Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2024 12:02

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 3-2: Ηττα με ανατροπή

Την ήττα στο τάι μπρέικ γνώρισε χθες η Καλαμάτα ‘80 στη Σύρο από τον τοπικό Φοίνικα, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της Volley League Ανδρών και πλέον είναι μόνη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «λύκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουν και να αποκτήσουν πλεονέκτημα από το Φοίνικα σε περίπτωση ισοβαθμίας.
Το παιχνίδι είχε χαρακτηριστεί ως το ντέρμπι της επιβίωσης, αφού και οι δύο ομάδες βρίσκονταν πριν το ματς στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και η νίκη ήταν μονόδρομος. Η Καλαμάτα ‘80 κατάφερε να προηγηθεί 2-0 και να αποκτήσει προβάδισμα για την επικράτηση, όμως δεν κατάφερε στην συνέχεια να φτάσει σε καθαρή νίκη.
Η γηπεδούχος ομάδα έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να πάρει τα δύο επόμενα σετ και να οδηγήσει το παιχνίδι στο 5ο σετ, εκεί όπου έκανε τα λιγότερα λάθη και πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης.
Μετά το παραπάνω αποτέλεσμα, η καλαματιανή ομάδα έμεινε μόνη στην τελευταία θέση και πλέον θα χρειαστεί να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια στη συνέχεια για να μπορέσει να υλοποιήσει το στόχο της παραμονής.

Ο Φοίνικας είχε σε καλή ημέρα τους Ασπιώτη και Τσέιβερς, οι οποίοι επιθετικά ήταν από τους καλύτερους της ομάδας τους και την οδήγησαν στην νίκη, η οποία ήταν η πρώτη μετά από 7 σερί ήττες. Πέρα από τη νίκη στο χθεσινό ματς η ομάδα της Σύρου πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Καλαμάτα ‘80.
Ο Φοίνικας ανέβηκε στους 10 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Πήγασο στην 7η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Καλαμάτα 80 ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής με 9 βαθμούς. Ο Φοίνικας ωστόσο έχει έναν αγώνα λιγότερο. Ο Ασπιώτης σημείωσε 22 πόντους εκ των οποίων τους δύο καθοριστικούς που έκριναν τον αγώνα με 16-14 στο τάι μπρέικ με επίθεση και άσσο στο φινάλε. Ο Τσέιβερς σημείωσε 20 πόντους. Από την Καλαμάτα πρώτοι σκόρερ ήταν ο Οκάμπο με 18π. και ο Κόενεν με 17π.
Καθοριστικά σημεία του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 21-20 και είχε πλεονέκτημα για να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, όμως, η Καλαμάτα με τον Οκάμπο και τον Κοένεν και λάθη των γηπεδούχων πήρε το σετ 25-23 και έκανε το 2-0 σετ.
Από εκεί πέρα ο Φοίνικας πέρασε στην αντεπίθεση βελτιώνοντας θεαματικά την υποδοχή του. Πήρε σχετικά εύκολα το 3ο σετ ενώ στο 4ο σετ με πρωταγωνιστή τον Μπαρμπούνη που πήρε άσσο και επίθεση έδωσε προβάδισμα 23-20 και μετά από εκατέρωθεν χαμένα σερβίς φτάσαμε στο 25-23 και στο 2-2.

Όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο και στο 14-14 με δύο πόντους του Ασπιώτη κρίθηκε ο αγώνας.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Βρούτσης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.