Τετάρτη, 03 Μάρτιος 2021 00:12

Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα 77-85: Ο Χεζόνια ήταν μόνος εναντίον όλων (βίντεο)

Δεν ήταν το ματς που είχε κυκλώσει στο πρόγραμμά του, δεν μπορούσε να ματσάρει το ταλέντο των αντιπάλων του από τη στιγμή που έλειπαν ο Νέμανια Νέντοβιτς κι ο Ιωάννης Παπαπέτρου, πάλεσε όσο μπορούσε, στο τέλος της βραδιάς όμως ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε καθαρά από τη Μπαρτσελόνα (77-85), στο ντεμπούτο του Μάριο Χεζόνια με την πράσινη φανέλα.

Στο 9-16 έπεσε ο Πρωταθλητής Ελλάδας μετά από την 27η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague, με τον Κροάτη να κάνει σπουδαίο ντεμπούτο (21 πόντοι από 3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά) παρά το γεγονός ότι μετρούσε μόλις μερικές ημέρες στην Αθήνα και μόλις δύο προπονήσεις με την νέα του ομάδα. Ντίνος Μήτογλου και Μπεν Μπέντιλ ήταν τα μοναδικά στηρίγματά του, σε μια βραδιά που θα ξεχαστεί γρήγορα για τους πράσινους.

Στο 19-8 ανέβηκε η Μπαρτσελόνα, που παραμένει μόνη στην κορυφή της κατάταξης της EuroLeague. Στην επιστροφή του Νικ Καλάθη στο ΟΑΚΑ, ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε από νωρίς τη διαφορά με το ασύγκριτο ταλέντο του στην επίθεση, με τους Καταλανούς να παίρνουν τη νίκη χωρίς να εντυπωσιάσουν, χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα, πριν γυρίσουν στην έδρα τους για να υποδεχθούν τη Μπασκόνια σε ένα πιθανότατα πολύ πιο απαιτητικό ματς.

Ο MVP

Ο Νίκολα Μίροτιτς. Τεράστιος παίκτης, αυτός έβαλε τις βάσεις της άνετης επικράτησης της Μπαρτσελόνα από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Πήγε στο low-post, σούταρε από την περιφέρεια, δεν εκβίασε προσπάθειες, ήταν πραγματικός σταρ το βράδυ της Τρίτης (2/3) στο ΟΑΚΑ. Ο Γιασικεβίτσιους του έδωσε 26 λεπτά, ο "Μίρο" έβαλε 25 πόντους από 4/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 2/2 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ και συγκέντρωσε 27 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης για να αποδείξει για ακόμα μία φορά πως αθλητές του δικού του επιπέδου (και του δικού του κασέ βεβαίως) θα κάνουν πάντα τη διαφορά.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Πολύ άσχημο βράδυ για τον Γιώργο Παπαγιάννη, που δεν βρήκε ποτέ ρυθμό, ίσως και να μην του ταίριαζε το ματς. Δεν τον είδαμε στην αρχική πεντάδα, χρησιμοποιήθηκε για 17 λεπτά, είχε 4 πόντους από 1/4 δίποντα και 2/2 βολές, πέντε ριμπάουντ, δύο φάουλ και δύο λάθη, σε μια κακή για τα φετινά του δεδομένα εμφάνιση.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 13 πόντους σε 7:58 από 2/2 δίποντα και 3/5 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Νίκολα Μίροτιτς, με 1/6 τρίποντα το έκλεισαν οι πράσινοι που είχαν τέσσερις ασίστ για πέντε λάθη. Στο ημίχρονο οι Καταλανοί σούταραν με 72% και 58% απέναντι στο 47% και 46% των γηπεδούχων, είχαν 15 ασίστ και τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, στο τέλος της βραδιάς τα 21 λάθη του Παναθηναϊκού ήταν υπερβολικά πολλά για να του προσφέρουν την ευκαιρία να διεκδικήσει μια μεγάλη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σαντ-Ρος, Χεζόνια, Γουάιτ, Μήτογλου, Μπέντιλ άνοιξε το ματς ο Κάτας, που είδε τον νέο παίκτη του να έχει ενέργεια, αλλά να μη βρίσκει τις συνεργασίες που είχε στο μυαλό του. Οι Καταλανοί ακούμπησαν τη μπάλα στη ρακέτα για το 4-9, αντιμετώπισαν με ψυχραιμία την άμυνα ζώνης μετά από το πρώτο timeout (9-16 στο 6'), πήγαν στο +9 (12-21) με το τρίτο τρίποντο του Μίροτιτς που έκανε ζημιά από την περιφέρεια, πριν ο Μπολμάρο βάλει κι αυτός σουτ για το 17-26 της πρώτης περιόδου, σε μια απίθανη φάση που είχε σπουδαία άμυνα των πράσινων και ακόμη καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας από τους Καταλανούς.

