Δευτέρα, 26 Φεβρουαρίου 2024 11:15

ΠΑΟΚ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 3-0: Φυσιολογική ήττα από ανώτερο αντίπαλο

Την ήττα γνώρισε το Σάββατο στην Θεσσαλονίκη η Καλαμάτα ‘80 που έχασε με 3-0 σετ από τον ΠΑΟΚ.

Η Καλαματιανή ομάδα πραγματοποίησε άσχημη εμφάνιση και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι θετικό από το προχθεσινό ματς. Απέναντι στον ΠΑΟΚ, δεν παρουσίασε την καλή εικόνα που είχε σε προηγούμενα παιχνίδια, δεν ήταν ανταγωνιστική, όπως μας έχει συνηθίσει φέτος και μοιραία γνώρισε την ήττα. Βέβαια ο ΠΑΟΚ είναι ανάμεσα στις 4 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, έπαιζε στην έδρα του και ήθελε τη νίκη για επιστρέψει και πάλι στην 3η θέση.
Με αυτή την ήττα οι “Λύκοι” παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και θα επιδιώξουν στο ερχόμενο εντός έδρας παιχνίδι με τον Πήγασο Πολίχνης να πάρουν τη νίκη και σε συνδυασμό με αποτέλεσμα των άλλων ομάδων που είναι από πάνω τους να ολοκληρώσουν τις αναμετρήσεις τους στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος σε καλύτερη θέση.

Η εικόνα του αγώνα

Με όπλο την επίθεση και κάνοντας ελάχιστα λάθη σε υποδοχή, ανάπτυξη και τελική προσπάθεια ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 την Καλαμάτα 80 και ισοβαθμεί με τον Μίλωνα στους 30 βαθμούς μία στροφή πριν από το τέλος του πρωταθλήματος κι ενώ αναμένεται ο αγώνας του Μίλωνα με τον Φοίνικα την Δευτέρα 26/2 στη Νέα Σμύρνη.
O ΠΑΟΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Μεσσηνίας και σε όλα τα σετ είχε από την αρχή μεγάλες διαφορές στο σκορ. Ο Βαν ντε Ντιρς άγγιξε το 64% στην επίθεση με 14/22 τελειωμένες επιθέσεις και 17 πόντους ενώ κορυφαία εμφάνιση έκανε για άλλη μία φορά ο Μάρκος Γαλιώτος.
Η Καλαμάτα ‘80 πιέστηκε πολύ, έκανε άσχημη εμφάνιση και είναι χαρακτηριστικό πως είχε πρώτο σκόρερ τον Οκάμπο μόλις με 7 πόντους. Μετά τη νέα ήττα έμεινε καθηλωμένη στους 9 βαθμούς και στην τελευταία θέση και ο τελευταίος αγώνας της κανονικής περιόδου στην έδρα της με τον Πήγασο θα κρίνει πολλά για την τελική κατάταξη πριν τα πλέι οφ και κατ΄ επέκταση για την παραμονή της στην κατηγορία.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με τους Τρούχτσεφ, Βαν Χάρντερεν να «πυροβολούν» από τα 9 μέτρα και να δίνουν διαφορά 12-5. Η Καλαμάτα ‘80 μείωσε στο -4 (14-10) με τον Βιέτο αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ έπιασε φοβερό ρυθμό με Βαν Χάρντερεν και Βαν ντε Ντρις και άνοιξε πάλι τη διαφορά μέχρι και το +9 (25-160. Το σετ έκλεισε με μπλοκ του Σαμοϊλένκο στον Οκάμπο.
Με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις άνοιξε γρήγορα το σκορ και στο 2ο σετ για το 8-2. Η είσοδος του Σαλωνίτη στον Οκάμπο ήταν χαρακτηριστικό της εικόνας των «πρασίνων». Το σερβίς του Σαμοϊλένκο και τα μπλοκ του Τακουρίδη άνοιξαν το σκορ στο 16-7 και με τους Μούχλια, Βαν ντε Ντρις έκλεισε το σετ 25-13 για το 2-0.
Αν η Καλαμάτα ‘80 έχει να δείξει κάτι καλό ήταν στο 3ο σετ όπου με το σερβίς του Γουέστ κρατήθηκε κοντά στο σκορ με 8-6. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε κατά κράτος στο κέντρο και με την είσοδο του Γάτση. Ο Χριστόφας με μπλοκ μείωσε 15-14 αλλά ο ΠΑΟΚ εκεί έδωσε τη χαριστική βολή στην Καλαμάτα. Με το σερβίς του Γαλιώτου που πήρε και έναν άσσο έκανε σερί 6-0, το σκορ εκτινάχθηκε στο 21-14 και ο αγώνας τελείωσε με τρεις πόντους του Στεφανίδη που πήρε χρόνο συμμετοχής μετά από καιρό.
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Τσιούλας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Παναγιώτιδου.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-14, 25-16
2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-11, 25-13
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-14, 25-19
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 43 επιθέσεις (65% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων (9 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο. Καλαμάτα 80 οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 25 επιθέσεις (35% αποτελεσματικότητα), 2 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων (14 λάθη αντιπάλων).
Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-13, 25-19) σε 66΄.
ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Βαν Χάρντερεν 11π. (10/14επ., 1 άσσος, 39%υπ., 26%αρ.), Τακουρίδης 5 (3/5επ. 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γαλιώτος 2 (2 άσσοι), Τρούχτσεφ 8 (5/11επ., 3 μπλοκ, 29%υπ., 29%αρ.), Βαν ντε Ντρις 17 (14/22επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαμοϊλένκο 5 (3/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 70%υπ., 50%αρ.), Μούχλιας 2 (2/2επ.), Κωνσταντινίδης (λ), Σαλταφερίδης, Στεφανίδης 3 (3/3επ.), Σιδηρόπουλος, Γάτσης 3 (3/4επ.).
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Βιέτο 6 (6/17επ., 47%υπ., 27%αρ.), Δαλακούρας 1 (1/4επ., 64%υπ., 50%αρ.), Αλεξάκης 2 (2/6επ.0, Χριστόφας 6 (4/10επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 67%υπ., 33%αρ.), Γουέστ 2 (2 άσσοι), Οκάμπο 7 (7/23επ.) / Ντάκουρης Ε. (71%υπ., 57%ρ.), Παλαιολόγος 2 (2/2επ.), Σαλωνίτης, Αραπάκης, Μαντέκας 4 (3/9επ., 1 μπλοκ).
* Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Μενέλαος Κοκκινάκης ως MVP Βίκος Cola της 5ης αγωνιστικής. Την βράβευση έκανε ο Αριστοτέλης Πουλιτσίδης, χορηγός του ΤΑΑ ΠΑΟΚ.

Επιασε κορυφή ο Παναθηναϊκός

O Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Volley League και πάνω στο νήμα εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ καθώς ανέβηκε στους 44 βαθμούς και ο Ολυμπιακός έμεινε στους 39 και στη 2η θέση.
Την τελευταία αγωνιστική ο Παναθηναϊκός έχει ρεπό και ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Μίλωνα αλλά η πρώτη θέση κρίθηκε απόψε στο Μετς καθώς η διαφορά των 5 πόντων δεν καλύπτεται στην αγωνιστική που απομένει. Ο Παναθηναϊκός κατακτά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο μετά τη σεζόν 2009-10, δηλαδή, μετά από 14 χρόνια.