Τρίτη, 12 Μάρτιος 2019 13:25

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Β.C. - ΛΕΟΝΤΑΣ 73-54: Εκανε το καθήκον της και ελπίζει για παραμονή (φωτό)

Την πέμπτη νίκη της στον πρώτο όμιλο της Γ' εθνικής μπάσκετ πανηγύρισε το Σάββατο η Καλαμάτα B.C, επικρατώντας στην Τέντα με 73-54 του Λέοντα σε εξ αναβολής ματς για την 17η αγωνιστική.

Ενα παιχνίδι που είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι ουραγών, αφού έπαιζε ο προτελευταίος με τον τελευταίο του βαθμολογικού πίνακα. H Mεσσηνιακή ομάδα έκανε το καθήκον της και με το ροζ φύλλο αγώνα διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι έχουν συμβιβαστεί με την ιδέα του υποβιβασμού, με δεδομένο ότι υποβιβάζονται απευθείας οι τέσσερις τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα που θα τερματίσει στην 10η θέση θα δώσει μπαράζ.

Η Καλαμάτα B.C., παραμένει βέβαια στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά αν πάρει και το νέο εντός έδρας ματς με τον Εσπερο, θα αυξήσει τις πιθανότητες για να σώσει την παρτίδα. Θα χρειαστεί πάντως να κερδίσει και μακριά από τη Μεσσηνία, αφού όλες οι νίκες μέχρι σήμερα είναι εντός έδρας. Οσον αφορά το σαββατιάτικο παιχνίδι με τον Λέοντα, η ομάδα που προπονεί ο Παύλος Νώντας πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο με διαφορά 21 πόντων, μετατρέποντας έτσι σε τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος. Η τρίτη περίοδος έκλεισε +20 για τους γηπεδούχους, για να έρθει στο τέταρτο δεκάλεπτο το τελικό 73-54.

Στα αξιοσημείωτα ότι πέντε παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων Τους περισσότερους (16) σημείωσε ο Γκοντόπουλος και ακολούθησε ο Μιχόπουλος με 12 πόντους και από 10 πόντους οι Πέζος, Μαθιόπουλος και Γιαννακόπουλος.

Από τον Λέοντα ξεχώρισε ο Σταυριανόπουλος με 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-11, 45-22, 60-38, 73-54

Διαιτητές: Μηλαπίδης, Τηγάνης

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Μιχόπουλος 12(4), Χρονόπουλος 2, Γκοντόπουλος 16(4), Πέζος 10, Μαθιόπουλος 10(2), Σιδέρης 3(1), Τζιλιάνος 2, Καλογερόπουλος 6, Γεωργανάς 2, Γιαννακόπουλος 10.

ΛΕΟΝΤΑΣ (Κόλλιας): Κούτουλας 7, Ντόρμπαρης 15(3), Μπαλτζής 8(1), Κατσαούνης, Αμπαδιωτάκης 4, Σταυρογιαννόπουλος 20(1).