Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024 14:00

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 3-1: Πολύ δύσκολη πλέον η παραμονή

Τη δεύτερη ήττα στη σειρά των πλέι άουτ γνώρισε το Σάββατο στη Σύρο η Καλαμάτα ‘80 που έχασε αυτή τη φορά με 3-1 σετ από τον Φοίνικα.

Πλέον η προσπάθεια της για παραμονή στην κατηγορία έγινε πιο δύσκολη αφού η ομάδα της Σύρου μετά τη δεύτερη νίκη της, θέλει άλλη μία για να ανανεώσει την συμμετοχή της στη Volley League για 14η σερί σεζόν.
Οι “Λύκοι” πήγαν στη Σύρο για να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν και πάλι το πλεονέκτημα, όμως δεν ήταν όσο ανταγωνιστικοί έπρεπε και απέναντι στους παθιασμένους γηπεδούχους, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν, δεν κατάφεραν να αποσπάσουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Πλέον έχουν δύσκολη αποστολή για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κάνουν τις τρεις νίκες που απαιτούνται ώστε να παραμείνουν για δεύτερη χρονιά στην πρώτη κατηγορία του Ελληνικού βόλεϊ. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η προσπάθεια δεν θα είναι εύκολη, μιας και ο Φοίνικας είναι αρκετά χρόνια στην Volley League με περισσότερες παραστάσεις και εμπειρίες από την κατηγορία με συνεχείς παρουσίες στην 6άδα, ενώ για πρώτη φορά φέτος βρέθηκε στην τελευταία θέση με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Φοίνικας είχε όπλο το σερβίς (11 άσσοι) αλλά και την επίθεση με 56% αποτελεσματικότητα έναντι 45% της Καλαμάτας που είχε πρώτο σκόρερ τον Οκάμπο με 19 πόντους. Σημείο κλειδί του αγώνα το φινάλε του 4ου σετ. Η Καλαμάτα προηγήθηκε 23-22 αλλά ο Φοίνικας με επιθέσεις Τσέιβερς, Μπράιαν και μπλοκ του Χάουαρντ στον Βιέτο πήρε τη νίκη.
Mε πίεση στο σερβίς, υψηλά ποσοστά στην επίθεση και τους Ασπιώτη, Μπαρμπούνη, Μπράιαν να σκοράρουν κατά βούληση ο Φοίνικας ξέφυγε 15-10. Οι δύο άσσοι του Τσέιβερες έκαναν το 19-12 και το σετ έκλεισε άνετα για τον Φοίνικα 25-15 με το λάθος του Μαντέκα ο οποίος πήρε τη θέση του Κοένεν ο οποίος παρότι έκανε ζέσταμα δεν αγωνίστηκε.
Με το σερβίς του Οκάμπο η Καλαμάτα μπήκε καλά στο 2ο σετ και με προβάδισμα 5-1. Με πρωταγωνιστές τους Οκάμπο, Βιέιτο κρατήθηκε το προβάδισμα και με σερί 3-0 από Χριστόφα, Μαντέκα διευρύνθηκε 19-12. Οι δύο άσσοι του Τσέιβερς και η επίθεση του Μπαρμπούνη μείωσαν το σκορ σε 15-19 αλλά η Καλαμάτα είχε ήδη αποκτήσει ρυθμό και δυναμική και με πόντο του Οκάμπο έκανε το 25-19 και το 1-1.
Ο Ντάκα ήταν αυτός που έβαλε την υπογραφή του κάτω από την κατάκτηση του 3ου σετ για τον Φοίνικα. Με φοβερό σερβίς χάλασε την υποδοχή των καλαματιανών και έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του για κόντρα επιθέσεις και προβάδισμα 7-0. Η Καλαμάτα μείωσε στο -4 (12-8) με τον Αλεξάκη αλλά με νέο μεγάλο σερί 6-0 από το σερβίς του Μπαρμπούνη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 18-8 και το σετ έκλεισε με το λάθος του Βιέιτο 25-17.
Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου έγινε μάχη πόντο πόντο. Από τη μία Ασπιώτης, Μπαρμπούνης σε επίθεση και σερβίς και από την άλλη Οκάμπο, Μαντέκας και Χριστόφας. Η Καλαμάτα πήρε μικρό προβάδισμα 20-18 με τον άσσο του Χριστόφα αλλά απάντησε ο Φοίνικας με το σερβίς του Χάουαρντ για το 20-20. Ο Χριστόφας έκανε το 23-22 για την Καλαμάτα, ο Τσέιβερς ισοφάρισε και ο Μπράιαν με κόντρα επίθεση έκανε το 24-23. Ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Χάουαρντ στον Βιέιτο με 25-23 για το χρυσό 3-1 σετ.
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-14, 25-16
2ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 19-25
3ο σετ: 8-1, 16-8, 21-12, 25-17
4ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 25-23
*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 11 άσσοι, 56 επιθέσεις (56% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων (12 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Καλαμάτα 80 οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 47 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων (9 χαμένα σερβίς).
Τα σετ: 3-1 (25-16, 19-25, 25-17, 25-23) σε 106'.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Τσέιβερς 20π. (15/27επ., 5 άσσοι, 50%υπ., 36%αρ.), Ντάκα 5 (2/5επ., 3 μπλοκ), Μπράιαν 7 (4/11επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 23 (19/35επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Χάουαρντ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 18 (16/21επ., 2 άσσοι, 70%υπ., 26%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 64%υπ., 36%αρ.), Τσαρκάτογλου, Πετσιάς.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας 11π. (9/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 23%αρ.), Βιέιτο 13 (12/25επ., 1 μπλοκ, 70%υπ., 60%αρ.), Αλεξάκης 6 (3/9επ., 3 μπλοκ), Χριστόφας 8 (5/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γουέστ 3 (3 άσσοι), Οκάμπο 19 (18/36επ., 1 άσσος) / Φαλακούρας (λ. - 34%υπ., 16%αρ.), Παλαιολόγος, Σαλωνίτης, Δαλακούρας.

Δηλώσεις Μαντέκα

Μετά το τέλος της αναμέτρηση ο ακραίος της Καλαμάτας Γιάννης Μαντέκας δήλωσε: «Περιμέναμε έναν δύσκολο αγώνα. Ο Φοίνικας έσπασε την έδρα της Καλαμάτας που σήμαινε πως σήμερα (το Σάββατο) θα ήταν ακόμα πιο δυνατός στην έδρα του. Δυστυχώς είμαστε με την πλάτη στον τοίχο. Είναι μία δύσκολη σειρά πολύ ψυχοφθόρα. Δεν έχουμε άλλα περιθώρια. Πρέπει να νικήσουμε τον αγώνα στην έδρα μας έστω να μειώσουμε τη σειρά των αγώνων και να έρθουμε πάλι εδώ με καλύτερη ψυχολογία για να σπάσουμε την έδρα του Φοίνικα. Δύσκολο μεν, αλλά όχι ακατόρθωτο».

Στις 24 Μαρτίου ο τρίτος αγώνας

Ο τρίτος αγώνας της σειράς των πλέι άουτ έχει προγραμματιστεί να διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή 24 Μαρτίου.
Η Καλαμάτα ‘80 θα αναμετρηθεί με το Φοίνικα Σύρου στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου, αναμέτρηση που έχει προγραμματιστεί να αρχίσει στις 7 το απόγευμα.
Υπενθυμίζουμε ότι η ομάδα που θα σημειώσει τρεις νίκες θα ανανεώσει την παραμονή της στην κατηγορία.