Κυριακή, 02 Απρίλιος 2023 20:01

Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ: "Λύγισε" στην Πάτρα ο Δίωνας από την Παναχαϊκή

Δεν τα κατάφερε στην Πάτρα ο Δίωνας...

Η ομάδα της Κυπαρισσίας γνώρισε την ήττα με 71-66 από την Παναχαϊκή και δεν μπήκε στα πλέι οφ ανόδου.
Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και υπήρξε 15λεπτη διακοπή στο 4ο δεκάλεπτο λόγω ρίξης αντικειμένων από τους Πατρινούς φιλάθλους, η Παναχαϊκή πήρε τη νίκη
με πέντε πόντους διαφορά και έπιασε τον Δίωνα στην 4η θέση. Ομως οι Πατρινοί υπερτερούν στην ισοβαθμία μιας και είχαν κερδίσει και στην Κυπαρισσία και έτσι κατέκτησαν
την 4η προνομιούχο θέση, με τον Δίωνα να τερματίζει πέμπτος και να αγωνίζεται στα πλέι άουτ για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Στην Τέντα η Καλαμάτα B.C. μετά από σπουδαία εμφάνιση νίκησε με 75-68 την πρωτοπόρο Νήαρ Ηστ και πήρε μια μεγάλη ψυχολογική ώθηση εν όψει των πλέι άουτ.
Αντιθέτως η Καλαμάτα '80 δεν τα κατάφερε στην Κόρινθο και γνώρισε βαριά ήττα από τον Παλαίμονα, τερματίζοντας στην 8η θέση.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Γ' εθνικής μπάσκετ:
Καλαμάτα B.C. - Νήαρ Ηστ 75-68
Προμηθέας 2014- Πήγασος Θυρέας 71-64
Α.Ε. Γλαύκου Εσπέρου - Γαλήνη 77-67
Αγία Παρασκευή - Ερμιονίδα 79-62
Παναχαϊκή - Δίων Κυπαρισσίας 71-66
Παλαίμων Κορίνθου - Καλαμάτα '80 87-56