Τετάρτη, 06 Δεκεμβρίου 2023 13:24

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Ο Μεσσηνιακός πήρε το τοπικό ντέρμπι, 3-1 τον Α.Ο. Ακρίτα

Ο Μεσσηνιακός ήταν ο νικητής στην αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ εθνικής της ΕΣΠΕΠ, καθώς κέρδισε τον τυπικά γηπεδούχο ΑΟ Ακρίτα με 3-1 σετ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κερδίσουν τα σετ να να φτάσουν στη νίκη. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες στην αρχή πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά ο Ακρίτας κατάφερε να ξεφύγει κτίζοντας μια διαφορά 6 πόντων (12-6), όμως σταδιακά, ο Μεσσηνιακός πλησίασε πέρασε μπροστά στο σκορ και κατάφερε να κάνει το 1-0. Στο δεύτερο σετ ο Ακρίτας μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε στη μεγαλύτερη διάρκεια του να είναι μπροστά στο σκορ, ο αντίπαλος του κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές 22-22, 23-23, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και έγινε έτσι το 1-1. Το τρίτο σετ κύλησε σχεδόν όπως και τα προηγούμενα με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα. Στη συνέχεια ο Μεσσηνιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα, ακολούθως ο Ακρίτας μείωσε τη διαφορά, ισοφάρισε 12-12 και πέρασε μπροστά 14-12, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να διατηρήσει το υπέρ του σκορ, καθώς η αντίπαλη ομάδα με σωστές επιλογές στην τελική προσπάθεια πήρε το σετ και πέρασε μπροστά με 2-1. Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το τέταρτο σετ με τις αθλήτριες των δύο ομάδων να κάνουν το καλύτερο για να το κερδίσουν. Ο Ακρίτας αν και βρέθηκε να χάνει με 5-1, ισοφάρισε 5-5 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 9-5. Ο Μεσσηνιακός πλησίασε μειώνοντας σε 9-7, όμως η γηπεδούχος ομάδας ξέφυγε παίρνοντας διαφορά 5 πόντων (13-8, 14-9) και παρέμειναν μπροστά μέχρι το 18-16. Από εκεί και μετά οι “πράσινες” έβγαλαν αντίδραση ισοφάρισαν αρχικά 18-18 και πέρασαν μπροστά με 5 πόντους αρχικά και 3 στη συνέχεια και τελικά πήραν το σετ και τη νίκη με 3-1.

Μια νίκη που οι αθλήτριες του Μεσσηνιακού αφιέρωσαν στη συμπαίκτρια τους Ολγα Τσάτουμα, η οποία εξαιτίας προβλήματος της τελευταίας στιγμής δεν έδωσε το παρών στο παιχνίδι.
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας παράπονα από τη διαιτησία για τις λάθος υποδείξεις σε κάθε σετ και κυρίως ο Α.Ο. Ακρίτας.
Τα σετ: 21-25, 25-23, 20-25, 22-25.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Νικολέττα Τσιμικλή και η Χριστίνα Μουστάκη.
Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Σοφία Καψαμπέλη): Πανταζόπουλου, Αντωνοπούλου, Σερελέα, Πετεινάρη, Ζουμπουλίδου, Γρίβα, Μπαστακού (λ), Τσαλίκη, Γεωργουλάκου, Καπετανέα, Ντούβα (λ).
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γεωργία Σουρή): Τζουάνου, Φωτεινάκη, Μπαξεβανάκη, Κουτσουροπούλου, Ας. Τσάτουμα, Τσούμπανου, Καράμπελα (λ), Διακουμέα, Ζερδεβά.