Παρασκευή, 28 Ιανουάριος 2022 15:41

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Ανέβηκε 5ος ο Πολύβιος, 48-42 τον Ευκλή στην Τέντα

Με το ροζ φύλλο αγώνα έφυγε την Τετάρτη από την Καλαμάτα ο Πολύβιος, καθώς επικράτησε με 48-42 του Ευκλή σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική στην Α1 κατηγορία μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Μια νίκη που φέρνει την ομάδα της Μεγαλόπολης στην 5η θέση, ενώ ο Ευκλής παραμένει ουραγός και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Με την εν λόγω αναμέτρηση έκλεισαν και οι εκκρεμότητες στην Α1 κατηγορία, που θα συνεχιστεί με την 8η αγωνιστική, στην οποία ξεχωρίζει το ντέρμπι κορυφής Καλαμάτα ‘80 – Γ.Σ Μεσσήνης.
Οσον αφορά το προχθεσινό παιχνίδι, ήταν ματς που κρίθηκε στο φινάλε, με τον Ευκλή να τα δίνει όλα για τη νίκη και τον Πολύβιο να κυνηγάει το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-18, ενώ μετά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 34-32.
Στην τελευταία περίοδο ο Πολύβιος με πρωταγωνιστή τον Τρυφωνόπουλο, που σημείωσε 10 από τους 16 συνολικά πόντους, πήρε τη νίκη με 48-42.
Το ματς διαιτήτευσαν οι Αναστόπουλος και Χριστόπουλος.
Δεκάλεπτα: 11-10, 24-18, 34-32, 42-48
ΕΥΚΛΗΣ (Ηλίας Στακιάς): Πατλάκας 2, Κόλλιας 8, Καράμπελας 3, Δημητρόπουλος, Μήρκο, Τσαβλής, Καραμπάτσος 10, Φωτάκης, Χριστόπουλος 5(1), Ξεροβάσιλας 8(2), Τσουλέας, Αγγελόπουλος 6.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ(Δημήτρης Θεοδωρόπουλος): Μιέστρι, Ανδριόπουλος 7 (1), Τρυφωνόπουλος 16 (1), Βαλτεσινιώτης, Κόκκοτας, Κωτσόπουλος 8, Σιαμπής 6, Σιαμπάνης 3, Κυριακόπουλος 6, Κουτίβας 2.