Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024 13:26

Ζ.Α.Ο.Ν. – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 0-3: Διπλό με σπουδαία εμφάνιση

Κάνοντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του στο φετινό πρωτάθλημα ο Απόλλωνας νίκησε το Σάββατο στο Ζηρίνειο τον Ζ.Α.Ο.Ν. με 3-0 σετ σε ματς της 21ης αγωνιστικής της Pre League.

Η Καλαματιανή ομάδα ήταν εξαιρετική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψε στην αντίπαλη ομάδα να διεκδικήσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Παράλληλα πήρε τη ρεβάνς για την ήττα της στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, όπου είχε ηττηθεί στην Καλαμάτα με 3-1 σετ.
Με τη νίκη αυτή “κλείδωσε” την 4η θέση και θα διεκδικήσει στα πλέι οφ το ένα εισιτήριο που θα την φέρει στην πρώτη κατηγορία του Ελληνικού βόλεϊ.
Στον αγώνα του Σαββάτου, ο Απόλλωνας από το ξεκίνημα έδειξε τις προθέσεις του. Μπήκε δυνατά από την αρχή πήρε προβάδισμα στο σκορ και σιγά-σιγά “έκτισε” μια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους (6-18) και να τελειώσει το σετ με 10 πόντους. Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν η ίδια και μετά το 4-4 πήρε φορά και έφτασε να προηγηθεί με 14 πόντους (7-21) και συνέχισε έτσι μέχρι το τέλος φτάνοντας στο 0-2. Ανάλογη εικόνα είχε ο Απόλλωνας και στο 3-0 σετ, όπου έφτασε να προηγηθεί με 9 πόντους (7-16). Ο ΖΑΟΝ έβγαλε αντίδραση προσπαθώντας να επιστρέψει στο παιχνίδι, επιχείρησε να δυσκολέψει τον Απόλλωνα και κατάφερε κατά τη διάρκεια του σετ να μειώσει στους 4 πόντους τέσσερις φορές (12-16, 13-17, 14-18, 18-22). Από εκεί και πέρα όμως δεν μπόρεσε να το διεκδικήσει, αφού η Καλαματιανή ομάδα ήταν ανώτερη και επικράτησε και σε αυτό το σετ.
Για την εμφάνιση της ομάδας που συνδυάστηκε και με την κατάκτηση των τριών πόντων, μίλησε στην “Ελευθερία”, λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του Απόλλωνα Μπάμπης Μυτσκίδης. “Ημασταν πάρα πολύ καλοί, καταιγιστικοί θα έλεγα”, ανέφερε αρχικά και πρόσθεσε: “Παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ σε όλους τους τομείς. Αυτή η νίκη δεν αλλάζει κάτι στη βαθμολογία, απλώς οριστικοποιήσαμε την 4η θέση. Το θετικό είναι ότι παίξαμε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι και να έχουμε την ίδια παρουσία και στα επόμενα. Δουλεύουμε καλά τις τελευταίες εβδομάδες στην προπόνηση ας ελπίσουμε να είμαστε το ίδιο καλοί και στην πορεία των αγώνων στα πλέι οφ”.
Τα σετ: 15-25, 12-25, 19-25.
Διαιτητές: Μουλά Λ., Παπαθανασίου, Παρατηρητής: Τσάκωνας.
Ζ.Α.Ο.Ν. (Αντώνης Παπαδόπουλος): Κάβουρα, Βαϊοπούλου, Γιοβάνη, Παπαδοπούλου, Χάνσον, Χατζηχαραλάμπους / Σπυροπούλου (λ), Φωτοπούλου, Νίκα, Μερκουριάδη.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Μπάμπης Μυτσκίδης): Φάκη, Κοκότη, Αρβανιτοπούλου, Καραφουλίδου, Ριμπέιρο, Θεοδωράκη / Γιολλά (λ).