Δευτέρα, 19 Οκτώβριος 2020 11:58

Ε.Α. ΠΑΤΡΩΝ – ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. 48-79: Επέστρεψε φουριόζα στη Γ’ εθνική!

Τα.. δόντια της από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής έδειξε η Καλαμάτα B.C. , καθώς νίκησε χθες στην Πάτρα με 79-48 την Ε.Α. Πατρών.

Η μεσσηνιακή ομάδα ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο και μετέτρεψε ένα αμφίρροπο ματς (27-31 το σκορ στο ημίχρονο) σε... περίπατο, φθάνοντας να κερδίσει με 31 πόντους διαφορά. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Νάκης με 21 και ακολούθησε ο Μπούσι με 18. Από την άλλη πλευρά ο Παλλαδινός είχε 13 πόντους.

Η Καλαμάτα B.C. με αυτή τη νίκη παίρνει βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση ενοψει της συνέχειας και το ματς με τους Δρομείς Τρίπολης, που έχασαν στην παράταση με 71-78 από τον Εργοτέλη.
Διαιτητές: Μηλαπίδης- Κάννης
Δεκάλεπτα: 15-15, 27-31, 36-57, 48-79
ΕΑΠ (Πασχάκης): Βαφειάδης 2, Κυριακίδης 8 (2), Φωτιάδης, Φραγκισκάτος 5 (1), Δώνος 4, Παλλαδινός 13 (1), Μπονίκος 9 (1), Λυμπερέας 7.
KΑΛΑΜΑΤΑ B.C. (Νώντας): Σαραντόπουλος, Πολίτης 3 (1), Μπούσι 18 (2), Τσικούρης, Πετρίδης, Σαλάι 11 (2), Φραγγέας 2, Περρωτής 6, Καλογερόπουλος 10 (1), Σκοπέτος 4, Νάκης 21 (3 τρ., 8 κλ.), Μπάκας 4.