Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2024 12:38

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Εύκολες νίκες για Μεσσηνιακό και Ακρίτα

Επιστροφή στις νίκες για το Μεσσηνιακό, που επικράτησε σχετικά εύκολα του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ, την Κυριακή στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας και άλλο ένα τρίποντο για τον Α.Ο. Ακρίτα, που κέρδισε στην Πάτρα τον Ερμή επίσης με 3-0 σετ.

Εξι αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκεια του πρωταθλήματος στη Β’ εθνική της ΕΣΠΕΠ, οι δύο ομάδες της Καλαμάτας έχουν πετύχει τους στόχους και στα παιχνίδια που απομένουν θα διεκδικήσουν ότι καλύτερο. Ο Μεσσηνιακός μέχρι στιγμής βρίσκεται στην πρώτη 4άδα και δύσκολα θα μείνει εκτός. Χρειάζεται όμως να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό για να το πετύχει και μαθηματικά. Οσο για τον Ακρίτα, ο στόχος της παραμονής στην κατηγορία έχει εξασφαλιστεί και από εδώ και πέρα στόχος είναι να μπορέσει να θα φροντίσει να τερματίσει σε όσο το δυνατόν καλύτερη θέση.
Αναλυτικά η εικόνα των δύο παιχνιδιών είναι η ακόλουθη:

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ – ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ 3-0 σετ

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ο Μεσσηνιακός μετά την νίκη του επί του Παμβοχαϊκού την περασμένη Κυριακή με 3-0.
Οι “πράσινες” άφησαν πίσω τους την ήττα από το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα την προηγούμενη αγωνιστική και δείχνοντας καλό πρόσωπο έφτασαν άνετα στη νίκη επί της ομάδας του Βραχατίου. Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι ακόμη και όταν από κάποιες διαιτητικές αποφάσεις στο δεύτερο σετ, βρέθηκε να το διεκδικεί. Το πρώτο σετ κύλησε χωρίς και το ιδιαίτερο με τις γηπεδούχους να ξεκινούν πολύ καλά με ένα σερί 10-0 και διατήρησαν τη μεγάλη διαφορά μέχρι το τέλος. Στο δεύτερο σετ, οι αποφάσεις των διαιτητών εκνεύρισαν τις αθλήτριες του Μεσσηνιακού, που έχασαν το ρυθμό τους για κάποιο διάστημα, όμως κατάφεραν να αντιδράσουν και να φτάσουν στο 2-0. Στο τρίτο, δείχνοντας ανάλογη εικόνα με αυτή του πρώτου έφτασαν το ίδιο εύκολα στην κατάκτηση του και στη νίκη.
Στο πρώτο σετ και ενώ το σκορ ήταν 23-9 η Κεχαγιά κινήθηκε στην πορεία της μπάλας για να την περάσει στο αντίπαλο τερέν, όμως έπεσε πάνω της η Δ. Παπαδημητρίου, που επιχείρησε να κάνει το ίδιο, κτύπησε στον αγκώνα της συμπαίκτριας της και τραυματίστηκε λίγο κάτω από το μάτι. Αμεσα οι άνθρωποι της ομάδας την μετέφεραν στο νοσοκομείο Καλαμάτας για τις πρώτες βοήθειες. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα η αθλήτρια επέστρεψε στο Κλειστό, όπου όπως διαπιστώθηκε είχε ένα μικρό σκίσιμο στο μάγουλο και τις έγιναν τρία ράμματα.
Τα σετ 25-10, 25-22, 25-11.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Ανδρέας Χριστοδουλόπουλος με τη Νικολέττα Τσιμικλή.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γεωργία Σουρή): Φωτεινάκη, Μπαξιβανάκη, Κουτσουροπούλου, Τσούμπανου, Ολγα Τσάτουμα, Τζουάνου, Καράμπελα (λ), Ζερδεβά, Βασιλειάδη, Τσαπέκη, Ασημ. Τσάτουμα.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γιώργος Παπασιδέρης): Κεχαγιά, Δ. Παπαδημητρίου, Γκότση, Καρακώστα, Ελ. Παπαδημητρίου, Φιλοπούλου, Καλλίρη (λ), Χουλιάρα, Αντωνίου.

ΑΣΠ ΕΡΜΗΣ - ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ 0-3

Εκτός έδρας νίκη πήρε ο Α.0. Ακρίτας την Κυριακή, καθώς κέρδισε με 3-0 σετ, τον ΑΣΠ Ερμή. Η Καλαματιανή ομάδα δεν έπιασε σπουδαία απόδοση, αλλά κατάφερε να πάρει το τρίποντο και να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από το γκρουπ των ομάδων που βρίσκονται στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας..
Η γηπεδούχος ομάδας που κάνει μεγάλη προσπάθεια για την παραμονή στην κατηγορία, διεκδίκησε τη νίκη, όμως ο Ακρίτας είχε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία και πήρε το νικηφόρο αποτέλεσμα.
Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Ακρίτα να βρίσκει λύσεις από το κέντρο και να φτάνει στην επικράτηση. Στο δεύτερο σετ, το κρίσιμο σημείο ήταν στο 22-18, εκεί όπου η Γεωργουλάκου με το σέρβις της δυσκόλεψε την υποδοχή των γηπεδούχων και με σωστές επιλογές στην κόντρα επίθεση ο Ακρίτας έτρεξε ένα σερί 7-0 και έφτασε στο 0-2. Στο τρίτο σετ, ο Ακρίτας πήρε από τη αρχή το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το τέλος χωρίς να απειληθεί από την Πατρινή ομάδα.
Η αρχηγός της ομάδας Φωτεινή Αντωνοπούλου, ήταν η καλύτερη του παιχνιδιού δίνοντας πολλές λύσεις τόσο στην επίθεση, όπου σημείωσε 18 πόντους, αλλά και στην υποδοχή.