Δευτέρα, 29 Ιανουαρίου 2024 14:14

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΦΓΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 3-0 ΣΕΤ: Επιστροφή στις επιτυχίες και στην 3η θέση

Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη του στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Pre League πέτυχε το Σάββατο ο Απόλλων Καλαμάτας, που κέρδισε τον ΦΓΣ Πρέβεζας με 3-0 σετ.

Η Καλαματιανή ομάδα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Μίλωνα την προηγούμενη αγωνιστική και τον έπιασε στην 3η θέση, μετά την ήττα του από τις Αμαζόνες.
Στη Σαββατιάτικη αναμέτρηση ο Απόλλωνας μπήκε αρκετά καλά στο πρώτο σετ και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του επικρατώντας με 14 πόντους διαφορά. Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα του και στο δεύτερο σετ όπου έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 13 πόντους (19-6, 20-7), στη συνέχεια όμως οι αθλήτριες του έκαναν λάθη και η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε με ένα σερί 7-0 να πλησιάσει στους 3 πόντους (22-19, 23-20).

Κάπου εκεί όμως η γηπεδούχος ομάδας επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε και το δεύτερο σετ. Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Πρέβεζας έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει τη μείωση του σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Κατάφερε σε αυτό το σετ να πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ 2 φορές (3-4, 5-6), αλλά σταδιακά ο Απόλλωνας άρχισε να κτίζει μια μικρή διαφορά δύο πόντων την οποία στη συνέχεια μεγάλωσε φτάνοντας ακόμη και στους 5, δείχνοντας αποφασισμένος να κερδίσει το παιχνίδι με ένα “καθαρό” τρίποντο. Παρότι ο αντίπαλος της προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας το σκορ στους 3 και 2 πόντους, οι ασπρόμαυρες δεν άφησαν να χαθεί η νίκη και επικράτησαν με το “καρφί” από την Αρβανιτοπούλου να κλείνει το σετ.
Τα σετ: 25-11, 25-21, 25-21.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Δημήτρης Σπίνας, Θεοδώσης Καραγιαννόπουλος, Παρατηρητής: Μιχάλης Τομαράς.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπ. Μυτσκίδης): Φάκη, Αρβανιτοπούλου, Καραφουλίδου, Καραμούντζου, Ρωσσιάδου, Θεοδωράκη / Ν. Γιόλλα (λ), Ευθυμιοπούλου (λ), Μαυροειδή, Κάκκα.
Φ.Γ.Σ. ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Γρ. Τσεκούρας): Μερκούρη, Αβράμτσικ, Μητροπούλου, Μέλου, Μπαχλαβά, Κουκά / Κοσμίδου (λ), Προντ Φαρίας, Πεπονή.

PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Μόνες στην δεύτερη θέση οι Αμαζόνες, ακάθεκτος ο Πανιώνιος,

Μόνες στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής της Pre League γυναικών βρίσκονται οι Αμαζόνες, οι οποίες πήραν σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Μίλωνα.
Ο Πανιώνιος έκανε το καθήκον του απέναντι στον ΦΟ Βριλησσίων και με το 3-1 σετ έκανε το 14Χ14 στο πρωτάθλημα και παρέμεινε η μοναδική ομάδα χωρίς απώλεια βαθμού στο πρωτάθλημα. Ο ΖΑΟΝ επικράτησε του Πορφύρα με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με την ήττα των Βριλησσίων εδραιώθηκε στην 5η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ναύαρχος Βότσης που λύγισε στο τάι μπρέικ την Κόρινθο. Τέλος, ο Απόλλων Καλαμάτας δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει στην έδρα του με 3-0 σετ τον Φιλαθλητικό Πρέβεζας και ισοβαθμεί με τον Μίλωνα στην τρίτη θέση με 29 βαθμούς.
Η αναμέτρηση Αιγάλεω – Α.Σ. Ελπίς ορίστηκε να διεξαχθεί την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου, στις 5 το απόγευμα στο «Στ. Βενέτης».
Αναλυτικά, η εικόνα στα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής, είναι η ακόλουθη:

