Σάββατο, 16 Μαρτίου 2024 11:04

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80: Να “σπάσει” την έδρα του Φοίνικα

Πλέι άουτ παραμονής, πράξη δεύτερη σήμερα στη Σύρο.

Ο Φοίνικας θα υποδεχτεί στις 7 το απόγευμα στο “Δημήτρης Βικέλας” την Καλαμάτα ‘80, σε μια κρίσιμη μονομαχία με φόντο μια θέση στη Volley League ανδρών. Στο πρώτο παιχνίδι, που έγινε την περασμένη Κυριακή στη μεσσηνιακή πρωτεύουσα, ο Φοίνικας νίκησε στο τάι μπρέικ τους “λύκους” και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Η Καλαμάτα ‘80 έχασε έτσι το πλεονέκτημα έδρας και θα πρέπει να απαντήσει απόψε με τον ίδιο τρόπο, ώστε να ισοφαρίσει σε 1-1.
Θυμίζουμε ότι η παραμονή θα κριθεί στις τρεις νίκες, με το Φοίνικα που τερμάτισε τελευταίος στην κανονική σεζόν, να έχει το προβάδισμα έναντι της νεοφώτιστης μεσσηνιακής ομάδας, που κατέλαβε την 8η – προτελευταία θέση στο πρωτάθλημα.
Οι “λύκοι” πρέπει να “σπάσουν” την έδρα, διότι σε διαφορετική περίπτωση, θα πρέπει στη συνέχεια να κερδίσουν τρία συνεχόμενα ματς για να μείνουν στην κατηγορία!
Να σημειωθεί ότι οι δύο μονομάχοι έχουν αναμετρηθεί μέχρι σήμερα τρεις φορές, με το Φοίνικα να έχει δύο νίκες και την Καλαμάτα ‘80, μία.
Κοινός παρανομαστής ότι και τα τρία παιχνίδια κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Στις 20 Νοεμβρίου στο Κλειστό επικράτησαν οι γηπεδούχοι (29-27, 13-25, 22-25, 25-23, 15-11 τα σετ), στις 28 Ιανουαρίου στη Σύρο, επίσης οι γηπεδούχοι (21-25, 23-25, 25-19, 25-23, 16-14, τα σετ) και την Κυριακή 10 Μαρτίου, είχαμε το πρώτο διπλό από το Φοίνικα στην πρεμιέρα των πλέι άουτ (18-25, 19-25, 25-23, 25-19, 5-15 τα σετ).
Το σημερινό ματς θα διαιτητεύσουν οι Μυλωνάκης και Μουλά.