Δευτέρα, 07 Νοέμβριος 2022 16:15

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 83-70: Επιστροφή στις νίκες

Επιστροφή στις νίκες για την Καλαμάτα B.C. που επικράτησε χθες το απόγευμα στην Τέντα του Προμηθέα 2014 με 83-70.

Η ομάδα του Παύλου Νώντα μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας από την Καλαμάτα ‘80, έβγαλε αντίδραση και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην Πατρινή ομάδα.
Ετσι η καλαματιανή ομάδα ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής ανδρών, ισοβαθμώντας με τον Δίωνα Κυπαρισσίας, τη Νήαρ Ηστ, τον Παλαιμών Κορίνθου και την Α.Ε. Γλαύκου Εσπερου.
Από την άλλη αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τη νεανική ομάδα του Προμηθέα, που βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με δύο πόντους διαφορά (41-43).
Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την καλαματιανή ομάδα να είναι πίσω στο σκορ με πέντε πόντους διαφορά (56-61).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η ομάδα του Παύλου Νώντα ήταν καταιγιστική και πετυχαίνοντας 27 πόντους (δέχθηκε μόλις 9) έφτασε στη νίκη.
Δεκάλεπτα: 19-21, 41-43, 56-61, 83-70
Διαιτητές: Πανογέλης, Πολάτογλου
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C.: Χατζηαγγέλου 7, Οικονομίδης 4, Διαμαντόπουλος 11 (1), Παπαντωνίου 20 (2), Καραβανάς 17 (4), Τσουλέας, Περρωτής 16 (1), Καλογερόπουλος 5 (1), Μπάκας 3.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Σοιλεμετζίδης 4, Καλιακούβας 3 (1), Γοργότσης, Γρίλης 13 (3), Βλάσσης 2, Βασιλείου 14 (1), Βάχλεμπεργκ 6, Πρέκας 3 (1), Καναβός 4, Παρασκευόπουλος 9 (3).