Κυριακή, 10 Δεκεμβρίου 2023 12:02

VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ: Με Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη η Καλαμάτα ‘80

Το τρίτο εκτός έδρας ματς στη Volley League ανδρών θα δώσει σήμερα Κυριακή η Καλαμάτα ‘80.

Οι “λύκοι” θα βρεθούν στη Νέα Σμύρνη για να αντιμετωπίσουν στις 7 μ.μ. το Μίλωνα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.
Η μεσσηνιακή ομάδα μετρά μια νίκη με Κηφισιά και μια ήττα από Ολυμπιακό στις δύο φετινές εξόδους, ενώ στο Κλειστό έχει κερδίσει τον Φοίνικα Σύρου και έχει ηττηθεί από Αθλο Ορεστιάδας και Παναθηναϊκό και με 6 βαθμούς βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας.
Η Καλαμάτα ‘80 προέρχεται από δύο σερί ήττες κόντρα στα μεγαθήρια Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και θα επιδιώξει να φύγει με βαθμούς από την Αθήνα.
Ο Μίλωνας είναι πάντως τρίτος στη βαθμολογία και από τις πιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος, αλλά θα έχει να διαχειριστεί και την κούραση. Και αυτό γιατί την Πέμπτη αντιμετώπισε στη Θεσσαλονίκη τον Πήγασο Πολίχνης για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ και ηττήθηκε με 3-1 σετ.
Στο πρωτάθλημα νίκησε ωστόσο την περασμένη Δευτέρα εκτός έδρας με 3-1 σετ την ουραγό Κηφισιά.
Η 7η αγωνιστική θα διεξαχθεί σε τρεις δόσεις. Ενα παιχνίδι διεξήχθη χθες Σάββατο με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου, δύο θα γίνουν σήμερα Κυριακή και ένα αύριο Δευτέρα.

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Καλαμάτα ‘80, 7 μ.μ.
Διαιτητές: Κουτσούλας, Αβραμίδης, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Βαρατάσης, Κατσιάρας

Δευτέρα

Πήγασος Πολίχνης - Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας, 5 μ.μ.
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Κουκουμάκας Π., Σταυρίδης
Ρεπό: Ολυμπιακός