Δευτέρα, 29 Μάιος 2023 16:24

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ “ΑΘΛΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ”: Πέντε αγώνες για την 2η αγωνιστική

Με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής συνεχίζεται αυτή την εβδομάδα το πρωτάθλημα μπάσκετ “Αθληση για όλους”.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα σήμερα θα διεξαχθούν τρεις αναμετρήσεις και μεθαύριο Τετάρτη οι υπόλοιπες δύο.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής έχει ως εξής:

Δευτέρα 29 Μαΐου
Πολιτικοί Μηχανικοί – Δήμος Καλαμάτας, 5.30 μ.μ.
Δικηγόροι – ΑΕΚ, 7 μ.μ.
Υγειονομικοί – Γεωπόνοι, 9 μ.μ.

Τετάρτη 31 Μαΐου
Αστραπή Panprod – Θουρία, 7 μ.μ.
Αστυνομία – Old Stars, 9 μ.μ.

Οι Δικηγόροι νίκησαν το Δήμο Καλαμάτας

Την Παρασκευή το βράδυ ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική με τους Δικηγόρους να επικρατούν του Δήμου Καλαμάτας με 48-46.
Ηταν ένα παιχνίδι με αλλαγές στο σκορ σε κάθε 10λεπτο, με την ομάδα του Δήμου Καλαμάτας να κερδίζει στο πρώτο με 7-4 και στο τρίτο με 34-31. Οι Δικηγόροι κατάφεραν στο ημίχρονο να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με έναν πόντο (17-16) και με διαφορά δύο πόντων επικράτησαν στο 4ο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη με 48-46.
Τα 10λεπτα: 7-4, 16-17, 34-41, 46-48.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν οι Ι. Τσιμπούρης, Χατζηγιάννης.
ΔΗΜΟΣ (Απ. Φλώρος): Μπάκας, Βίγκος, Αντωνάκος, Μπεκιράς, Γυφτέας, Φασουλής, Φλώρος, Πλάγος, Ψυχογιός, Παπανικολόπουλος, Αθανασόπουλος.
ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ (Αλ. Κορογώνας): Σουρίλας, Αλεξόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Σκούλικας, Μάρκου, Πρίφτης, Μάραντος, Μπούρας, Καστριτσέας, Ξεροβάσιλας, Πατλάκας, Γεωργακόπουλος.

Η 1η αγωνιστική

Με 4 νίκες των φιλοξενούμενων και μία των γηπεδούχων ξεκίνησε την προηγούμενη εβδομάδα το πρωτάθλημα μπάσκετ.
Οι περσινοί πρωταθλητές Υγειονομικοί ξεκίνησαν δυναμικά το πρωτάθλημα καθώς σημείωσαν επιβλητική νίκη με 83- 51 επί της Θουρίας. Η ΑΕΚ που συμμετέχει για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, ξεκίνησε νικηφόρα, επικρατώντας των Γεωπόνων με 55-49. Η Αστραπή Panprod κέρδισε με 21 πόντους διαφορά την Αστυνομία.