Πέμπτη, 17 Ιούνιος 2021 18:27

Με το αριστερό η Εθνική Γυναικών στην πρεμιέρα του Eurobasket

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με σκορ 70-55 από το ανώτερο Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Με το αριστερό ξεκίνησε η Εθνική Γυναικών τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket, αφού ηττήθηκε στη Βαλένθια με σκορ 70-55 από το ανώτερο Μαυροβούνιο.
Η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού βρέθηκε μέχρι το -17 στο γ’ δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους με 5’40’’ για το φινάλε, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο σκόραρε μόλις δύο πόντους, με λογικό επακόλουθο να έρθει η ήττα.
Φασούλα (21π, 4ρ) και Νικολοπούλου (19π., 6ρ, 7ας, 2κλ) ήταν… μια ομάδα μόνες τους, αφού σημείωσαν μαζί 40 πόντους, την ώρα που όλες οι υπόλοιπες διεθνείς σημείωσαν συνολικά 15 πόντους.
Από το Μαυροβούνιο, η κορυφαία ήταν η Γοβάνοβιτς με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.
Την Παρασκευή (17/6, 13:00) ο επόμενος αγώνας για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κόντρα στη Σερβία.

Το ματς

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πήγαιναν δίπλα-δίπλα στο σκορ, μέχρι το 14-14 του 7ου λεπτού. Σε εκείνο το σημείο οι Μαυροβούνιες έτρεξαν ένα σερί 7-0 για να φτάσουν στο 21-14 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενες 24-16.
Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου μάλιστα η διαφορά έπιασε γρήγορα διψήφια τιμή (26-16). Η Ελλάδα με ένα επιμέρους 6-0 μείωσε προσωρινά σε 26-22, έχοντας ως πρωταγωνίστριες τις Φασούλα και Νικολοπούλου, όμως γρήγορα οι Μαυροβούνιες ξέφυγαν και πάλι για το +11 στα μισά της περιόδου (34-23). Στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 44-29, με την Γιοβάνοβιτς να έχει πετύχει 15 πόντους και να αποτελεί άλυτο πρόβλημα για την ελληνική άμυνα.
Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου, με την διαφορά μέχρι το 28’ να κυμαίνεται μεταξύ 12 και 17 πόντων. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Ελλάδα κατάφερε μετά από ώρα να μειώσει στους 10 πόντους (54-44), διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες και στη λήξη της τρίτης περιόδου (57-47).
Επτά λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, οι Ελληνίδες έριξαν για πρώτη φορά μετά τις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, ενώ στα 5’40’’ για το τέλος η Φασούλα μείωσε σε 60-53. Ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού δυσκολεύονταν πολύ να βρουν το δρόμο για το καλάθι, με αποτέλεσμα οι Μαυροβούνιες να τρέξουν ένα 10-2 μέχρι το 70-55 στο 1’45’’ για τη λήξη, καθαρίζοντας την υπόθεση-νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 44-29, 57-47, 70-55