Δευτέρα, 04 Μαρτίου 2024 13:01

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 3-1: Ηττα από τον πρωταθλητή

Παρά την καλή του εμφάνιση ο Απόλλων Καλαμάτας γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον πρωτοπόρο και πρωταθλητή Πανιώνιο σε αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Pre League γυναικών.

Η Καλαματιανή ομάδα έκανε ένα αρκετά καλό παιχνίδι, το οποίο δεν συνοδεύτηκε από ανάλογο αποτέλεσμα. Ομως απέναντι στον πρωταθλητή Πανιώνιο έδειξε καλά στοιχεία αφήνοντας αισιόδοξα μηνύματα ενόψει των επόμενων τριών παιχνιδιών για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και αυτά που θα ακολουθήσουν μετά στα πλέι οφ. Ο Απόλλωνας πρέπει να κρατήσει αυτή την καλή εικόνα και να πορευτεί ανάλογα στα επόμενα επίσημα ματς ώστε να διεκδικήσει την άνοδο στην Volley League.
Ανάλογες με τα παραπάνω λόγια ήταν και οι δηλώσεις που έκανε ο προπονητής του Απόλλωνα Μπάμπης Μυτσκίδης, στην “Ελευθερία” λίγη ώρα μετά το τέλος του αγώνα στο “Α. Βαρίκας”: “Αισιόδοξα ήταν τα μηνύματα από την εμφάνιση μας στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο. Με οδηγό μας την εμφάνιση που πραγματοποιήσαμε σήμερα (προχθές) με τον Πανιώνιο να συνεχίσουμε και στα επόμενα τρία της κανονικής περιόδου, αλλά και σε αυτά των πλέι οφ. Καλό θα ήταν να παίρναμε κάποιο θετικό αποτέλεσμα, παλέψαμε σε όλη τη διάρκεια του ματς και θα ήταν σημαντικό και για ψυχολογικούς λόγους να πάρουμε κάτι από αυτό το παιχνίδι. Αν ήμασταν σωστοί στα κρίσιμα σημεία του αγώνα θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλύτερο. Αν σε αυτά τα κρίσιμα σημεία τα κάναμε όλα τέλεια θα ήταν και το αποτέλεσμα ανάλογο. Να συνεχίσουμε να δουλεύουμε μέχρι το τέλος και να πάρουμε το καλύτερο στα παιχνίδια που απομένουν. Θα προσπαθήσουμε να είμαστε όλο καλύτεροι γίνεται”.
Ο Απόλλωνας αιφνιδίασε τη γηπεδούχο ομάδα και κατέκτησε το πρώτο σετ και στο δεύτερο αν και βρέθηκε να χάνει έως και 7 πόντους μείωσε τη διαφορά, όμως δεν μπόρεσε να κάνει τη ζημιά. Στο τρίτο κύλησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά με ένα ή δύο πόντους διαφορά, όμως ο Πανιώνιος κατάφερε να επικρατήσει στις λεπτομέρειες. Σχεδόν ανάλογη ήταν και η εικόνα στο 4ο σετ, όπου οι γηπεδούχες είχαν ένα μικρό προβάδισμα μετά το 4-4, 3-4 πόντων και κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι το τέλος και πετύχουν τη 19η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Τα σετ: 17-25, 25-18, 25-23, 25-21.
Διαιτητές: Μεταξά, Τριανταφυλλόπουλος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος.
Γ.Σ. ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Χαριτωνίδης): Λογαρά, Ολουότς, Ζιώγα, Αλεξάκου, Καθάριου, Καρέλια / Κακουράτου (λ), Βουλγαράκη (λ), Μιλεντίγιεβιτς, Παπά, Κράνη, Τακαγκούι.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Αρβανιτοπούλου, Ριμπέιρο, Κοκότη, Καραφουλίδου, Θεοδωράκη, Φάκη / Ν. Γιόλλα (λ), Ευθυμιοπούλου (λ), Μαυροειδή, Ρωσσιάδου, Καραμούντζου.