Τετάρτη, 26 Απρίλιος 2023 21:48

Ηττα αποκλεισμός στο τάι μπρέικ για Απόλλωνα από Αμαζόνες

Δεν τα κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των πλέι οφ της Pre League γυναικών ο Απόλλωνας...

Η καλαματιανή ομάδα ηττήθηκε με 3-2 σετ πριν λίγο στο Κλειστό από τις Αμαζόνες, σε ένα δραματικό ματς που διήρκεσε 2 ώρες και 40 λεπτά και το παρακολούθησε πολύς κόσμος.
Ο Απόλλωνας έχασε τα δύο πρώτα σετ με 22-25 και 23-25, όμως στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση. Με δυνατό σερβίς και εξαιρετική υποδοχή μείωσε σε 1-2 σετ (26-24) και στο τέταρτο έκανε... περίπατο μιας και το κατέκτησε με 25-8.
Στο τάι μπρέικ η ομάδα του Μπάμπη Μυτσκίδη ξεκίνησε εξαιρετικά και προηγήθηκε με 4-1 και 10-4. Ομως κάπου εκεί υπέστη μπλακ αουτ, η ομάδα από τη Νέα Ερυθραία μείωσε σε 10-9 και το ματς έγινε... θρίλερ. Και πάλι ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα με εξαιρετικές επιθέσεις και έφτασε στο 14-11!
Εκεί όμως έχασε τρία διαδοχικά ματς μπολ, με τις Αμαζόνες να ισοφαρίζουν 14-14! Στη συνέχεια το ματς πήγε πόντο πόντο, με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν στις λεπτομέρειες με 17-19 και να κάνουν το 2-3 στα σετ.
Παρά τον αποκλεισμό ο κόσμος χειροκρότησε θερμά τα κορίτσια του Απόλλωνα Καλαμάτας για τη μεγάλη προσπάθεια που έκαναν.
Στον τελικό των πλέι οφ για την άνοδο στη Volley League οι Αμαζόνες θα αντιμετωπίσουν τις Ακαδημίες Πρωταθλητών Πεύκων, έχοντας μειονέκτημα έδρας.
Τα σετ: 22-25, 23-25, 26-24, 25-8, 17-19.