Δευτέρα, 20 Δεκεμβρίου 2021 13:45

ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 83-72: Σπουδαία νίκη σε επεισοδιακό ματς

Με εντυπωσιακή εμφάνιση ο Δίων νίκησε χθες στην Κυπαρισσία με 83-72 την Παναχαϊκή και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη Γ' εθνική μπάσκετ.

Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό της και ήταν νικήτρια και στα τέσσερα δεκάλεπτα. Εκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος, έχοντας τους Καμαρινό, Κωνσταντινόπουλο, Πολιτόπουλο σε εξαιρετική μέρα.
Ολοι οι παίκτες, ωστόσο, βοήθησαν για να έρθει το δεύτερο φετινό ροζ φύλλο αγώνα, κόντρα σ' έναν αντίπαλο, που ξεκίνησε τη σεζόν με πρωταγωνιστικές βλέψεις και δεν έχει νίκη ακόμα στο ΄πρωτάθλημα!. Το ματς στην Κυπαρισσία ήταν πάντως επεισοδιακό, αφού διεκόπη στο πρώτο δεκάλεπτο λόγω έντασης στην κερκίδα και χρειάστηκε να έρθει η αστυνομία για να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να συνεχιστεί ο αγώνας. Και αυτό γιατί στο Κλειστό της Κυπαρισσίας βρέθηκαν και 30 περίπου φίλαθλοι της Παναχαϊκής.
Το ματς είχε και δεύτερη διακοπή, καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέταξαν μπουκάλια με νερό στους διαιτητές.
Δεκάλεπτα: 25-14, 48-34, 59-50, 83-72
Διαιτητές: Ρίζος, Τσουβάλης
ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Μυριούνης): Καμαρινός 26(3), Κωνσταντινόπουλος 13(1), Καραγιαννίδης 6(1), Πολιτόπουλος 16, Γιαννόπουλος Ηλ.12(1), Κλεφτάκης, Θ., Τζαγισβίλι 9(1),Γιαννόπουλος Χρ..
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας, Μενούνος): Μοσχοβάκης 25(5), Τριπολίδης 4, Νικολάου 9, Κούτρας 8, Κατωπόδης 2, Τζούλκας3(1), Βανδώρος, Λυμπερέας, Μπαρδάκας 14, Γιόβας7(1).