Με ένα καλό διάστημα του Χεζόνια σε άμυνα κι επίθεση, ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε στη Μπαρτσελόνα να ξεφύγει (27-31 στο 13'), όμως τη στιγμή που "έχτιζε" με ένταση στο πίσω μέρος και έπαιρνε το μομέντουμ, ο Κούριτς έβαλε τρίποντο για το 27-36 και ο Κάτας κάλεσε αμέσως timeout. Υπήρχε διαφορά ταλέντου, υπήρχε διαφορά στο βάθος του πάγκου, οι Καταλανοί έπαιξαν για δώδεκα λεπτά χωρίς τον Καλάθη για παράδειγμα, πριν βρεθούν στο +12 (33-45) με ωραία συνεργασία Σμιτς - Μίροτιτς και κλείσουν το πρώτο μέρος στο +8 (39-47) μετά από buzzer-beater σουτ του Σαντ-Ρος. Με 72.2% στο δίποντο, με 58.3% στο τρίποντο, με μόλις μία εκτελεσμένη βολή και 15 ασίστ για επτά λάθη, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Οι πράσινοι ήθελαν ένα μικρό ξέσπασμα στο ξεκίνημα του β' μέρους, ήθελαν να ισορροπήσουν το ματς για να πιέσουν τους αντιπάλους τους, έπαιξαν καλή άμυνα με ένταση, όμως ένα ακόμη σουτ του Μίροτιτς (41-50 στο 23') έδειξε να τους απογοητεύει. Τα βήματα του Χεζόνια στο 25' "απαντήθηκαν" από οκτώ λάθη της Μπαρτσελόνα σε επτά λεπτά στην τρίτη περίοδο, ακόμη κι έτσι όμως οι Καταλανοί δεν ένιωθαν αντίσταση. Ο Σμιτς έγραψε το 46-58 στο 28', το δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-59, οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει μόλις έντεκα πόντους από τα 17 λάθη των γηπεδούχων, συνέχιζαν όμως να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση.

Με το σκορ στο 52-59 ο Μήτογλου είχε 0/2 βολές στο 31', ο Κασελάκης είδε τη μπάλα να του γλιστράει στο 33' και τη Μπάρτσα να κρατάει την κατοχή στο 55-61, με τον Σμιτς να καρφώνει για το 55-63 και τον Μπολμάρο να ξανακαρφώνει στην επόμενη φάση για το 55-65. Ήταν το σημείο που έκρινε την αναμέτρηση, καθώς εκεί που ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν και λίγη τύχη, δεν την είχε με το μέρος του. Όσο κι αν έψαξε ένα μικρό σερί η ομάδα του Κάτας, δεν το βρήκε, δεν πλησίασε σε απόσταση αναπνοής, δέχθηκε τρίποντο από τον Χίγκινς για το 68-77 και είδε τον Χεζόνια να κάνει στη συνέχεια επιθετικό φάουλ που έγραψε τον επίλογο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μακ 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Μποχωρίδης 2 (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Χεζόνια 21 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ, 5 λάθη), Κασελάκης, Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 13 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος 5 (1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βέστερμαν, Χάνγκα 4, Μπολμάρο 8 (2), Σμιτς 6 (3/4 δίποντα), Οριόλα 2, Αμπρίνες 2, Χίγκινς 16 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 25 (4/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη.

Πηγή: sport24.gr