Δευτέρα, 08 Μάιος 2023 18:20

ΒΟΛΕΪ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Ο Απόλλωνας 3-0 το ΝΟΚ

Ο Απόλλων Καλαμάτας κέρδισε με 3-0 σετ τον Ν.Ο.Κ. Ποσειδών σε αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό του Δημοτικού σταδίου.

Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 17 βαθμούς και ένα αποκτήσει προβάδισμα για την πρόκριση στη Β’ φάση του πρωταθλήματος παγκορασίδων Κ16 της ΕΣΠΕΠ, από τον Ι’ όμιλο. Θα πρέπει να περιμένει και την έκβαση του αγώνα ΑΟ Ακρίτας – Μεσσηνιακός που είχε προγραμματιστεί να γίνει χθες ώστε να ξεκαθαρίσει ποιες θα είναι η δύο ομάδες που θα πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Μεσσηνιακός είναι πρώτος με 19 βαθμούς, ενώ ο Ακρίτας βρίσκεται στην 3η θέση με 15 πόντους και μόνο με νίκη θα πάρει τη δεύτερη θέση.
Σε ότι αφορά την παραπάνω αναμέτρηση ο Απόλλωνας πήρε σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ, όμως στο 3ο ο Ν.Ο.Κ. ανέβασε την απόδοση του και διεκδίκησε να πάρει το σετ, κατάφερε μετά το 11-11 να ξεφύγει με τρεις και δύο πόντους αντίστοιχα, όμως μετά την ισοφάριση από τον Απόλλωνα στο 17-17, δεν μπόρεσε να ανακτήσει το προβάδισμα και ο αντίπαλος του επικράτησε και στο 3ο σετ και πήρε τη νίκη.
Τα σετ: 25-13, 25-12, 25-20.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε η Νικολέττα Τσιμικλή.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Δ. Καθάρειος): Μπεκιάρη, Τσουμελέα, Τερόλλι, Κοτσαρίνη, Γ. Χριστοπούλου, Λαδά, Παπαδοπούλου (λ), Κάτσι, Θεοδωροπούλου, Ξ. Κορωνιού, Μ. Χριστοπούλου (λ).
ΝΟΚ ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Αντ. Κάτσος): Πρίτσα, Τσαλίκη, Σκουράκη, Μπαλάση, Χάσα, Δασκαρόλη, Καρνούσκου.