Παρασκευή, 22 Δεκεμβρίου 2023 15:15

ΤΟΠΙΚΟ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΠΕΠ: Διπλό για το Δίωνα Κυπαρισσίας

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Δίων Κυπαρισσίας από τη Μεσσήνη, απέναντι στον τοπικό Γυμναστικό Σύλλογο, ενώ ο Απόλλων Καλαμάτας Β’ γνώρισε την πρώτη του ήττα στα χαρτιά από τον πρωτοπόρο πλέον Ζακυνθινό.

Γ.Σ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ - Γ.Α.Ε.Τ. ΔΙΩΝ 1-3

Στην 3η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Δίων Κυπαρισσίας μετά την εκτός έδρας νίκη του επί του Γ.Σ. Μεσσήνης με 3-1.
Ηταν η τρίτη νίκη συνολικά, που έχει πετύχει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα και η δεύτερη στον αγωνιστικό χώρο, γιατί την προηγούμενη αγωνιστική, είχε πάρει το τρίποντο στα χαρτιά, καθώς δεν προσήλθε να αγωνιστεί ο Γ.Σ. Γαργαλιάνων.
Σε ότι αφορά το ματς στη Μεσσήνη, η ομάδα της Κυπαρισσίας κατάφερε να πάρει τα δύο πρώτα σετ, το πρώτο πιο εύκολα. Στα άλλα δύο σετ, ο Γ.Σ. Μεσσήνης έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 1-2, όμως στο τελευταίο και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν μέχρι τέλος το σετ, όμως η φιλοξενούμενη κατάφερε να επικρατήσει για να πάρει τη νίκη.

Τα σετ: 8-25, 23-25, 25-17, 21-25.
Τον αγώνα διαιτήτευσε η Νικολέτα Τσιμικλή.
Γ.Σ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Δούβαλη, Θ. Μπρούμα, Ε. Μπρούμα, Παυλάκου, Καραθανάση, Καραφλού, Τσάκωνα (λ), Κότση, Κορδονούρη.
Γ.Α.Ε.Τ. ΔΙΩΝ (Παναγιώτης Τατούλης): Μ.-Ε. Καλογεροπούλου, Γεωργιοπούλου, Μπαρτζελιώτη, Πολύζου, Κακούτη, Γιαννή, Ψαλλίδα (λ), Ζωγοπούλου, Π. Καλογεροπούλου, Βασιλοπούλου, Γκουραλιουκ (λ).

Από εκεί και πέρα την ήττα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ζακυνθινό, γνώρισε ο Απόλλων Καλαμάτας Β’, αλλά χωρίς να αγωνιστεί.

Η Καλαματιανή ομάδα δεν μετέβη την περασμένη Κυριακή στη Ζάκυνθο για την παραπάνω αναμέτρηση και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χάσει το αγώνα στα χαρτιά.
Παρά την ήττα, ο Απόλλωνας παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στον Γ’ όμιλο, με έναν πόντο πίσω από τον πρωτοπόρο Ζακυνθινό