Δευτέρα, 21 Νοέμβριος 2022 14:53

ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C. - ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ 74-72: Με σούπερ Μπάκα πήρε το Πελοποννησιακό ντέρμπι (φωτό)

Η Καλαμάτα B.C. ήταν η θριαμβεύτρια στο Πελοποννησιακό ντέρμπι με την Παναχαϊκή χθες στην Τέντα για την 7η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ.

Η καλαματιανή ομάδα επικράτησε με 74-2 των Πατρινών και έστω με μπόλικο άγχος πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και βρέθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από την κορυφή.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τη αρχή έως το τέλος, με το συγκρότημα του Παύλου Νώντα να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει.
Η Παναχαϊκή έμενε κοντά στο σκορ και αυτό έχει εξήγηση στα δέκα τρίποντα που σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Καλαμάτας B.C. ήταν ο... αγέραστος Γιώργος Μπάκας που ήταν μάλιστα και πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 16 πόντους, έχοντας 4 στις 5 ελεύθερες βολές.
Αξίζει να σημειωθεί πως η Παναχαϊκή ισοφάρισε 67-67 πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και με τη βοήθεια των 200 περίπου φιλάθλων τους έφτασαν στην πολύτιμη νίκη.
Το σκορ 1.33’ πριν το τέλος ήταν 72-71, με τον Περρωτή να γράφει με δίποντο οκτώ δέκατα πριν το φινάλε το 74-71.

Διαιτητές: Δημουλάς, Παπαγεωργίου
Δεκάλεπτα: 23-19, 46-42, 62-57, 74-72
ΚΑΛΑΜΑΤΑ B.C (Νώντας): Χατζηαγγέλου 8, Οικονομίδης 2, Διαμαντόπουλος 6 (1), Παπαντωνίου 13 (2), Καραβάνας 9 (3), Τσουλέας 3 (1), Περρωτής 13, Μανωλάκης 4, Μπάκας 16.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας): Βουρνάς 5, Βανδώρος, Μπίρμπας 3 (1), Νικολάου 13 (1), Κούτρας 10 (2), Γιαννούτσος 8 (2), Μαναβόπουλος 13, Κατσαβόπουλος, Γκόβας 17 (4), Λυμπερέας 3.