Δευτέρα, 13 Νοεμβρίου 2023 12:08

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΑΜΑΖΟΝΕΣ 3-0: Συνδύασε νίκη με καλή εμφάνιση

Σημαντική εντός έδρας νίκη πέτυχε το Σάββατο ο Απόλλων Καλαμάτας κερδίζοντας στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου τις Αμαζόνες με 3-0 σετ.

Η Καλαματιανή ομάδα μία εβδομάδα μετά τον ήττα της στην Πρέβεζα, έδειξε πως έκλεισε την άσχημη παρένθεση και επέστρεψε για να συνεχίσει την προσπάθεια για τη διεκδίκηση της ανόδου στη Volley League.
Το έργο του Μπάμπη Μυτσκίδη και τον αθλητριών του Απόλλωνα δεν ήταν εύκολο απέναντι σε έναν αντίπαλο, που επίσης έχεις βλέψεις για άνοδο, ενώ πέρσι τον είχε αποκλείσει στην φάση των πλέι οφ ανόδου. Μάλιστα σε κάποια σημεία της αναμέτρησης, οι αθλήτριες έχασαν τη συγκέντρωση τους και η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί, αλλά ο Απόλλωνας δεν έκανε τα ίδια λάθη, όπως στην Πρέβεζα και πήρε την πολύτιμη νίκη, που θα του φανεί χρήσιμη στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο σετ κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά και να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος, όμως οι Αμαζόνες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και μίκρυναν τη διαφορά, προσπαθώντας να φτάσουν στην ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο δεύτερο σετ ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 4-0, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη διαφορά, δέχτηκε την ισοφάριση 5-5, 6-6, 8-8 και να μένει πίσω στη συνέχεια με 3 και 4 πόντους. Κατάφερε να ισοφαρίσει 19-19, μετά πότε η μία πότε η άλλη ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ, όμως οι αθλήτριες του Απόλλωνα κατόρθωσαν να το πάρουν και να προηγηθούν με 2-0. Στο τρίτο σετ η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ με έναν ή δύο πόντους, αλλά ο Απόλλωνας δεν άφηνε να ξεφύγει η διαφορά και μετά το 15-15 άρχισε και πάλι να δείχνει τις πραγματικές του δυνατότητες. Ετσι πήρε το προβάδισμα με δύο πόντους και έμεινε μπροστά μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την 3η νίκη του μετά από 4 παιχνίδια.
Τα σετ: 25-21, 28-26, 25-22.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Καραγιαννόπουλος, Κτενάς, Παρατηρητής: Τομαράς.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Γκουϊγκολό, Φάκη, Κοκότη, Καραφουλίδου, Βαρμπάνοβα, Αρβανιτοπούλου / Ν. Γιόλλα (λ), Μαυροειδή, Καραμούντζου, Ειρ. Γιόλλα.
Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Νικολαΐδη, Νίλσον, Χριστοδούλου, Νομικού, Τόσι, Βαδουράκη / Τζαφέρη (λ), Κορρέ, Γερογιάννη.

Βραβεύθηκαν Καρακύκλας, Τόσι

Μετά το τέλος του δεύτερου σετ, ο Απόλλωνας βράβευσε τον γιατρό Χαράλαμπο Καρακύκλα για τις ανεκτίμητες υπηρεσίες του προς την Καλαματιανή ομάδα, αλλά και την πρώην αθλήτρια του Ανάι Τόσι, που φέτος αγωνίζεται στις Αμαζόνες. Να σημειωθεί ότι με ενέργειες του κ. Καρακύκλα έχει τοποθετηθεί απινιδωτής στο Κλειστό του Δημοτικού σταδίου. Οσον αφορά την Αργεντίνα αθλήτρια, θυμίζουμε ότι τα προηγούμενα δύο χρόνια αγωνιζόταν στον Καλαματιανό σύλλογο. Τις δύο βραβεύσεις έκανε η υπεύθυνη του τμήματος βόλεϊ Βίκυ Καραμπάτσου.

PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Μεγάλη νίκη ο ΦΟ Βριλησσίων

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν τα Βριλήσσια στην επιστροφή του Κώστα Λιώση στο Ζηρίνειο ως αντίπαλος του Ζ.Α.Ο.Ν. με τον οποίο πέρασε τις 6 τελευταίες σεζόν. Ο ΦΟΒ πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ και πέτυχε τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του.
Ο Πανιώνιος παρέμεινε σταθερά η μόνη ομάδα χωρίς απώλειες στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη με 3-0 της Κορίνθου.
Ο Φιλαθλητικός Πρέβεζας συνεχίζει να εντυπωσιάζει, πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες, νικώντας την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-1 σετ. Η ομάδα της Πρέβεζας μάλιστα έκανε σπουδαία ανατροπή στο 3ο σετ από 20-24 για να το κατακτήσει με 26-24.
Επιστροφή στις νίκες για τον Μίλωνα που μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα με Απολλώνα Καλαμάτας και Αμαζόνες, η ομάδα της Νέας Σμύρνης επιβλήθηκε του Ναύαρχου Βότση στην Θεσσαλονίκη με 3-0 σετ.
Τέλος, τη πρώτη του νίκη πέτυχε το Αιγάλεω στο μεγάλο ντέρμπι με τον Πορφύρα με 3-2 σετ, στο παιχνίδι που έκλεισε και την αυλαία της 4ης στροφής του πρωταθλήματος.

Γ.Σ. Πανιώνιος - Α.Σ.Π. Κορίνθου 3-0

Tα σετ: 25-16, 25-17, 25-09.
Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Μαυρικίδου, Παρατηρητής: Καπάνταης.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Καρέλια, Ολούτς, Καθάριου, Γουγούση, Αλεξάκου, Τιέμι / Κακουράτου (λ), Βουλγαράκη (λ), Λογαρά, Μιλεντίγεβιτς, Κράνη, Παπά.
ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Κάταλιν Κις): Ελευθερίου, Χάτσινσον, Μανάι, Κυπαρρίση, Τσαμπάι, Γεωργιάδου / Μαργαρίτη (λ), Αντότσι, Ασημακοπούλου.

Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας - Α.Σ. Ελπίς 3-1

Τα σετ: 25-14, 20-25, 26-24, 25-22.
Διαιτητές: Γκόλφης, Γκοργκόλης, Παρατηρητής: Πετούσης.
Φ.Γ.Σ. ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Πέτρος Παπαδόπουλος): Πατακιάρα, Κοσμίδου, Μύθου, Πεπόνη, Θεοδωράκη, Μητροπούλου, Κουτρουμπή, Ντάρια, Μέλου, Γερομιχαλού, Τοτσίδου, Κούκα.
Α.Σ. ΕΛΠΙΣ (Στέλιος Κουτουνίδης): Παπάζογλου, Αθανασιάδου, Ρουμπάκη, Σιάκη, Παπαδοπούλου, Γαργάλα, Σουπιώνη, Αρχοντή, Τσιουκαλά, Παπαθανασίου, Τρινταφυλλίδου, Λαμπριανίδου, Γκόγκου, Κεραμιτσοπούλου.