Α.Π.Σ. Ναυάρχου Βότση - Α.Σ.Π. Κορίνθου 3-2

Τα σετ: 19-25, 25-16, 25-20, 22-25, 15-12.
Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Μπέλλος, Παρατηρητής: Κάλλης.
Α.Π.Σ. ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ (Κώστας Ιωαννίδης): Ιωάννου, Χατζίκου, Κυριακίδου, Αργυρίου, Ζωίδου, Αλτίνη / Ωραιοπούλου (λ), Ασβεστά (λ), Ιωάννου, Χαλκίδη, Μαναβή, Σαχανίδου.
Α.Σ.Π. ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Κάταλιν Κις): Γεωργιάδου, Χάτσινσον, Μανάι, Κυπαρίσση, Ασημακοπούλου, Τσαμπάι / Μαργαρίτη (λ), Αγγιστριώτη (λ), Αντότσι.

Ζ.Α.Ο.Ν. - Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-1

Τα σετ: 19-25, 25-19, 25-20, 25-15.
Διαιτητές: Τόλιος, Μαυρικίδου, Παρατηρητής: Παπαστάμος.
Ζ.Α.Ο.Ν. (Αντώνης Παπαδόπουλος): Χατζηχαραλάμπους 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Κάβουρα 16 (14/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ.-35% άριστες), Βαϊοπούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Χάνσον 13 (9/19 επ., 4 μπλοκ), Παπαδοπούλου 9 (8/15 επ., 1 άσσος, 61% υπ.-26% άριστες), Οκάρο 21 (16/32 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Σπυροπούλου (λ, 42% υπ.-21% άριστες), Ζερβούδη (λ), Νίκα, Φωτοπούλου.
Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πόπη Καλλή): Σωτηρίου 13 (11/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ.-26% άριστες), Καϊσέδο 3 (3/20 επ., 33% υπ.-17% άριστες), Γερομιχαλου 9 (7/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-17% άριστες), Ποντικάκη 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Ομογκίμπο 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ), Πατουχέα 11 (6/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπουτσελάκου (λ, 18% υπ.-09% άριστες), Πανούση, Βαλσαμή 2 (2 μπλοκ), Δημοπούλου, Γούναρη 1 (1 άσσος).

Γ.Σ. Πανιώνιος - Φ.Ο. Βριλησσίων 3-1

Τα σετ: 25-20, 16-25, 25-16, 25-13.
Διαιτητές: Χατζηβασιλείου, Οικονόμου Μ., Παρατηρητής: Μαρκάτης.
Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Ολουότς, Ζιώγα, Αλεξάκου, Ταγκαγκούι, Καθάριου Καρέλια / Κακουράτου (λ), Βουλγαράκη (λ), Παπά, Μιλεντίγιεβιτς,
Φ.Ο. ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ (Κώστας Λιώσης): Κούση, Μικέλη, Σόουζα, Μποκή, Έρωτα, Μικρουδάκη / Τριγωνίδου (λ), Καραβοκύρη (λ), Ανυφαντή, Κασιάνο, Δημητρακάκου, Μπαλάσκα.

Α.Ο.Ν. Αμαζόνες - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-1

Τα σετ: 25-20, 20-25, 25-14, 29-27.
Διαιτητές: Οικονόμου Β., Αρβανίτης, Παρατηρητής: Ρίγκος.
Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Νίλον, Νικολαΐδη, Βαρουδάκη, Νομικού, Τόσι, Χριστοδούλου / Τζαφέρη (λ), Μαραζοπούλου (λ), Κορρέ.
Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Γιώργος Δεναξάς): Βυθούλκα, Γκρέκα, Λουκά, Σάντος, Καλντερόν, Καρακύκλα / Γούλα (λ), Χάνα (λ), Δορμπαράκη, Μανώλαινα, Θεοδωρακέα, Γιαννέλου, Αγγελοπούλου.

12. Αιγάλεω 13-31 7
* Εκκρεμούν οι αγώνες ΦΓΣ Πρέβεζας – Αιγάλεω (13η αγ. - 31/1) και Αιγάλεω – ΑΣ Ελπίς (14η αγ. - 14/2)