Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου 2023 13:15

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Νίκες για Μεσσηνιακό και Ακρίτα

Νικηφόρα αποτελέσματα είχαν ο Μεσσηνιακός και ο Α.Ο. Ακρίτας στις αναμετρήσεις που έδωσαν την περασμένη Κυριακή στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ εθνικής της ΕΣΠΕΠ.

Ο Μεσσηνιακός κέρδισε εκτός έδρας τον Α.Ο. Αστέρια Αχαΐας με 3-0 σετ, ενώ ο Α.Ο. Ακρίτας νίκησε στο Κλειστό του δημοτικού σταδίου Καλαμάτας, τον Σπαρτιατικό με 3-1 σετ.

Α.Ο. ΑΣΤΕΡΙΑ – ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ 0-3

Ο Μεσσηνιακός πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση πήρε την 6η καθαρή νίκη του, στις 7 που έχει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.
Η Καλαματιανή ομάδα με τη νίκη απέναντι στα Αστέρια σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας, από την οποία έριξε τον παραπάνω αντίπαλο της. Χρειάστηκε μία ώρα και 20 λεπτά για να πετύχει το στόχο της. Από το πρώτο σετ, έδειξε ότι ήταν αποφασισμένος να φύγει με θετικό αποτέλεσμα. Η γηπεδούχος ομάδα αντιστάθηκε στα δύο πρώτα σετ, όμως δεν κατάφερε να “κόψει” τη φόρα, του Μεσσηνιακού. Οι “πράσινες” πήραν πιο άνετα το τρίτο σετ και πανηγύρισαν ένα ακόμη τρίποντο.

Τα σετ: 23-25, 19-25, 9-25.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Γιάννης Δαγκούνας με την Ευγενία Γεωργοπούλου.
Α.Ο. ΑΣΤΕΡΙΑ (Ρ. Πανουτσοπούλου): Μιχοπούλου, Δουραμάνη, Μητροπούλου, Τσάφου, Ζωγοπούλου, Κόλλια, Κονδύλη (λ), Λυκούδη, Σαράντη, Ρίπι, Πετροπούλου.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γεωργία Σουρή): Τσαπέκη, Φωτεινάκη, Μπαξιβανάκη, Κουτσουροπούλου, Τσούμπανου, Ολγα Τσάτουμα, Καράμπελα (λ), Ασημίνα Τσάτουμα, Χανδρινού, Ζερδεβά (λ).

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ - ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ 3-1

Σημαντική βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Α.Ο. Ακρίτας, που κέρδισε με 3-1 σετ τον Σπαρτιατικό, σε αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β’ εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΠ.
Νίκη ανάσα τη χαρακτήρισαν όλοι στην Καλαματιανή ομάδα καθώς με τους τρεις πόντους που πήρε από αυτό το ματς, κατάφερε να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
Στο παραπάνω παιχνίδι ο Α.Ο. Ακρίτας παρουσίασε δύο πρόσωπα και αυτό λίγο έλλειψε να του στοιχήσει. Στα δύο πρώτα σετ κατάφερε από την αρχή να επιβάλλει το ρυθμό του και να τα κερδίσει. Με τον τρόπο παιχνιδιού του ανάγκασε τη φιλοξενούμενη ομάδα να κάνει αρκετές λάθος επιλογές και κυρίως επιθετικά.
Στα επόμενα σετ, η Καλαματιανή ομάδα έπαιξε πιο χαλαρά, υπέπεσε σε λάθη κάτι που αποτυπώθηκε κυρίως στο τρίτο, όπου έκανε 18 σε σέρβις, επίθεση και υποδοχή χαρίζοντας ουσιαστικά ένα σετ στον Σπαρτιατικό.

Το 4ο σερ κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι τους τελευταίους πόντους. Μάλιστα η Λακωνική ομάδα κατάφερε να φτάσει μια ανάσα από το να κερδίσει το σετ, καθώς προηγήθηκε 24-22, όμως ο Ακρίτας βρήκε λύσεις και έφτασε στη νίκη με τον άσο της Ζουμπουλίδου, που διαμόρφωσε το τελικό 29-27.
*Οι πόντοι του Α.Ο. Ακρίτα προήλθαν από 10 άσους, 51 επιθέσεις (38% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλου (10 χαμένα σέρβις).
Τα σετ: 3-1 (25-11, 25-11, 24-26, 29-27).
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν ο Ανδρέας Χριστοδουλόπουλος με τη Χριστίνα Μουστάκη.
ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Σοφία Καψαμπέλη): Πανταζοπούλου 1 (0/3 επιθ., 1 άσσος), Αντωνοπούλου 11 (9/28 επιθ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ.- 25% αριστ.), Γρίβα 12 (7/11 επιθ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σερελέα 12 (8/16 επιθ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζουμπουλίδου 12 (9/22 επιθ., 3 άσσοι, 42% υπ.-10% αριστ.), Πετεινάρη 16 (16/41 επιθ.), Ντρούβα (λ., 36% υπ.- 9% αριστ.), Τσαλίκη 3 (2/11 επιθ., 1 άσσος), Γεωργουλάκου, Καπετανέα, Μέντζα, Γυφτέα, Καραμπάτσου.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ (Μιχάλης Κωνσταντακόπουλος): Καρούνου, Λεβιδιώτη, Αθανασοπούλου, Στεφάνου, Μελαμπιώτη, Θεοφιλάκου, Μπούνα (λ), Λιάδη, Μπουρλόκα.