Δευτέρα, 17 Οκτώβριος 2022 15:15

ΚΑΛΑΜΑΤΑ '80 - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 72-76: Ηττα ξανά στις λεπτομέρειες (φωτό)

Οπως με την Παναχαϊκή στην πρεμιέρα, έτσι και χθες στην Τέντα με την Αγία Παρασκευή, η Καλαμάτα '80 πάλεψε, αλλά δεν ανταμείφθηκε βαθμολογικά.

Η μεσσηνιακή ομάδα γνώρισε ξανά την ήττα στις λεπτομέρειες, αυτή τη φορά με σκορ 72-76.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Διότι στην τρίτη περίοδο η Καλαμάτα '80 κόλλησε επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 18 πόντους (39-57') στο 28'.
Το σημαντικό ωστόσο, είναι ότι οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, επέστρεψαν στο ματς και ένα λεπτό πριν το φινάλε ήταν σε απόσταση ενός τριπόντου (68-71). Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως "μίλησε" η εμπειρία της αθηναϊκής ομάδας που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Γ' εθνική μπάσκετ. Κορυφαίος για τους νικητές ο Πρόφκα που σημείωσε 24 πόντους και τον ακολούθησε με 18 ο Παππάς.
Από την Καλαμάτα '80 ξεχώρισαν με την εμφάνισή τους οι Μπαλόπουλος (18), Χρονόπουλος (12), ενώ στη μείωση του σκορ βοήθησε αμυντικά και ο Καρούτας.

Το βέβαιο είναι ότι αν συνεχίσει έτσι η Καλαμάτα '80 θα έρθουν και οι νίκες στο πρωτάθλημα. Στα αξιοσημείωτα και η παρουσία 150 περίπου φιλάθλων.