντι σε έναν δυνατό και ανταγωνιστικό αντίπαλο, οι “Λύκοι” κατάφεραν να αφήσουν πίσω τους την ήττα από την ΑΕΚ πριν από μια εβδομάδα και να πάρουν το τρίποντο μένοντας μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς οι κιτρινόμαυροι έκαναν το ρεπό τους και έχουν ένα ματς λιγότερο.
Εκαναν αρκετά καλή εμφάνιση και με οδηγό τον Μαουρίτσιο Βιέιτο, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έφτασαν στη νίκη. Ο Παναγιώτης Ντάκουρης δεν είχε στη διάθεση του, τον Διονύση Λυκούρεση, ο οποίος έμεινε εκτός λόγω τραυματισμού. Ο 33χρονος κεντρικός έχει υποστεί διάστρεμμα στον αστράγαλο και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του σε αυτό το ματς. Ετσι χρόνος συμμετοχής δόθηκε στο νεαρό κεντρικό Νίκο Μπιρμπίλη που έκανε το καλύτερο που μπορούσε για να βοηθήσει την ομάδα να πετύχει το στόχο του.

Ο Ηρακλής ήρθε αποφασισμένος για να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα ώστε να εδραιωθεί στην πρώτη 5άδα. Μάλιστα αγωνίστηκε ενισχυμένος με τα τρία πρόσφατα μεταγραφικά αποκτήματα του, τους Ζάκαρι Παλανκάι, Κλέι Κάουτσμαν και Τάσο Αναστασιάδη. Από το πρώτο σετ έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους και προσπάθησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως η Καλαμάτα ‘80 επικράτησε με 27-25. Η αντίδραση του ήρθε στο 3ο σετ, αφού δεν κατάφερε να συγκρατήσει τους γηπεδούχους που πήραν σχετικά εύκολα το δεύτερο και μείωσε σε 2-1. Στο 4ο και τελευταίο σετ η Καλαμάτα ‘80 μπήκε αποφασισμένη για να πάρει το τρίποντο και μετά το 6-5 άνοιξε σταδιακά τη διαφορά φτάνοντας από τους 5 έως και τους 7 πόντους (10-5, 12-6, 17-8, 18-11, 21-14). Η διαφορά των 7 πόντων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και πήρε το σετ και τη νίκη.
Τα σετ: 27-25, 25-16, 21-25, 25-18.
Τον αγώνα διαιτήτευαν οι Παναγιώτης Χανδρινός, Θεοδόσης Καραγιαννόπουλος. Παρατηρητής ήταν ο Ηλ Τσουμελέας.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Κανελλόπουλος, Βιέιτο, Δαλακούρας, Μπιρμπίλης, Οκάμπο, Χριστόφας / Ντάκουρης (λ), Μαντέκας, Αραπάκης.
Ν.Γ.Σ.Θ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Άγγελος Αγγελής): Κάουτσμαν, Θ. Παπαδημητρίου, Αλεξάκης, Γκόρτσανιουκ, Παλανκάι, Αναστασιάδης / Αθ. Παπαδημητρίου (λ), Γιαμακίδης, Μπαρδούκας.