Σάββατο, 23 Δεκεμβρίου 2023 10:32

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80: Νέα ήττα στη Θεσσαλονίκη, 3-0 σετ από Πήγασο Πολίχνης

Την 5η σερί ήττα στην Volley League ανδρών γνώρισε χθες το βράδυ στη Θεσσαλονίκη η Καλαμάτα '80, με 3-0 σετ από τον Πήγασο Πολίχνης, στο ματς με το οποίο άνοιξε η "αυλαία" της 9ης αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με στόχο να τερματίσουν το αρνητικό σερί που τις ήθελε χωρίς νίκη από τις 20 Νοεμβρίου και την 4η αγωνιστική.
Ο Πήγασος ήταν καλύτερος στο πρώτο σετ και το πήρε με 25-20. Στο δεύτερο και στο τρίτο σετ έγινε ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να χαμογελούν όμως στο φινάλε και να επικρατούν με 25-23. Ετσι οι "λύκοι" ολοκλήρωσαν με ήττα το 2023 και υποχώρησαν στην προτελευταία θέση.
Στο πρώτο σετ ο Πήγασος Πολίχνης προηγήθηκε με 7-1, η Καλαμάτα '80 κατάφερε να μειώσει μέχρι τον πόντο (19-18), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν το 1-0 σετ με επίθεση του Αρμενάκη.
Το σετ κλειδί της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο, που η μεσσηνιακή ομάδα έδειχνε να το ελέγχει, καθώς προηγήθηκε με +3 (13-16), αλλά ο Πήγασος αντέδρασε και με τον Μίλη ισοφάρισε σε 18-18. Ο Μαυροβουνιώτης έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, για να ακολουθήσουν λίγο αργότερα χαμένο σερβίς του Χριστόφα και μπλοκ του Κανέλλου για το 25-23.
Παρά την απoγοήτευση από το χαμένο δεύτερο σετ, η Καλαμάτα δεν το έβαλε κάτω και πάλεψε μέχρι το φινάλε να αντιστρέψει την κατάσταση. Μάλιστα προηγήθηκε με 18-19 με τον Γουέστ, αλλά δύο λάθη των Καλαματιανών έκαναν το 24-22, για να το τελειώσει ο Καπετανίδης για το 25-23.
Ο Πήγασος με τη δεύτερη φετινή νίκη πέρασε την Καλαμάτα '80 στη βαθμολογία και ολοκλήρωσε ιδανικά τον πρώτο γύρο και το έτος.
Η μεσσηνιακή ομάδα έχει κολλήσει στους 6 βαθμούς και στη νίκη με το Φοίνικα Σύρου πριν από 33 μέρες. Εκτοτε ηττήθηκε από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, Μίλωνα, ΠΑΟΚ και Πήγασο και έχει μπροστά της δύο κρίσιμα παιχνίδια με Αθλο Ορεστιάδας και Κηφισιά στο ξεκίνημα του β' γύρου.
Τα σετ: 25-20, 25-23, 25-23